Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Życie z kotem

Zabawa z kotem — 10 kreatywnych pomysłów na zabawę

Opublikowane: 14:28 Przeczytasz w: 6 min

Naturalna, codzienna aktywność kota składa się nawet z kilkunastu polowań. Choć domowe czworonogi nie muszą troszczyć się o zdobywanie pożywienia, nie znaczy, że nie mają instynktu łowieckiego. Zaspokajać go powinny szczególnie niewychodzące z domu kanapowce, a dostępnym substytutem polowania są dla nich zabawy.

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Jak spędzać czas z kotem?

    Koty polują przez całe swoje życie. Gdy nie mają możliwości realizowania instynktu myśliwskiego, są nieszczęśliwe, apatyczne albo agresywne, atakując stopy właściciela czy niszcząc meble. Ponadto oprócz problemów behawioralnych brak aktywności u mruczków skutkuje zwykle nadwagą oraz wieloma chorobami. Regularna zabawa z kotem łagodzi stres i utrzymuje futrzaka w dobrej kondycji.

    Koty — ciekawskie zwierzęta

    Koty są niezwykle dociekliwe. Ich ciekawość wynika z wrodzonego instynktu i pozwala poznać otaczające je środowisko, a w naturze – przetrwać. Dla tych ciekawskich zwierząt codzienna zabawa to nie tylko prawdziwa frajda, ale konieczność rozładowania negatywnych emocji

    Myśliwskie popędy twojego pupila

    Koty domowe pozostały drapieżnikami, albowiem mechanizm ich zachowań łowieckich nie był sztucznie modelowany przez człowieka, jak to miało miejsce u psów. Dlatego też polowanie niezbędne jest prawie każdemu osobnikowi, a jego brak może powodować problemy behawioralne. Koty pomimo procesu udomowienia zachowały bowiem pełen instynkt łowiecki i mają potrzebę doświadczania pełnej sekwencji zachowań łańcucha łowieckiego, takich jak:

    • wypatrywanie,
    • skradanie się,
    • pogoń,
    • schwycenie,
    • zabicie,
    • rozszarpanie,
    • zjedzenie.

    Ile powinno się bawić z kotem?

    Choć nie ma konkretnych wskazań na to, ile aktywności potrzebuje kot i jak długo trzeba się z nim bawić, godzina dziennie podzielona na mniejsze 15-minutowe jednostki, powinna być wystarczająca. Najlepiej by zabawa miała miejsce wieczorem, ponieważ o tej porze nasi mruczący przyjaciele są najbardziej aktywni.

    Gdy kot zostaje sam na dłuższy czas, można pozostawić mu różne zabawki. Oczywiście obecność drugiego kota w domu ułatwia wspólne podejmowanie zwierzakom odpowiednich aktywności, ale należy pamiętać, iż nie zwalnia on całkowicie właściciela od organizowania futrzakom potrzebnej im rozrywki.

    Jak się można bawić z kotem?

    Małe kotki w domu, które nie są odpowiednio stymulowane przez zabawę, nie rozwijają się prawidłowo motorycznie ani emocjonalnie. W naturze mały kotek w wieku dwunastu tygodni potrafi już samodzielnie zdobywać pożywienie, czego uczy go jego matka. Zabawa wspomaga rozwój kota, gdyż dzięki niej uczy się on prawidłowych odruchów i właściwej koordynacji.

    Co można robić z kotem?

    Niektóre koty preferują zabawy z wędką, inne wolą kartonowe pudła albo myszki o zapachu kocimiętki. Zabawka ma się ruszać oraz udawać, że ucieka, tak jak robi to potencjalna ofiara. Najlepiej jest użyć w tym celu obiektu, który jest w ruchu, a niekiedy zatrzymuje się, by znów zmienić miejsce.

    Jeśli natomiast nasz zwierzak lubi polować z ukrycia, wykorzystać do zabawy można karton, w którym będzie on mógł się zaczaić. Można też rzucać swojemu pupilowi piłki, czy też puszczać zdalnie sterowane myszy lub rybki.

    Ile powinno się bawić z kotem?

    Podczas zabawy to kot ma znajdować w niej uciechę, dlatego warto wygospodarować czas, w pełni mu poświęcony. W zabawie nasz pupil powinien często wygrywać, a po zwycięstwie poszaleć z zabawką, którą upolował. Ponieważ zwierzę poluje, aby jeść, po zabawie należy dać mu posiłek.

    Jeśli kot zostaje w domu sam, można zostawić zabawki, by umożliwić mu samodzielną zabawę.

    Źródło: 123rf.com

    Co robić z kotem w domu?

    Do najciekawszych kocich zabaw należy:

    1. Zabawa w wędkowanie

    Polega na przywiązaniu na sznurku przymocowanym do kija małej zabawki, którą trzeba najczęściej poruszać, symulując potencjalną uciekającą zdobycz.

    2. Zabawy z jedzeniem

    Istnieje wiele zabawek dla kotów, w których można ukryć jedzenie, ale może posłużyć do tego także domowej roboty karton z wyciętymi otworkami, piłki albo wieże. Pupil musi się przy nich ruszać i kombinować jak wydostać smakołyk. Małe przekąski można ukryć też w całym domu.

    3. Pudełko z dziurkami lub zabawka z otworami

    W kartonowym pudełku można wyciąć otwory, a wykonaną z sizalu myszkę lub piłkę należy do nich wkładać od spodu. Gdy zabawka będzie się pojawiała i znikała, kot zacznie uderzać w nią łapą i polować.

    4. Zabawka do rzucania

    Niektóre koty potrafią aportować jak psy. Lubią to robić szczególnie maine coony, koty norweskie leśne czy syberyjskie. Można im rzucać piłkę, wypełnioną przysmakami, zwykłą kulką papieru albo zabawkę, w której ukryta jest kocimiętka dla kota. Na pewno przyciągnie ona jego uwagę.

    5. Nakręcane myszki

    Zabawki, którymi da się sterować lub je nakręcić będą sprawnie uciekać przed kocimi łapkami. Najlepiej sprawdzą się modele zmieniające po napotkaniu przeszkody kierunek jazdy.

    6. Tory do zabawy

    Tory do zabawy na ogół mają formę plastikowego tunelu wypełnionego piłeczkami, które świecą, gdy zostaną pacnięte łapką. Można wykorzystać w nich też światełko lasera albo toczące się kule smakulę. Sprawdzają się też różne rodzaje labiryntów.

    7. Basen z zabawkami

    Do niedużego basenika napełnionego wodą można wrzucić pływające zabawki. Dobrze by jego dno było zrobione z materiału odbijającego światło. Kiedy kot oswoi się z zabawką, rozpocznie łowienie rybek z jeziora.

    8. Interaktywne zabawki dla kota

    W sklepach znajduje się duży wybór zabawek, stymulujących inteligencję kota. Jednak po zabawie należy zawsze odłożyć te przedmioty do szafki.

    9. Zabawa w chowanego

    Polega ona na umiejętnym schowaniu się i wabieniu kota dźwiękami. Gdy cię znajdzie, należy go zawsze nagradzać smakołykami.

    10. Plac zabaw z drapakiem

    Równie przepyszną zabawą jest zapewnienie kotu obszernej powierzchni, która nadaje się do drapania. Wokół niej mogą znaleźć się otwory, w których umieszczamy kulki z dzwoneczkami i smakołyki do wydobywania.

    Jak widać, odpowiednia zabawa jest niezwykle istotna dla samopoczucia oraz prawidłowego rozwoju naszego kociego przyjaciela. Wybawiony zwierzak jest szczęśliwy, nie przejawia niszczycielskich zapędów, ani nie poluje na wszystko, co się rusza. Dlatego też ważne jest, aby wyprawka dla kota obfitowała w odpowiednie kocie zabawki. Ponadto wspólna aktywność wykonywana z opiekunem pozwoli mruczkowi zaspokoić naturalne instynkty i wzmocni Waszą wieź.

    Bibliografia
    1. Seidl Denise Zabawy z kotem, Muza SA 2011 r. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci