Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Rasy kotów

Angora turecka — opis rasy, charakter, ciekawostki

Opublikowane: 11:08 Przeczytasz w: 7 min

Angora turecka uchodzi za jedną z najstarszych ras kotów długowłosych. Ten piękny zwierzak urzeka nie tylko cudownym białym futrem, ale także hipnotyzującymi oczami o wyjątkowo głębokim spojrzeniu. Jest nie tylko piękny, ale także wyjątkowo łagodny i czuły.

Spis treści

    Koty długowłose budzą dużo emocji. Chociaż turecka angora nie znajduje się w czołówce najbardziej popularnych zwierząt w tym typie, to jednak warto poznać ją nieco bliżej. To stara rasa naturalna, która wyróżnia się fascynującą historią i niezwykłą osobowością. Dzisiaj jej przedstawicielki uchodzą za wysublimowane i eleganckie orientalne piękności dla wymagających kociarzy.

    Historia rasy angora turecka

    Często można spotkać się z przekonaniem, że najpiękniejsze rasy kotów to właśnie te długowłose. Mało to wie, że pierwszymi kotami o długiej sierści, które trafiły na europejskie salony były właśnie te o białym umaszczeniu pochodzące z Turcji. W istocie jednak niewiele brakowało a koty rasy turecka angora dawno odeszłyby w niepamięć. Ich przetrwanie zawdzięczamy specjalnemu programowi podjętemu przez zoo w Ankarze.

    W pewnym momencie rasa angora turecka zaczęła tracić na znaczeniu. O wiele bardziej popularne stawały się koty perskie. Do ich hodowli wykorzystywano geny różnych kotów długowłosych, w tym także angory tureckie. Z tego powodu oryginalny wzorzec rasy zaczął się rozmywać. Na szczęście Turcy postanowili zadbać o swoje dziedzictwo i zorganizowali specjalny program odtworzenia oryginalnych angor.

    Angora turecka – jedna z najstarszych ras kotów

    Często można spotkać się z przekonaniem, że angora turecka jest jedną z najstarszych ras kotów na świecie. W istocie jednak nie mamy na to żadnych dowodów. Naukowcy zakładają, że recesywny gen długiego włosa rozwinął się równolegle u kotów z różnych zakątków świata — norweskich leśnych, syberyjskich czy właśnie angory tureckiej.

    Sierść angory nie ma grubego podszerstka, jednak nadal jest w stanie skutecznie chronić przed niskimi temperaturami. Zimy w Anatolii, bo stamtąd mają pochodzić te niezwykłe koty, bywają naprawdę surowe. Prawdopodobnie to właśnie tym naturalnym warunkom zawdzięczamy wyjątkowy wygląd tureckiej angory.

    Jak wygląda angora turecka?

    Turecka angora to kot średniej wielkości. Smukły, elegancki i lekki o nieco wydłużonej sylwetce. Niewielką i trójkątną głowę wieńczą uszy o ostro zakończonych końcach i duże oczy w kształcie migdałów. Tylne nogi powinny być nieco dłuższe niż przednie. Ogon tureckiej angory jest długi, zwężający się ku końcowi i zakończony pokaźną kitą.

    Angora turecka – sierść i umaszczenie

    Koty tej rasy najczęściej kojarzą się z białym umaszczeniem. W istocie jednak angory tureckie występują w niemal wszystkich kolorach. Jedyne niedozwolone odmiany barwne to:

    • czekoladowa,
    • liliowy,
    • cynamonowy,
    • płowy,
    • colo point.

    Rozwój kota tej rasy kończy się w okolicach drugiego roku życia. To właśnie wtedy angora turecka uzyskuje swoją docelową okrywę włosową. Dorosłe koty tej rasy mają długą i jedwabistą sierść pozbawioną podszerstka. Na szyi i piersi włosy są dłuższe. Wzorzec podkreśla również znaczenie obfitych portek na tylnych nogach.

    Ile waży angora turecka?

    Angory tureckie to lekkie koty o smukłej i eleganckiej budowie ciała. Ich średnia waga waha się od 3,5 do 5 kg. Chociaż drobne, powinny być dobrze umięśnione i proporcjonalnie zbudowane. Samce są nieco większe od samic.

    Źródło: 123rf.com

    Charakterystyka rasy angora turecka — usposobienie

    Koty rasy angora turecka to energiczne i bardzo inteligentne zwierzęta. Wszędzie ich pełno, uwielbiają pieszczoty i zabawy. Jak przystało na rasę naturalną cechuje je bardzo silny instynkt łowiecki. Właśnie dlatego zabawa w polowanie to często ich ulubiony sposób spędzania czasu wspólnie z opiekunem.

