Snowshoe, czyli kot w białych skarpetkach to sympatyczny i inteligentny zwierzak. Sprawdź, czy będzie dobrym przyjacielem właśnie dla Ciebie!
Spis treści
Snowshoe — opis rasy i wszystkie informacje
Snowshoe to rasa, która zyskała popularność dzięki internetowym memom. Skąd wzięły się te koty i jaki charakter wyróżnia je spośród innych? Sprawdź to!
Legendarna kocia osobowość internetu, czyli Grumpy Cat wyróżniał się (a właściwie wyróżniała) nie tylko wyjątkową miną, ale także charakterystycznym umaszczeniem. Mało kto wie, że była ona przedstawicielką dosyć rzadkiej w Polsce rasy kotów snowshoe. Zwierzęta te pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, jednak popularność zyskują stopniowo na całym świecie.
Historia snowshoe – skąd wzięły się te niezwykłe koty?
Kot snowshoe jest przedstawicielem stosunkowo nowych ras. Jego pierwszy wzorzec opracowano dopiero na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Powstał w wyniku połączenia dwóch ras, które w USA cieszą się wyjątkową popularnością, czyli kota syjamskiego starego typu oraz krótkowłosego kota amerykańskiego.
Hodowcy, którzy rozpoczynali pracę nad rasą, mieli na celu przede wszystkim utrwalenie najlepszych cech każdego z protoplastów snowshoe. Koty amerykańskie charakteryzują się empatią oraz spokojnym i towarzyskim charakterem. Z kolei syjamy słyną z błyskotliwej inteligencji. Nie bez znaczenia było również charakterystyczne umaszczenie typu point. To właśnie je miały odziedziczyć koty rasy snowshoe.
Chociaż kolejne mioty hodowlane odnosiły w Stanach duży sukces, to jednak popularność rasy bardzo długo nie wyszła poza granice tego kraju. Przez wiele lat rasa była uznawana wyłącznie przez American Cat Assosiation (ACA). Jej wzorzec zatwierdzono już w 1974 roku. Dziesięć lat później rasę snowshoe wstępnie uznała także TICA.
Zanim koty te trafiły na europejskie wystawy trzeba było jednak poczekać. Na stary kontynent pierwszy snowshoe przyleciał pod koniec lat dziewięćdziesiątych. 1 stycznia 2004 rasa została ostatecznie zatwierdzona przez Fédération Internationale Féline (FIFe).
W Polsce koty tej rasy nie są szczególnie popularne. Na terenie naszego kraju działają jednak ich hodowle zarejestrowane w Felis Polonia. Można więc kupić kocięta snowshoe ze sprawdzonego źródła.
Jak wygląda snowshoe?
Snowshoe to koty średniej wielkości. Ich waga oscyluje zazwyczaj w granicach 4-6 kg. Co ciekawe w przypadku tej rasy kotów dymorfizm płciowy faktycznie nie występuje, co oznacza, że kotki nie są znacznie drobniejsze od kocurów.
Wzorzec rasy kotów snowshoe według FIFe
Głowa:
- Średniej wielkości, niezbyt szeroka, o lekko zaokrąglonym kształcie.
- Profil nosa lekko wypukły.
- Duże, szeroko rozstawione oczy snowshoe są w kształcie migdałów, preferowane są niebieskie lub niebieskozielone kolory.
- Duże uszy, szeroko osadzone, lekko zaokrąglone na końcach.
Ciało:
- Średniej wielkości, umięśnione, o dobrze rozwiniętej klatce piersiowej.
- Kończyny przednie i tylne równej długości.
- Ogon snowshoe jest średniej długości, stożkowaty u nasady i stopniowo zwężający się ku końcowi.
Umaszczenie i sierść snowshoe
Snowshoe to koty krótkowłose o jednowarstwowym futrze. Podobnie jak syjamy nie mają podszerstka, a ich włos okrywowy dobrze przylega do ciała. Sierść jest miękka i jedwabista. Koty te występują w umaszczeniu seal point z charakterystyczną czarną maską oraz białymi skarpetkami, od których zresztą rasa wzięła swoją nazwę.
