Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Życie z kotem

Sylwester z kotem — jak pomóc kotu w tym ciężkim dniu?

Opublikowane: 11:12 Przeczytasz w: 6 min

Koniec roku to bardzo trudny czas dla wielu zwierzaków domowych, w tym kotów. Mimo że strach przed fajerwerkami kojarzy nam się głównie z psami, to koty również stresują się wybuchami petard. Jak pomóc mruczkowi przetrwać sylwestra?

Spis treści

    Objawy strachu u kota

    Strach przed głośnymi i nieprzewidywalnymi dźwiękami jest dla kotów naturalny. Zwierzęta odbierają hałas jako sygnał ostrzegający przed zagrożeniem. W celu przetrwania chowają się więc w ciche i ciemne miejsca licząc na to, że nie stanie się im krzywda. Koty jako zwierzęta wyjątkowo wrażliwe na stres nie są w tym przypadku wyjątkiem. Niestety, mruczki są mistrzami w maskowaniu objawów strachu i choroby, dlatego w sylwestrową noc należy bacznie obserwować swojego pupila. Za symptomy stresu można uznać:

    • rozszerzenie źrenic,
    • chowanie się w ciche i zacienione miejsca,
    • ślinienie się,
    • drżenia ciała,
    • pocenie się między opuszkami łap,
    • przyspieszony oddech.

    Jeśli zauważysz u swojego kota któryś z wyżej wymienionych objawów oznacza to, że pupil najprawdopodobniej odczuwa strach i stres związany z wystrzałami fajerwerków. Aby zapobiec tej sytuacji, należy odpowiednio przygotować się na noc sylwestrową.

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Sylwester z kotem — jak wesprzeć twojego pupila?

    Przygotowania do sylwestra z kotem warto rozpocząć już parę dni wcześniej. Zastanów się, jakie bezpieczne kryjówki mógłbyś stworzyć dla twojego pupila? Przydatne mogą okazać się kartony, transporter dla kota lub krzesło przykryte kocem. Stwórz swojemu zwierzakowi zacienione i ciche miejsce, w którym będzie czuć się bezpiecznie.

    Pamiętaj o tym, że fajerwerki to nie tylko hałas, ale także rozbłyski. Zasłoń szczelnie okna i pozamykaj je. Jeśli jesteś właścicielem kota wychodzącego upewnij się, że sylwestra spędzi on w domu. Wybuchy petard stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia zwierząt. Hałas, który powodują płoszy koty wychodzące, co może doprowadzić do różnych wypadków, np. potrącenia zwierzęcia przez samochód. Upewnij się, że twój pupil w sylwestra zostanie w domu.

    Już na kilka dni przed 31 grudnia możesz zacząć przyzwyczajać kota do grającej muzyki. Zacznij od puszczania jej cicho, a następnie stopniowo zwiększaj głośność. Tym samym przyzwyczaisz kota do dźwięków imprezy, jeśli takową organizujesz. Jeśli jednak masz w planach wyjść na przyjęcie sylwestrowe z domu i zostawić kota samego — zostaw włączoną grającą muzykę. Z pewnością zagłuszy ona w pewnym stopniu odgłosy wystrzałów petard. Pomocne może również okazać się włączenie telewizora. Pamiętaj również, aby zostawić zapalone światło. W tak przygotowanym mieszkaniu kot będzie czuł się bezpiecznie, nawet jeśli zostanie sam. Być może nawet nie zauważy twojej nieobecności.

    Spędzając sylwestra w domu, uważnie obserwuj swojego pupila. Jeśli zauważysz u niego syndromy stresu — staraj się nie reagować na nie. Nadmierne pocieszanie zwierzaka może utwierdzić go w przekonaniu, że grozi mu niebezpieczeństwo i jego strach jest uzasadniony. Pod żadnym pozorem nie karć kota. Najbardziej odpowiednie wydaje się zachowanie neutralnej postawy wobec zwierzaka, który obserwując swojego zrelaksowanego właściciela będzie czuł się bezpieczniej.

    Pamiętaj o tym, że po więcej porad możesz zgłosić się do kociego behawiorysty.

    Środki uspokajające

    Niektórzy właściciele zastanawiają się nad wdrożeniem farmakoterapii uspokajającej kota w okresie sylwestrowym. W przeciwieństwie do psów, w przypadku kotów nie zawsze jest to odpowiednie rozwiązanie.

    Należy mieć na uwadze, że podawanie leków wyciszających zazwyczaj rozpoczyna się kilka dni, a nawet tygodni przed sylwestrem — tylko wówczas ich skuteczność jest zadowalająca. Wiąże się to z koniecznością codziennego podawania tabletki kotu co samo w sobie jest niezwykle stresujące dla zwierzaka i może wywołać więcej szkód niż korzyści.

    Jeśli jednak farmakoterapia jest konieczna i właściciel wie, że bez niej sylwestrowa noc będzie dla jego pupila udręką, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

    Doraźnie warto spróbować zastosować walerianę lub kocimiętkę.

    Stosowanie leków uspokajających u kotów powinno być ostatecznością, zwłaszcza w sytuacjach takich jak noc sylwestrowa. W wielu przypadkach odpowiednie przygotowanie otoczenia może znacznie pomóc zwierzęciu bez konieczności podawania środków farmakologicznych.

    Dr. Emma Wilson (AU) lekarka weterynarii, specjalistka medycyny zachowań zwierząt

    Sylwester z kotem — zachowaj spokój!

    Słuch kota jest bardzo wrażliwy na nagłe i głośne dźwięki takie jak wybuchy petard. Z tego powodu sylwester może okazać się dla mruczka trudnym przeżyciem.

    W miarę możliwości nie zostawiaj kota samego w domu w ten dzień. Towarzysząc mu obserwuj jego zachowanie i nie popadaj w panikę. Staraj się zachować neutralny stosunek wobec zwierzaka. Pamiętaj o tym, że nadmiernie pocieszając mruczka jedynie utwierdzasz go w przekonaniu, że grozi mu niebezpieczeństwo.

    Szczególna uwaga należy się kotom wychodzącym. Jeśli takowego posiadasz, upewnij się, że spędzi sylwestra w domu. Zasłoń i zamknij wszystkie okna. Pozostawienie zwierzaka na dworze niesie za sobą ryzyko spłoszenia go przez petardę. Koty wpadają w takich sytuacjach pod auta. Wychodzącemu mruczkowi grozi również bezpośrednie zranienie przez petardę.

    Jeśli masz w planach wyjść z domu na sylwestra, przygotuj mieszkanie w odpowiedni sposób dla twojego kota. Włącz muzykę lub telewizor i zostaw włączone światło. Stwórz bezpieczną kryjówkę dla zwierzaka.

    Jeśli dobro zwierząt domowych i dzikich jest dla ciebie ważne, zrezygnuj z używania fajerwerków w sylwestrową noc. Istnieje wiele alternatyw i sposobów na świętowanie, np. pokazy świateł lub zimne ognie. Pamiętaj o tym, że zmysł słuchu zwierząt jest o wiele bardziej wrażliwy niż człowieka. Rezygnując z petard możemy oszczędzić im cierpienia.

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl
    Bibliografia
    1. "Trener Twojego Psa", Michał Dąbrowski

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci