Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Rasy kotów

Kot abisyński — historia, charakter, pielęgnacja

Opublikowane: 14:25 Przeczytasz w: 8 min

Inteligencja, temperament i charakterystyczne „zajęcze umaszczenie" - to właśnie kot abisyński w pełnej krasie. Chociaż nie mamy pewności co do pochodzenia tych zwierząt, to w wielu kręgach abisyńczyki uchodzą za jedną z najstarszych ras kotów na całym świecie. Na pewno warto poznać je bliżej!

Spis treści

    Kot abisyński, zwany przez swoich miłośników abisyńczykiem wyróżnia się nie tylko wyjątkowym umaszczeniem. To pupil o naprawdę wyjątkowym charakterze. Jest otwarty, ciekawy świata i bardzo inteligentny. Koty abisyńskie to prawdziwe wulkany energii, które do późnej starości pozostają aktywne i bardzo ruchliwe. Przedstawiciel tej rasy z pewnością nie zadowol się pełną miską i czystą kuwetą. To wymagający kot, którego potrzeby mogą okazać się trudne do spełnienia. Jeśli jednak sprostasz opiece nad nim, dostaniesz w zamian wiernego i kochającego przyjaciela na wiele lat.

    Jak wygląda kot abisyński?

    Abisyńczyki to bliscy kuzyni kotów somalijskich. Te z europejskich hodowli to średniej wielkości koty o doskonałych proporcjach. Są eleganckie i smukłe. Mają dobrze umięśniony tułów, szeroko rozstawione duże oczy w kształcie migdałów, które zawsze obrysowane są czarną kreską.

    Abisyńczyk, czyli kot zajęczy

    Koty abisyńskie często określa się przymiotnikiem „zajęcze". Wszystko ze względu na kolor sierści, który występuje w rasie najczęściej (chociaż zdecydowanie nie jest jedyny). Szata tego kota jest krótka, dobrze przylegająca do ciała, miękka i gęsta.

    Wszystkie koty abisyńskie mają tak zwany ticking. Na każdym z włosów okrywowych znajdują się poprzeczne prążki, przy czym góra włosa jest jasna a dół ciemny. Umaszczenia, które zostały dopuszczone przez FIFe to:

    • Klasyczne (zajęcze) – rdzawy brąz włosów okrywowych kontrastuje z morelowym podszerstkiem. Prążki są czarne.
    • Niebieskie – włosy okrywowe są szaroniebieskie a podszerstek morelowy lub płowy. Prążki powinny być ciemnoszare.
    • Rude – jasnomiedziane futro z morelowym podszyciem i czekoladowo brązowym tickingiem.
    • Płowe – włosy okrywowe są pastelowobeżowe z kremowym podszyciem. Prążki również są kremowe, jednak nieco ciemniejsze od podszerstka.
    • Czarno-srebrzyste – futro srebrzystobiałe z czarnymi prążkami, które występują wyłącznie na końcu włosa.
    • Rudo-srebrzyste – wszystkie warstwy futra są srebrzystobiałe a ticking czekoladowobrązowy.
    • Niebiesko-srebrzyste – futro jest srebrzystobiałe ze stalowoniebieskimi prążkami.
    • Płowo-srebrzyste – sierść jest srebrzystopłowa a ticking kremowy.

    Ile waży kot abisyński?

    Abisyńczyki to koty średniej wielkości. Ważą od 3 do 7 kilogramów. Duże znaczenie ma tu płeć kota. Dymorfizm płciowy w tej rasie jest bardzo wyraźny, co oznacza, że samice kota abisyńskiego są znacznie drobniejsze i lżejsze od samców.

    Prawdziwy charakter kotów abisyńskich

    Koty abisyńskie należą do tych mruczków, których usposobienie często określane jest jako „psie". To bardzo otwarte, towarzyskie a przy tym niezwykle inteligentne koty, które mocno przywiązują się do opiekuna. Są lojalne i bardzo czułe. Na ich uczucie trzeba jednak sobie zasłużyć.

    Kot abisyński ma silne usposobienie i bywa uparty. Nie oczekuj, że zrobi cokolwiek, na co nie ma ochoty! Ten energiczny zwierzak potrzebuje nie tylko rozmaitych zabaw ruchowych, ale także stymulacji intelektualnej. Znudzony szybko sam znajdzie sobie zajęcie, co może odbić się negatywnie na wyposażeniu domu.

    Drugi kot w domu powinien być dopasowany do niego charakterem. Inny mocno temperamentny zwierzak (na przykład kot bengalski) może wejść z abisyńczykiem w konflikt. Z kolei bardzo spokojny i wycofany zwierzak prawdopodobnie poczuje się przytłoczony.

    Zdrowie kota abisyńskiego

    Koty abisyńskie pochodzą z gorącej Afryki. To naturalna, stara i dosyć zdrowa rasa, która z reguły nie cierpi na szczególnie istotne problemy zdrowotne. Istnieją jednak schorzenia genetyczne, które w tej rasie występują częściej niż w innych. To między innymi:

    • Postępowy zanik siatkówki - choroba oczu, w której komórki siatkówki stopniowo ulegają uszkodzeniom i obumieraniu, co prowadzi do stopniowej utraty wzroku.
    • Niedobór kinazy pirogronianowej (PK) - rzadka choroba genetyczna, która wpływa na metabolizm energetyczny komórek. Może prowadzić do zaburzeń w przemianach metabolicznych.
    • Amylodioza - choroba, która prowadzi do nadmiernego odkładania się w narządach nieaktywnego biologicznie białka zwanego amyloidem. U kotów abisyńskich najczęściej odkłada się on w nerkach.
    • Zapalenie dziąseł (szczególnie w okresie, w którym występuje wymiana zębów u kota)
    • Zaburzenie łodygi włosa

    Bardzo ważne są regularne badania genetyczne wszystkich kotów abisyńskich przeznaczonych do potencjalnego rozrodu.