    Inteligencja angory tureckiej sprawia, że kot tej rasy chętnie uczy się sztuczek i wykorzystuje różnego rodzaju zabawki logiczne. Pozbawione wyzwań intelektualnych angory, mogą szybko poczuć się sfrustrowane. Jeżeli zastanawiasz się jak wychować kociaka na spokojnego i zdrowego pupila, koniecznie zapewnij mu dostęp do różnorodnych rozrywek.

    Dla kogo są angory tureckie?

    Miłośnicy tych białych kotów podkreślają, że są to czułe zwierzaki, które bardzo nie lubią samotności. Nie są szczególnie natarczywe, jednak cenią sobie towarzystwo opiekuna a jego codzienna długa nieobecność może je przytłaczać. Anory zazwyczaj dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Jeżeli pracujesz poza domem, koniecznie zdecyduj się na koci dwupak!

    Kot tej rasy przeznaczony jest raczej dla zaangażowanego opiekuna. Turecka angora pozostawiona sama sobie bez różnorodnych i stymulujących aktywności może popaść w apatię a nawet zacząć niszczyć wyposażenie domu.

    Angora turecka – hodowla

    Angora turecka nie należy do szczególnie popularnych kotów hodowlanych. Mimo wszystko w Polskim Związku Felinologicznym zarejestrowanych jest kilka hodowli, które cieszą się dużą renomą. Czasami jednak na miot kociąt trzeba trochę poczekać.

    Wybierając hodowlę kieruj się nie tylko utytułowaniem jej podopiecznych. Warto również położyć nacisk na warunki, w jakich żyją kocięta i ich rodzice. Pamiętaj, że socjalizacja kota jest najintensywniejsza w pierwszych tygodniach życia, czyli jeszcze w hodowli.

    Ile kosztuje angora turecka?

    Cena kociaka rasy angora turecka z rodowodem FIFe lub WCF wynosi od 3,5 do 6 tysięcy złotych. Wiele zależy od renomy hodowli, wieku zwierzaka oraz jego zgodności ze wzorcem rasy.

    Pielęgnacja angory tureckiej

    Angory są znane przede wszystkim ze względu na ich sierść. Długie włosy mogą sugerować, że te piękne koty potrzebują skomplikowanej pielęgnacji. Na szczęście to tylko pierwsze wrażenie! Turecka angora nie ma podszerstka, dlatego nie filcuje się a w jej sierści nie powstają dredy.

    Półdługie włosy wystarczy regularnie czesać, sprawdzając jednocześnie, czy w strategicznych miejscach (pod pachami, czy na ogonie) nie tworzą się kołtuny. Wyprawka dla kota tej rasy powinna zawierać grzebień z szeroko rozstawionymi zębami, który świetnie sprawdzi się podczas tych zabiegów.

    W okresie linienie angora może potrzebować nieco częstszego czesania. Latem sierść kota tej rasy staje się znacznie krótsza i rzadsza. To normalne zjawisko, które nie powinno niepokoić opiekunów. Kąpiel kota tej rasy nie jest konieczna, chyba że przed wystawą.

    Ile żyje turecka angora i na co choruje?

    Średnia długość życia angory tureckiej wynosi od 14 do 18 lat. Wiele zależy oczywiście od genów, profilaktyki weterynaryjnej, żywienia oraz innych elementów ogólnego dobrostanu kota.

    Jak przystało na rasę naturalną, angora turecka jest kotem długowiecznym i dosyć zdrowym. Niestety, istnieje kilka chorób, które są specyficzne właśnie dla niej. Najczęściej diagnozowane są schorzenia takie jak:

    • głuchota wrodzona (u kotów w białym umaszczeniu),
    • ataksja,
    • niezborność ruchowa,
    • przepuklina pępkowa (u kociąt),
    • kardiomiopatia przerostowa.

    Podsumowanie – angora turecka

    Chociaż w rasie zdarzają się osobniki nieufne, to jednak angora turecka uchodzi za kota przyjacielskiego, otwartego i bardzo kochającego człowieka. Jej niezwykła, jedwabista w dotyku sierść przeszła do legendy. To właśnie ona sprawiła, że siedemnastowieczni Europejczycy zakochali się w białych kotach ze wschodu. Dzisiaj rasa nie jest szczególnie popularna, jednak wśród miłośników na całym świecie cieszy się ogromnymi względami.

    Bibliografia
    1. J. Anne Helgren, "Encyclopedia of Cat Breeds: A Complete Guide to the Domestic Cats of North America", BES PUB, 2013

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.