Tak samo jak koty syjamskie (i wszystkie inne zwierzęta w umaszczeniu point) przedstawiciele tej rasy rodzą się całe w bieli. Dopiero po jakimś czasie na ciele zaczynają pojawiać się charakterystyczne „pointy", czyli ciemne znaczenia. Najciemniejsze są tam, gdzie ciało jest najcieplejsze, czyli na pyszczku, uszach i brzuchu.
Źródło: 123rf.com
Kot rasy snowshoe – charakter
Cechy charakteru rasa odziedziczyła po swoich protoplastkach. Po kotach syjamskich snowshoe otrzymały dużą inteligencję, odwagę i ciekawość świata. Z kolei domieszka krwi kota amerykańskiego krótkowłosego sprawiła, że są nieco mniej temperamentne niż typowe orienty. Być może dlatego snowshoe przez wielu miłośników uważane są za pupile idealne.
Jeżeli zdecydujesz się na zakup przedstawiciela tej rasy, z pewnością zyskasz ciekawskiego i towarzyskiego kompana. Wprawdzie pojedyncze osobniki mogą wykazywać się nieśmiałością, jednak zazwyczaj jest to efekt błędów w socjalizacji. Kot w białych skarpetkach jest bardzo mądry i błyskawicznie uczy się kocich sztuczek. Uwielbia zabawę, jednak nie gardzi także spokojnym odpoczynkiem na kanapie lub drapaku.
Snowshoe aktywnie uczestniczy w życiu rodzinnym. Uwielbia zabawy i dobrze dogaduje się z dziećmi. Chociaż oczywiście tylko tymi, które odnoszą się do niego z łagodnością i szacunkiem. Przedstawiciel tej rasy źle znosi samotność i zazwyczaj wchodzi w poprawne relacje z innymi zwierzętami.
Magdalena Dzik Od lat prowadzi dom tymczasowy dla zwierząt, ekspertka zoocial.plZdrowie, żywienie i pielęgnacja snowshoe
Opieka nad snowshoe nie powinna przysporzyć ci wielu problemów i trudności. Z tej części artykułu dowiesz się wszystkich praktycznych wiadomości na ten temat.
Pielęgnacja sierści snowshoe
Snowshoe to koty o muskularnej budowie ciała. Ich futro jest bardzo miękkie, dlatego na pierwszy rzut oka mogą sprawiać wrażenie puchatych misiów. Jednak w istocie nic bardziej mylnego! Koty tej rasy niemal nigdy nie mają podszerstka, a jeżeli już on występuje, to jest bardzo rzadki i delikatny. W związku z tym prawie nie linieją.
W ich pielęgnacji używanie zgrzebła albo szczotki typu Furminator nie jest najlepszym pomysłem. Martwych włosów można pozbyć się z pomocą miękkiej szczotki z naturalną świńską szczeciną. Używaj jej mniej więcej raz w tygodniu. Wtedy też sprawdzaj stan uszu oraz pazurów kota. Te ostatnie trzeba regularnie skracać. Możesz zrobić to samodzielnie lub z pomocą lekarza weterynarii.
Choroby rasy kotów snowshoe
Białe skarpetki to niejedyna charakterystyczna cecha tej rasy. Snowshoe są znane również z bardzo dobrego zdrowia. To długowieczne zwierzęta, które często dożywają swoich osiemnastych urodzin w doskonałym zdrowiu. Nie ma zbyt wielu informacji o chorobach genetycznych, które byłyby typowe właśnie dla tych kotów. Profesjonalny hodowca kotów, który dba o podstawowe badania swoich podopiecznych to klucz do zakupu zwierzaka, który będzie twoim przyjacielem przez wiele lat.
Oczywiście snowshoe mogą chorować na typowe dla kotów schorzenia, takie jak przewlekła choroba nerek, cukrzyca czy problemy z nadwagą. Na większość z nich opiekun ma jednak wpływ. Wystarczy stosować odpowiednią dietę i regularnie wykonywać badania diagnostyczne u lekarza weterynarii. Nie zapominaj również o regularnym odrobaczaniu kota oraz szczepieniach ochronnych, które trzeba powtarzać także u dorosłych zwierząt.
