Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Zdrowie
  • Leczenie

Zabieg neurologiczny u kota - jakie są objawy chorób neurologicznych i możliwości zabiegowe?

Opublikowane: 20:43 Przeczytasz w: 7 min

Czy wiedziałeś, że mózg kota jest wielkości piłeczki golfowej? Nie zmienia to faktu, iż wiele stanów neurologicznych może stanowić dla tego czworonoga prawdziwe zagrożenie, dlatego ich objawów nie należy bagatelizować.

Spis treści

    Czym zajmuje się "zwierzęcy neurolog"? 

    To nikt inny jak lekarz weterynarii specjalizujący się w neurologii zwierząt. Twój kot, co prawda, może nigdy nie rozwinąć stanu, w którym będzie potrzebował jego pomocy, natomiast powinieneś wiedzieć jakie objawy ze strony układy nerwowego powinny cię zaniepokoić. 

    Objawy dysfunkcji układu nerwowego 

    Wśród symptomów, w przypadku których niezwłocznie powinieneś skonsultować się ze specjalistą zalicza się m.in.: 

    • zaburzenia koordynacji ruchowej oraz świadomości, 
    • mimowolne skurcze mięśni oraz drgawki, 
    • niedowład kończyn, 
    • ospałość, 
    • przechylanie głowy lub jej trwały skręt w którąś stronę, 
    • oczopląs. 

    Najczęstsze neurologiczne jednostki chorobowe występujące u kotów 

    Statystyki donoszą, iż koty zdecydowanie rzadziej niż psy cierpią z powodu dysfunkcji neurologicznych. Wśród najbardziej popularnych jednostek chorobowych występujących u kotów wymienia się wady wrodzone, skutki chorób zakaźnych, urazy czy zmiany postępujące wraz ze starzeniem się zwierzęcia. 

    Guzy mózgu 

    To jednostka chorobowa, która sieje największy strach. Należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku ta diagnoza jest równoznaczna ze śmiercią zwierzęcia. Wśród najczęstszych przykładów guzów mózgu u kotów wymienia się oponiaka oraz gruczolaka przysadki mózgowej. Są one podatne na leczenie oraz w niektórych przypadkach uleczalne. 

    Przyczyna powstawania guzów mózgu u kotów nie jest dobrze poznana. Zdecydowanie częściej rozwijają się one u zwierząt starszych niż u młodszych, prawdopodobnie ze względu na postępujące procesy starzenia się neuronów. 

    Zaburzenia poznawcze 

    Dysfunkcje poznawcze to częsty problem dotykający starszych kotów. Zjawisko to porównywane jest do choroby Alzheimera występującej u ludzi. Zwierzęta cierpiące na tą jednostkę chorobową stają się zdezorientowane oraz często nie rozpoznają swoich opiekunów. Terapia tego nieuleczalnego oraz postępującego schorzenia oparta jest na urozmaiceniu warunków bytowania kota, wysoko wartościowej diecie oraz stosowaniu leków, które pozwolą wyciszyć zwierzę oraz zapewnić mu wartościowy sen. 

    Hipoplazja móżdżku 

    To wada wrodzona powodowana przez zakażenie wirusem panleukopenii kotów (koci parvovirus) ciężarnej kotki. 

    Móżdżek to część mózgu odpowiedzialna za koordynację równowagi. Koty dotknięte tą jednostką chorobową mają problem z poruszaniem, gdyż każdy ich ruch wykazuje mocną chwiejność. Schorzenie to nie jest bolesne dla zwierzęcia oraz nie wpływa znacznie na pogorszenie jakości jego życia. Dorastające kocięta uczą się żyć z tą dysfunkcją balansując brak koordynacji ruchowej najlepiej jak mogą. 

    Choroby zakaźne 

    Choroby o podłożu neurologicznym często spowodowane są infekcją zakaźną. Przykładami takich schorzeń jest toksoplazmoza oraz zakażenia grzybicze, które mogą zaatakować układ nerwowy zwierzęcia. Innym przykładem jest wirus zakaźnego zapalenia otrzewnej u kotów (FIP), który może doprowadzić do uszkodzeń w obrębie mózgowia zwierzęcia. Jest on zmutowaną wersją wysoce zakaźnego kociego koronawirusa. 

    Wodogłowie 

    Ta jednostka chorobowa powodowana jest zbieraniem się płynu mózgowo-rdzeniowego w mózgu zwierzęcia, który uciska na jego struktury. Koty dotknięte tym schorzeniem w dalszym ciągu mogą funkcjonować normalnie, jeśli nauczą się koordynować swoje ruchy. Wymagają one jednak specjalnej opieki ze strony właścicieli, którzy muszą starannie doglądać swoich podopiecznych. 

    Zespół przedsionkowy 

    Podłoże tego schorzenia jest niejasne oraz nie w pełni poznane. Dotyka ono gównie starzejących się kotów. 

