Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Zdrowie
  • Leczenie

Jakie są najczęstsze powikłania pozabiegowe u kotów?

Opublikowane: 09:33 Przeczytasz w: 10 min

Po jakim czasie kot dochodzi do siebie po narkozie? Jak zachowuje się kot po operacji? I jak objawiają się komplikacje pozabiegowe u kotów? Znaczna większość właścicieli zwierząt w ciągu ich życia będzie musiała podjąć decyzję o poddaniu ich pupila operacji. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie interwencje chirurgiczne obarczone są ryzykiem powikłań. Każda ingerencja w ciągłość powłok brzusznych, czy innych obszarów ciała jest silnym stresorem, który może prowadzić do niepożądanych reakcji w organizmie kota. Dlatego podczas wizyty nie zapomnij zapytać lekarza weterynarii o wszystkie nurtujące cię kwestie takie jak np. jak rodzaj znieczulenia, jeżeli u twojego kota występuje podejrzenie choroby serca.

Spis treści

    Komplikacje mogą wystąpić w trakcie zabiegu, ale również jakiś czas po jego wykonaniu. Jednostki takie jak dysfunkcje serca mogą w znacznym stopniu utrudnić proces rekonwalescencji przy dodatkowo zaistniałych komplikacjach zdrowotnych. W niektórych przypadkach objawy choroby nie są manifestowane przez kota, a jednostka jest diagnozowana dopiero przy okazji badań przedzabiegowych. Dlatego tak ważne jest diagnostyka dodatkowa (np. echo serca), która daje pełen obraz stanu zdrowia pacjenta.

    Gojenie ran po operacji jest procesem zależnym od organizmu kota. Ważne, by w tym okresie wspomóc swojego pupila przez zastosowanie odpowiedniej diety.

    Najczęstsze powikłania pozabiegowe u psów mają podobną formę jak te u dorosłych kotów, dlatego tak ważne są wizyty kontrolne. Pozabiegowo postęp leczenia zwierzęcia powinien być sprawdzony przynajmniej raz w lecznicy.

    Po wykonaniu zabiegu chirurgicznego, o pełnym wyzdrowieniu zwierzęcia możemy mówić, dopiero kiedy rana po cięciu chirurgicznym kompletnie się wygoiła. Bez komplikacji, powinna ona w pełni wygoić się w przeciągu 7 do 10 dni. W tym okresie konieczna jest uważna obserwacja, ale w większości przypadków zwierzęta mogą być wypisane do domu. Jeżeli doszło do komplikacji, proces leczenia u kota może trwać dłuższy czas.

    W zależności od rodzaju operacji cięcia zamykane są przez kilka warstw szwów, co zależne jest od głębokości rany. Pierwsze piętro obejmuje tkanki najgłębiej położone oraz ściśle je zamyka. Zadaniem drugiej warstwy jest zbliżenie brzegów rany. Na samym końcu zakładane są szwy skórne, których zadaniem jest kompletne zamknięcie rany przez „domknięcie” jej brzegów. W trakcie, kiedy twoje zwierzę jest okresie rekonwalescencji pozabiegowej, szczególną uwagę powinieneś zwracać na to jak przebiega proces gojenia się rany oraz stosować kocią antybiotykoterapię, zaleconą przez lekarza weterynarii. Ryzyko rozwoju infekcji po pewnym czasie jest duże, jeśli kot np. „rozliże” ranę. Skutkuje to obrzękiem tkanek, szwy mogą pękać lub pacjent może zacząć je przegryzać ze względu na obecny dyskomfort. Ważne, by w tego przypadku sytuacjach szybko reagować, aby uniknąć dalszych, cięższych komplikacji.

    Jakie są objawy powikłań pozabiegowych u kotów? 

    Najczęstszymi sygnałami świadczącymi o możliwych komplikacjach pooperacyjnych u kota są objawy takie jak:

    • wzmożone zainteresowanie zwierzęcia okolicą rany pozabiegowej oraz ekscesywne lizanie rany,

    • wypływ lub krwawienie,

    • obrzęk okolicy szwów, przerwanie ich ciągłości,

    • obecność tkanek wystających z rany pozabiegowej.