Żywienie kota snowshoe
Snowshoe tak jak każdy kot jest mięsożercą, który energię czerpie przede wszystkim z białka i tłuszczu, a w znacznie mniejszej mierze z węglowodanów. Właśnie dlatego podstawą jego diety powinny być wysokomięsne karmy. Unikaj tych, które w składzie mają zboża i inne produkty pochodzenia roślinnego.
Wielu opiekunów zastanawia się, czy wybrać karmę suchą, czy mokrą. W świetle aktualnych badań dla kotów zdecydowanie lepsza jest karma mokra. Nie tylko stanowi mniej przetworzoną opcję, ale także redukuje ryzyko odwonienia. Przodkowie kotów wyewoluowali na pustyni, dlatego dzisiejsze mruczki uczucie pragnienia odczuwają w bardzo ograniczonym stopniu. Żywienie ich suchą karmą może szybko doprowadzić do chorób pęcherza i nerek.
Jeżeli jesteś gotowy na samodzielne komponowanie posiłków, możesz zdecydować się na BARF, czyli biologicznie odpowiednią surową dietę. W takim wypadku należy jednak dokładnie wyliczyć mikro i makroskładniki w specjalnym kalkulatorze.
Magdalena Dzik Od lat prowadzi dom tymczasowy dla zwierząt, ekspertka zoocial.plDla kogo jest kot snowshoe?
Kto powinien zdecydować się na kota tej rasy? Sympatyczny charakter, wrodzona ciekawość oraz chęć do zabawy sprawiają, że snowshoe jest rasą bardzo egalitarną. Świetnie sprawdzi się zarówno jako towarzysz rodziny z dziećmi, jak i aktywnego singla, czy nawet osoby starszej.
Bardzo ważne jest to, aby w pełni zrozumieć temperament rasy. Snowshoe, którego potrzeby są w pełni zaspokojone, jest kotem spokojnym i zrównoważonym. Zdarza mu się dopominać o uwagę. Nie jest jednak tak głośny i namolny, jak koty syjamskie czy inne rasy orientalne. Mimo wszystko należy pamiętać, że koty te źle znoszą samotność. Pozostawione same w domu na wiele godzin mogą nawet popaść w apatię, która odbije się na ich zdrowiu.
W tym miejscu warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaki stosunek snowshoe ma do innych zwierząt. Wzorcowo dla rasy typowa jest otwartość i empatia. Pamiętaj jednak, że wiele zależy od socjalizacji i tego, jakie doświadczenia ma konkretny kociak. Odpowiednie wprowadzenie nowego domownika do rezydenta ma w tym kontekście znaczenie znacznie większe niż cechy charakteru. Z reguły jednak snowshoe dobrze dogadują się zarówno z psami, jak i innymi przedstawicielami swojego gatunku.
Wrażliwy snowshoe może źle znosić samotność, dlatego ważne jest, aby jego potrzeby były odpowiednio zaspokajane – w szczególności w zakresie kontaktu z człowiekiem. Długotrwałe odosobnienie może prowadzić do obniżenia nastroju, a nawet problemów zdrowotnych
Dr. Tony Buffington (USA) Ekspert ds. zdrowia i dobrostanu kotówKoty snowshoe – podsumowanie
Chociaż dla wielu osób snowshoe ma twarz Grumpy Cat, którą pokochał internet, to jednak typowemu kotu tej rasy daleko do cynizmu. To towarzyski, ciekawski, inteligentny i wrażliwy zwierzak. Swój czas dzieli między zabawę a odpoczynek na kolanach opiekuna. Trzeba pamiętać, że rasa ciągle jest jeszcze bardzo małopopularna w Polsce. Jeżeli chcesz kupić właśnie takiego kociaka, najpewniej będziesz musiał zaczekać na przyjście na świat odpowiedniego miotu. Mimo wszystko na rasowych zwierzętach nie warto oszczędzać. Tylko kupując kota z rodowodem, masz pewność, że zyskujesz właśnie taki pakiet cech wyglądu i charakteru, o jaki ci chodziło. Koty w typie rasy czekają za darmo w schroniskach.
Bibliografia
- Ludwig Jackson, „"The Snowshoe Cat Owner's Manual. Snowshoe Cats as Pets"
- Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, „Nie dla psa (i kota) kiełbasa (...)", Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2020
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.