Badanie krwi kota to jedno z najczęściej wykorzystywanych w medycynie weterynaryjnej narzędzi diagnostycznych. W zależności od powodu zlecenia badania krwi możemy wykonać morfologię, badanie biochemiczne, ocenić aktywność hormonów czy stężenie niektórych jonów, w przypadku podejrzenia zaburzeń wodno-elektrolitowych. Możliwe jest także przeprowadzenie bardziej szczegółowych testów skierowanych w konkretną jednostkę chorobową.
Spis treści
W jaki sposób wykonywane jest badanie krwi u kota, jak przygotować zwierzę do pobrania krwi, jakie są rodzaje badań krwi. O tym wszystkim dowiesz się z niniejszego artykułu.
Jak wykonywane jest badanie laboratoryjne krwi u kota?
Podstawowe badanie krwi polega na analizie laboratoryjnej wcześniej pobranej próbki krwi kota. Zazwyczaj pobranie krwi przeprowadzane jest w gabinecie weterynaryjnym.
W tym celu lekarz lub technik najpierw odpowiednio przygotuje miejsce wkłucia igły — ogoli okolice przedniej lub tylnej łapy lub okolica szyi, kiedy krew pobierana będzie z żyły jarzmowej.
Następnym krokiem będzie założenie tzw. stazy naczyniowej i zdezynfekowanie miejsca wkłucia. Po tych czynnościach nastąpi wkłucie igły i pobranie krwi kota w systemie zamkniętym (do probówek podciśnieniowych) lub w systemie otwartym (bezpośrednio do otwartej probówki).
Musisz wiedzieć, że pobranie próbki krwi jest dla kota bezbolesne. Należy pamiętać jednak, że jak każda wizyta u lekarza weterynarii może stanowić duży stres dla kota.
Pobrane próbki krwi następnie transportowane są do laboratorium lub części laboratoryjnej gabinetu weterynaryjnego. Tam za pomocą odpowiedniego sprzętu przeprowadza się analizę morfologiczną, biochemiczną, enzymatyczną lub inną, potrzebną do zdiagnozowania kota.
Dowiedz się także, na czym polega badanie włosa.
Jak przygotować kota do badania krwi
W przypadku badania krwi kot powinien być na czczo, tzn. 6-12 h przed pobraniem krwi nie powinien przyjmować posiłku (nawet małego "smaczka"). Niezwykle istotne jest także podawanie wody przed pobieraniem krwi. Jeśli twój kot stresuje się wizytami w gabinecie weterynaryjnym konieczne może być uspokojenie go przed wizytą.
Jeśli u Twojego kota konieczne jest przeprowadzenie badań krwi skonsultuj się z gabinetem weterynaryjnym, w którym chcesz wykonać badanie. Tam doradzą ci najlepiej jak przygotować kota do konkretnego testu.
Karolina Tatarczak lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plDlaczego badanie krwi u kota jest tak ważne?
Badanie krwi u kota, podobnie jak u psów, jest kluczowe, aby ocenić stan zdrowia, w jakim jest zwierzę. Zmiany danego parametru krwi występują w niektórych chorobach nerek (np. w przypadku często obserwowanej u kotów starszych przewlekłej niewydolności nerek), chorobach wątroby czy trzustki. Wyniki badań krwi mogą odbiegać od normy w przypadku występowania choroby nowotworowej, nadczynności kory nadnerczy, nadczynności przytarczyc i innych zmianach w organizmie kota.
Kiedy lekarz weterynarii zleci badanie krwi u kota?
Zazwyczaj badanie krwi u kota zaleca się w przypadku:
-
pierwszej wizyty, w szczególności u kotów starszych lub u zwierząt młodych w celu oceny występowania FIV, FeLV!!!,
-
jako element profilaktyki u kota — badanie krwi u kota powinno być wykonywane profilaktycznie przynajmniej raz na 6-12 miesięcy w przypadku zdrowych zwierząt!!!,
-
w przypadku występowania niepokojących objawów — brak apetytu brak zainteresowania otoczeniem apatia, wymioty, biegunki czy przy podejrzeniu występowania choroby zakaźnej,
-
w przypadku przygotowania zwierzęcia do planowanego zabiegu chirurgicznego (tj. kastracja czy sterylizacja kota, a także poważniejszych operacji tj. operacje narządów) - zazwyczaj zaleca się w tym przypadku podstawowe badanie krwi,
-
monitorowania leczenia — analiza badania krwi może być konieczna w trakcie terapii niektórymi lekami (np. leki przeciwpadaczkowe),
-
w przypadku kotów przewlekle chorych — w celu oceny postępu choroby.
Rodzaje badań krwi u kota
Morfologia krwi
Jest podstawowym badaniem wykonywanym zarówno w przypadku badania krwi kotów i psów. W przypadku tego badania jesteśmy w stanie ocenić tzw. elementy morfotyczne krwi, czyli erytrocyty (czerwone krwinki), leukocyty (białe krwinki) czy trombocyty (płytki krwi). Parametrem oznaczanym w morfologii kota i psa jest także hemoglobina, której wartości zmieniają się w zależności od stopnia utlenowania krwi.