    Wzmożone wylizywanie okolicy rany

    Wzmożone lizanie, gryzienie czy drapanie rany to najczęstsze problemy związane z gojeniem się zmian. W trakcie procesu gojenia się ran, ze względu na fizjologię jego przebiegu, okolicy zmiany może, być nabrzmiała i powodować dyskomfort. Najczęściej zwierzę zaczyna się nią interesować ze względu na świąd, przez co drapie lub gryzie tę okolicę. Niestety, jeśli twój pupil nie ma założonego ubranka pozabiegowego lub kołnierza to ma ono łatwy dostęp do rany. Rozdrapywanie czy żucie tkanek okolicy pooperacyjnej często skutkuje ubytkami w ciągłości szwów chirurgicznych. Kontakt śliny zawierającej dużą ilość bakterii z otwartymi tkankami często prowadzi do rozwoju infekcji, co zdecydowanie utrudnia proces gojenia się rany. Jeżeli zauważysz, że twoje zwierzę ją „rozlizało” lub jej brzegi są rozchylone, ponieważ twój kot wygryzł szwy, to pilnie skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który podejmie odpowiednie działania.

    Twoim zadaniem jako opiekuna zwierzęcia jest dopilnowanie zwierzęcia, by nadmiernie nie interesowało się okolicą pozabiegową. Niezwykle pomocne jest, jeżeli zwierzę ma kołnierz ochronny oraz ubranko. Staraj się dopilnować swojego zwierzęcia, by nie zjadło bandaży zaopatrujących ranę oraz nici i zszywek chirurgicznych, gdyż może to spowodować niedrożność jelit.

    Opuchlizna

    Opuchlizna okolicy rany to najczęściej spotykana komplikacja pooperacyjna. Normalne jest, że brzegi powstałe po nacięciu skóry będą lekko spuchnięte, gdyż gromadzą się tam płyny tkankowe oraz komórki. Jednak w niektórych przypadkach obrzęk jest nadmierny. Może być to objawem rozpoczynającej się infekcji rany lub reakcji tkankowej na materiał, z jakiego wykonana jest nić chirurgiczna. Inną przyczyną może być otwarcie się niższego piętra szwów, co najczęściej prowadzi do powstania przepukliny (przejście narządów przez wrota przepukliny do nieodpowiednich dla nich lokalizacji np. pod skórę) pod wyżej położonym piętrem. Nadmierna lub martwiąca cię opuchlizna okolicy rany pozabiegowej powinna skłonić cię do kontaktu z lekarzem weterynarii.

    Jeżeli okaże się, że przyczyną jest infekcja, to zadaniem lekarza jest zaordynowanie antybiotykoterapii w połączeniu z oczyszczeniem rany i zmianą opatrunku. Jeżeli proces objął głębiej położone tkanki, to konieczne może okazać się chirurgiczne opracowanie rany.

    W przypadku, w którym doszło do otwarcia się rany, weterynarz musi ją zamknąć ponownie. Pamiętaj, że taka sytuacja wymaga pilnej interwencji specjalisty.

    Magdalena Ignasik lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Źródło: 123rf.com

    Wypływ z rany

    Pierwsze dni po zabiegu normą jest obecność niewielkiej ilości przejrzystego płynu podbarwionego krwią, który wycieka z rany. Po kilku dniach nie powinno dochodzić już tworzenia się żadnych wysięków, gdyż rana ulega stopniowemu zasklepieniu. Jeżeli zauważyłeś występujące podkrwawianie lub krwawienie to pamiętaj, że nie jest to normalny symptom. W takim przypadku powinieneś zabezpieczyć tę okolicę, stosując dodatkowy opatrunek i pilnie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Wpływ, który jest mętny czy posiada nieprzyjemny zapach, może wskazywać na infekcję. W takim przypadku rana powinna zostać obejrzana przez specjalistę.

    Brakujące szwy

    Brakujące szwy skórne to nie problem pod warunkiem, że nie występuje zaczerwienie, obrzęk czy wypływ z tej okolicy. Jeżeli brzegi rany są ze sobą połączone, to zakładanie brakującego szwu jest rzadko przeprowadzane. W większości przypadków, w których w znacznym stopniu utraciły one łączność, może istnieć konieczność ponownego ich założenia, by zapobiec infekcji czy utracie kolejnych. W leczeniu ponownie stosuje się antybiotykoterapię i leki przeciwbólowe.

    Wystawanie tkanek z rany

    To jedna z potencjalnie najbardziej poważnych komplikacji związana z nacięciem skóry w celu uzyskania dostępu do głębiej położonych tkanek. Funkcją zakładanych przez chirurga szwów jest utrzymanie powstałych przez nacięcie brzegów rany blisko siebie, co pozwala na gojenie się rany przez rychłozrost (gojenie pierwotne). Jeżeli nić chirurgiczna pęknie to tkanki, które są położone poniżej niej mają tendencję do wynicowania się na powierzchnię. W zjawisko to w chirurgii określane jest rozejściem się rany. W takiej sytuacji prawdopodobne jest wystąpienie przepukliny oraz Taka sytuacja prawie zawsze ma miejsce w przypadku cięć wykonywanych w linii białej, wykonywanych np. w zabiegach gastroenterelogicznych u kotów, ze względu na siłę, jaką narządy wewnętrzne jamy brzusznej oddziałują na jej wrota.