    Ile żyje kot abisyński?

    Średnia długość życia kota abisyńskiego wynosi od 13 do 15 lat. To z reguły zdrowe i długowieczne zwierzaki. Oczywiście wpływ na ich dobrą kondycję do późnej starości ma właściwe żywienie kota oraz dbałość o regularne kontrole u lekarza weterynarii.

     

     

    Źródło: 123rf.com

    Historia rasy kot abisyński

    Abisynia to dawna nazwa Etiopii. To właśnie z tego afrykańskiego kraju przyjechał do Europy pierwszy kot abisyński. Smukła sylwetka, duże oczy i uszy oraz charakterystyczny „zajęczy" kolor sierści wyjątkowo spodobały się podróżnikom z Wielkiej Brytanii. To właśnie tam w XIX wieku zaczęto sprowadzać protoplastów dzisiejszej rasy abisyńskiej.

    Kot abisyński na egipskich hieroglifach?

    W wyjątkowych kształtach kota abisyńskiego często dopatrywano się podobieństwa do świętych kotów egipskich, których podobizny oglądamy na malowidłach z epoki. Nie ma jednak żadnego dowodu na obecność abisyńczyków w Kraju Faraonów w okresie, kiedy te dzieła powstawały. W istocie mamy bardzo niewiele informacji na temat pochodzenia tych kotów. Panuje jednak zgoda co do tego, że jest to rasa pierwotna, jedna z najstarszych na świecie.

    Koty abisyńskie w Stanach Zjednoczonych

    Tak jak niemal wszystkie najpiękniejsze rasy kotów abisyńczyki wiele zawdzięczają Amerykanom. W XX wieku to właśnie za oceanem trwały najbardziej intensywne prace nad rozwojem rasy. Za jedną z jej najbardziej zasłużonych hodowczyń uchodzi Virginia Cobb, która jest także twórczynią kota himalajskiego.

    Z czasem pomiędzy abisyńczykami z Europy i Ameryki zaczęło pojawiać się coraz więcej różnic. Finalnie równolegle funkcjonują dwie linie hodowlane. Koty abisyńskie ze Stanów Zjednoczonych (ze wzorcem CFA) są smuklejsze od tych europejskich (rozmnażanych według wzorców FIFe). Mają też mniejsze głowy, większe uszy i zdecydowanie bardziej intensywne umaszczenie.

    Kot abisyński – hodowla

    Wybór właściwej hodowli kota abisyńskiego jest kluczowy. Tylko te zarejestrowane w uznanym związku felinologicznym dają gwarancję, że wchodzimy w posiadanie kota rasowego. Takiego, który nie tylko jest zgodny ze wzorcem pod względem eksterieru, ale ma odpowiednie cechy charakteru.

    Socjalizacja kota powinna zacząć się jeszcze w hodowli.

    Ile kosztuje kot abisyński?

    Kocięta z rodowodem FPL kosztują zazwyczaj od 3,5 do 5 tysięcy złotych. Cena kota abisyńskiego zależy w dużej mierze od zgodności konkretnego kociaka ze wzorcem rasy. Znaczenie ma również renoma hodowli oraz wiek zwierzaka i utytułowanie jego rodziców.

    Dla kogo są koty abisyńskie?

    Koty abisyńskie to wymagające zwierzęta, które najlepiej czują się w domu zaangażowanych opiekunów. Te temperamentne kociaki to prawdziwe wulkany energii, które uwielbiają zabawę, są w ciągłym ruchu i naprawdę kochają się wspinać. Wyprawka dla kota tej rasy powinna zawierać różnorodne zabawki (w tym interaktywne) oraz wysokie drapaki.

    To wszystko bez udziału opiekuna nie będzie jednak miało większego znaczenia. Kot abisyński nienawidzi nudy. Ma silny instynkt łowiecki, a przy tym jest silny i uparty. Pozostawiony sam sobie szybko wpadnie we frustrację i zacznie psocić. Warto jednak zaznaczyć, że wypuszczanie kota samopoas nie jest tutaj żadnym rozwiązaniem. Na zewnątrz zwierzakowi grozi wiele niebezpieczeństw - od wypadków komunikacyjnych po choroby zakaźne. Lepszym rozwiązaniem jest nauka chodzenia w szelkach.

    Kot abisyński – podsumowanie

    Koty abisyński jest niezwykle energicznym i inteligentnym towarzyszem. Do późnej starości pozostaje kociakiem. Zazwyczaj dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Zdobycie jego zaufania może zająć trochę czasu. Jeśli już na nie zasłużysz, możesz jednak być pewien, że zyskasz wiernego przyjaciela na wiele lat. Pełen rozwój kota tej rasy kończy się w okolicach drugiego roku życia. Charakter kota abisyńskiego w pełni ukształtuje się więc mniej więcej w tym wieku.

    Bibliografia
    1. J. Anne Helgren, "Encyclopedia of Cat Breeds: A Complete Guide to the Domestic Cats of North America", BES PUB, 2013 J. Anne Helgren, "Abyssinian Cats: Everything about Acquisition, Care, Nutrition, Behavior, Health Care, and Breeding", Barrons Educational Series Inc, 1995.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.