Wyniki badań morfologii krwi mogą pomóc wykryć odwodnienie, anemie, infekcje czy niektóre choroby zakaźne, zaburzenia krzepnięcia czy ocenić odpowiedź układu immunologicznego u kota.
Karolina Tatarczak lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plBadania biochemiczne krwi
Badanie biochemiczne u kota wykonywane jest w celu:
-
oceny działania niektórych narządów tj. nerki, wątroba, trzustka, jelita, serce itd.
-
ustalenia poziomu niektórych hormonów,
-
oceny gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie kota,
-
wybrane parametry biochemiczne krwi będą analizowane przez lekarza weterynarii w przypadku starszych kotów czy przy pojawieniu się u kotów objawów tj. wymioty, biegunka, spadek apetytu,
-
ponadto badanie może być zlecone profilaktycznie, przed zabiegami chirurgicznymi, w przypadku zatruć czy u przewlekle chorych lub długo leczonych kotów.
Źródło: 123rf.com
Badania genetyczne
Badania genetyczne zazwyczaj wykonuje się u młodych kotów przeznaczonych do rozrodu. Dzięki nim jesteśmy w stanie ocenić czy dane zwierzę jest nosicielem poważnych chorób przekazywanych z kociego rodzica na dziecko.
Analiza genetyczna krwi u kota wykonywana jest także w przypadku podejrzenia występowania u nich niektórych chorób zakaźnych. Dzięki analizie PCR jesteśmy w stanie potwierdzić lub wykluczyć obecność materiału genetycznego niektórych mikroustrojów.
Szybkie testy diagnostyczne
Najczęściej wykonywane z kropli pobranej krwi, w celu wykluczenia zakażenia FeLV lub FIV u kota. W obu przypadkach koty mogą być bezobjawowymi nosicielami tych potencjalnie niebezpiecznych chorób.
Jakie parametry oznaczane są podczas badania krwi
Najczęściej analizowanymi parametrami wykorzystywanymi u kotów są:
- parametry morfologiczne krwi,
- parametry wątrobowe: ALT, AST, AP, GGTP, cholesterol, bilirubina,
- parametry nerkowe: mocznik, kreatynina,
- parametry trzustkowe: amylaza, lipaza, fPL,
- parametry przydatne w diagnostyce cukrzycy: fruktozamina, glukoza,
- jonogram: Na, Cl, Ca, P, K, Mg,
- hormony tarczycy: T4, fT4,
- hormony kory nadnerczy: kortyzol,
- albuminy, globuliny, białko całkowite.
Badania genetyczne u kotów są kluczowe w hodowli, aby upewnić się, że zwierzęta przeznaczone do rozrodu nie są nosicielami poważnych chorób dziedzicznych. Analiza PCR, używana w diagnostyce chorób zakaźnych, pozwala zidentyfikować obecność materiału genetycznego mikroorganizmów
Dr. Jean Dodds (USA) Ekspertka ds. badań genetycznych i diagnostyki weterynaryjnejCzy badanie krwi u kota jest wystarczające do zdiagnozowania choroby?
Niestety nie zawsze. Badanie krwi powinno być uzupełnione odpowiednim wywiadem i badaniem fizykalnym kota. W przypadku wybranych chorób konieczne może być także wykonanie badań uzupełniających np. USG, RTG, biopsji czy endoskopii.
Dlaczego wczesne wykrycie chorób z pomocą badania krwi u kota jest tak ważne?
Wczesne wykrycie zmian zachodzących w ustroju kota daje najlepszą szansę na wyleczenie lub opóźnienie postępowania choroby, na którą cierpi twój mruczek. Dzięki profilaktycznym badaniom krwi jesteśmy w stanie wykryć wczesne stadia chorób tj. niewydolność nerek, zaburzenia pracy wątroby. Ich leczenie we wczesnym etapie zazwyczaj opiera się o dietoterapię i zastosowanie specjalnych suplementów. Nie jest więc kłopotliwe zarówno dla właściciela, jak i dla kota, a może znacząco przedłużyć życie zwierzęcia.
Badanie krwi u kota, podobnie jak w przypadku ludzi, powinno być podstawowym narzędziem diagnostycznym i profilaktycznym. Na jego podstawie można zidentyfikować, wyleczyć lub zapobiec rozwojowi poważnych schorzeń, mogących mieć wpływ na samopoczucie i dalsze życie kota. Jako odpowiedzialny właściciel pamiętaj, więc o nim podczas planowania profilaktyki u swojego mruczącego przyjaciela.
Bibliografia
- Winnicka A. "Wartości referencyjne podstawowych badań laboratoryjnych w weterynarii", 2015, wyd. SGGW
- Lutz H., Kohn B., Forterre F. "Praktyka kliniczna koty", 2021, wyd. Galaktyka, str. 51-75, 147-175
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.