    Zwierzęta często cierpią na infekcje uszu, które mogą prowadzić do zespołu przedsionkowego. Objawia się on utratą balansu, dezorientacją oraz oczopląsem. 

    Niezwykle ważne jest, by nie bagatelizować syndromów infekcji uszu u kota. Brak odpowiednio wczesnej interwencji oraz prawidłowego leczenia może prowadzić do powstania ropni mózgu, które z kolei powodują np. ataki drgawek u zwierząt. 

    Zespół przedsionkowy może być również powodowany schorzeniami móżdżku czy pnia mózgu. Wśród najczęstszych ich przykładów wymienia się FIP, guzy mózgu czy udar. 

    Czy leczenie kotów dotkniętych schorzeniami neurologicznymi jest możliwe? 

    Proces terapeutyczny zależny jest ściśle od specyfiki przypadku. Infekcje zakaźne leczone są zwykle z zastosowaniem antybiotykoterapii oraz sterydoterapii. Guzy mózgu mogą zostać zakwalifikowane do operacji, a procesy nowotworowe często kwalifikowane są do chemioterapii lub radioterapii. 

    Czym jest kraniotomia? 

    Jest to złożony zabieg chirurgiczny polegający na uzyskaniu dostępu do mózgowia, a następnie usunięciu guza mózgu. Operacja ta rekomendowana jest jako jedna ze składowych terapii zaraz obok radioterapii czy leków. Jej efektywność zależna jest m.in. od lokalizacji oraz specyfiki usuniętej zmiany. Ogólnie rzecz biorąc, lepsze efekty obserwowane są u kotów niż u psów ze względu na możliwość całkowitego oddzielenia guza od tkanki mózgowej. Niemniej jednak całkowite usunięcie rozrostu nie jest zawsze możliwe ze względu na ryzyko uszkodzenia zdrowej tkanki. 

    Jak krok po kroku wygląda procedura kraniotomii? 

    1. Określenie dokładnej lokalizacji guza oraz oszacowanie czy poddanie narkozie zwierzęcia będzie dla niego bezpieczne. 
    2. Znieczulenie pacjenta i przygotowanie go do operacji. 
    3. Umieszczenie głowy kota w specjalnym kraniotomie w celu zapewnienia odpowiedniej stabilizacji głowy. 
    4. Nacięcie skór głowy, a następnie użycie odpowiednich wierteł chirurgicznych w celu uzyskania dostępu do opony twardej. 
    5. W czasie zabiegu neurochirurg będzie posługiwał się skanami rezonansu magnetycznego w celu określenia lokalizacji poszczególnych struktur. 
    6. Przy użyciu mikroskopu oraz aspiratora ultradźwiękowego operator usuwa środek guza powodując jego dekompresję. 
    7. Następnie usuwane są żyły, które otaczają guz, a dopiero potem sam guz. 
    8. Po złożeniu kości czaszki skóra oraz mięśnie są zszywane. 
    9. Zaraz po zabiegu kot dostaje kroplówki dożylne w celu zmniejszenia ciśnienia w obrębie mózgu, a następnie powinien być hospitalizowany od 3 do 7 dni po operacji. 

    Czy można zapobiegać chorobom układu nerwowego kotów? 

    Wcześnie podjęte działania oraz odpowiednio przeprowadzone badanie kliniczne pozwalają na podjęcie leczenia takich jednostek chorobowych jak przewlekła choroba nerek, nadciśnienie, zapalenie wątroby czy cukrzyca. Te z kolei mogą prowadzić do rozwoju powikłań ze strony układu nerwowego takich jak np. udaru, drgawki, obniżona wydolność ruchowa, czy problemy w chodzeniu. 

    Istotne jest również, by przestrzegać systematyki szczepień, gdyż niektóre choroby zakaźne i pasożytnicze mogą rzutować na funkcjonowanie układu nerwowego. Ściśle przestrzegaj zaleceń lekarza weterynarii, gdyż niektóre specyfiki stosowane w walce z pchłami i kleszczami mogą być np. skuteczne dla psów, ale toksyczne dla kotów. 

    Bibliografia
    1. Neurological Disorders in Cats - Jill Narak, DVM, MS, DACVIM 
    2. Choroby rdzenia kręgowego u kotów. Cz. ISimon R. Platt BVM&S MRCVS 
    3. Choroby mózgu psów i kotów. Cz. III - Simon R. Platt BVM&S MRCVS 
    4. Omówienie przypadku: oponiak u kota - Laurent Fuhrer, Pierre Moissonnier, Jean-Laurent Thibaud 
    5. Artykuł jest fragmentem książki „Neurologia psów i kotów. Wybrane przypadki kliniczne”, Wydawnictwo Galaktyka, 2015. 
    6. Oponiaki mózgu u kotów, objawy i wyniki leczenia ARKADIUSZ OLKOWSKI, PIOTR TRÊBACZ, TADEUSZ NAROJEK*, MONIKA JANUCHTA*, KATARZYNA SIEWRUK*, MAREK GALANTY 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.