    Opisana sytuacja może prowadzić do poważnych infekcji, które często prowadzą do śmierci zwierzęcia. Jeżeli zauważyłeś, że z okolicy rany pooperacyjnej wystają tkanki, powinieneś natychmiastowo okryć je czystym ręcznikiem oraz pilnie skontaktować się z lekarzem weterynarii, gdyż jest to stan zagrażający życiu zwierzęcia, gdyż w łatwy sposób może dojść do martwicy.

    Brakujące szwy nie muszą budzić obaw, jeśli rana wygląda na czystą, a jej brzegi pozostają połączone. Jednak w przypadku zauważalnego rozejścia się rany, kluczowe jest szybkie działanie w celu zapobieżenia infekcji i dalszym komplikacjom.

    Dr. Emily Carter (US) lekarka weterynarii, specjalistka chirurgii i opieki pooperacyjnej

    Jak wygląda pozycja bólowa u kota?

    Pozycja bólowa u kota może manifestować się różnie, ale istnieją pewne charakterystyczne znaki, na które warto zwrócić uwagę:

    1. Koty często przyjmują pozycję skuloną z wyprostowanymi łapami, aby zmniejszyć nacisk na obszary bólowe, takie jak brzuch lub kończyny.

    2. Mogą unikać ruchu lub próbować uniknąć dotyku wrażliwych obszarów poprzez chowanie się w cichym miejscu, lub rezygnację z aktywności.

    3. Niektóre koty mogą manifestować ból przez grymaszenie twarzy, wydawanie nietypowych dźwięków podczas oddychania lub poruszania się, a także poprzez zmianę nawyków żywieniowych lub higienicznych.

    Pamiętaj, że zachowania bólowe u kotów mogą być subtelne, dlatego ważne jest obserwowanie codziennych zachowań swojego kota i reagowanie na wszelkie niepokojące objawy poprzez konsultację z weterynarzem.

    Po jakim czasie kot dochodzi do siebie po narkozie?

    Czas, jaki kot potrzebuje na wybudzenie się i pełne dochodzenie do siebie po narkozie, może się różnić w zależności od rodzaju użytego środka znieczulającego, wieku kota, stanu zdrowia i rodzaju przeprowadzonej operacji. Zazwyczaj koty zaczynają wykazywać oznaki wybudzenia w ciągu godziny lub dwóch po zakończeniu narkozy, ale pełne dochodzenie do siebie i powrót do normalnych aktywności może potrwać kilka godzin do kilku dni.

    Jak zachowuje się kot po operacji?

    Po operacji koty mogą zachowywać się różnie w zależności od indywidualnych cech oraz rodzaju przeprowadzonej operacji. Mogą być ospałe, sennie lub dezorientowane w pierwszych godzinach po wybudzeniu, co jest normalną reakcją na wpływ narkozy. Mogą też wykazywać niechęć do jedzenia, być bardziej spokojne lub odwrotnie — bardziej podenerwowane i nadpobudliwe.

    Na czym polega opieka pozabiegowa nad kotem?

    Opieka pozabiegowa nad kotem jest kluczowa w celu zapewnienia zwierzęciu prawidłowej rekonwalescencji. Częsty i uważny monitoring okolicy rany pooperacyjnej jest niezwykle ważny. Odpowiednia dieta jest kluczowa na drodze do odzyskania zdrowia. Dobór jedzenia dla kota w tym okresie jest niezwykle ważny, gdyż jest ono budulcem, który ma je doprowadzić do prawidłowego stanu.

    Jakiekolwiek niepokojące objawy, które mogą wystąpić po jakimś czasie, takie jak: krwawienie, wymioty, biegunka, zaparcie, utrzymująca się utrata apetytu lub zmniejszone pobranie wody, depresja, osłabienie, apatia, dreszcze, wahania temperatury ciała, trudności w utrzymaniu pozycji stojącej lub podczas chodzenia, utrudnione oddychanie lub ból podczas oddychania, powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. Nie bagatelizuj wspomnianych wyżej objawów, gdyż może prowadzić to do sytuacji zagrażającej życiu twojego pupila, które niejednokrotnie jest trudno leczyć.

    Magdalena Ignasik lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl
    Bibliografia
    1. Powikłania po kastracji suk i kotek w ocenie ultrasonograficznej - dr n. wet. Piotr Marciński
    2. The Good, the Bad and the Inevitable: Post-Surgical Complications in Pet Medicine - Dr. Patty Khuly

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci