Kocia inteligencja nie podlega dyskusji. Są to zwierzęta bardzo mądre, kierujące się instynktem oraz chętne do współpracy z człowiekiem. Ze względu na fakt, że są stworzeniami dość tajemniczymi, trudno zmierzyć ich poziom intelektualny, a już z pewnością nie należy jej porównywać z inteligencją psią. Aby chociaż w części móc ocenić mądrość kotów, należy najpierw poznać ich naturę. Przede wszystkim na jego poziom intelektualny ma wpływ indywidualny temperament kota , a nie sama rasa. Ważne jest również środowisko, w jakim żyje zwierzak oraz możliwości rozwojowe, jakie oferuje mu opiekun. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki jednocześnie, można podjąć próbę oceny inteligencji kota. Z tego względu powstał ranking „najmądrzejsze rasy kotów”.
Spis treści
Inteligentne rasy kotów
Czy miarą zwierzęcej inteligencji jest posłuszeństwo? O ile w psim przypadku jest to fakt, o tyle z kotami jest nieco inaczej. Głownie dlatego, że same relacje kota z człowiekiem są zupełnie inne od tych łączących nas z psami. Psy posiadają wrodzone zachowanie hierarchiczne, gdzie występuje jedna osoba dominująca a druga uległa. Koty natomiast nie lubią być uległe i nie traktują człowieka, jako swojego właściciela, któremu muszą się podporządkowywać. Reagują na komendy człowieka, tylko wówczas, gdy mogą czerpać z tego korzyść. Ich chęć do wykonywania zadań wynika nie z potrzeby zadowolenia nas, ale ich samych.
Kot bengalski
Ten niezwykle inteligentny kot odziedziczył po swoich dzikich przodkach zwinność, bystrość i przebiegłość. Z łatwością przychodzi mu nauka nowych sztuczek, a jego ciekawską naturę trudno zaspokoić. Jest niestrudzony w zabawach i chętnie towarzyszy opiekunowi podczas codziennych czynności. Kot bengalski jest w stanie szybko opanować chodzenie na smyczy, co pozwala trenować jego zmysł obserwacji i zwinności. Wołany po imieniu natychmiast odpowiada swoim charakterystycznym, nieco ochrypłym głosem. Rodzaje dźwięków, jakie potrafi z siebie wydawać, są bardzo zróżnicowane. Umie miauczeć, gruchać, trylować, piszczeć, a nawet warczeć w sytuacjach zagrożenia. Jest bardzo terytorialny, nie toleruje intruzów na swoim podwórku. Nie jest konfliktowy, jednak najlepiej czuje się wśród kotów, które zna.
Kot bengalski, źródło Freepik
Kot syjamski
Rasa kotów syjamskich cechuje się ogromnym temperamentem. Nieustannie szukają kontaktu z człowiekiem, bardzo przywiązują się do swojego opiekuna. Koty syjamskie są najszczęśliwsze, gdy rzuca im się wyzwania fizyczne i umysłowe. Aktywność jest dla nich niezwykle istotna. Co ciekawe, tę rasę można bez większych problemów wytresować, dlatego często nazywane są koto-psami. Ich zapał do nauki najlepiej wykorzystać poprzez zabawę. Te kocie czworonogi chętnie przychodzą na zawołanie, przynoszą zabawki lub podskakują na komendę. Ich emocjonalna inteligencja zdaje się wczuwać w nastrój człowieka. Kot syjamski jest głośnym zwierzakiem. Posiada szeroki wachlarz wydawanych dźwięków i wykorzystuje te umiejętności do wyrażania swoich potrzeb i uczuć.
Kot syjamski, źródło Freepik
Kot abisyński
Nie bez powodu ten zwierzak należy do jednych z najbardziej inteligentnych kotów. Wszelkiego rodzaju zabawy ruchowe czy łowieckie oraz kocie łamigłówki rozwijają jego potencjał. Motorem jego inteligencji jest ciekawość świata i otwartość. Rozwiązywanie problemów (np. zamknięte szafki), to dla kota abisyńskiego idealna forma zabawy. Kociak jest bardzo towarzyski, dogaduje się także z innymi zwierzętami, chętnie aportuje zabawki oraz szybko uczy się chodzić w szelkach lub na smyczy. Mimo iż od zwierzaka bije witalność, to jest on kotem dość cichym. Nie zaznacza swojej obecności głośnym miauczeniem, a jedynie subtelnym świergotem.
Kot abisyński, źródło Freepik
Kot syberyjski
Koty syberyjskie szybko zaprzyjaźniają się z opiekunem i chętnie przebywają w jego towarzystwie. Sytuacja ma się zupełnie inaczej, jeżeli chodzi o inne zwierzęta – nie są skore do dzielenia się swoim terytorium, a już na pewno człowiekiem. Dorosłe koty syberyjskie cenią sobie niezależność, a ich dzika natura łowcy jest ich cechą charakterystyczną odziedziczoną po przodkach. Dzięki swojej niepohamowanej ciekawości świata bez problemu przyzwyczajają się do nowych warunków życia. Mimo udomowienia doskonale odnajdują się w różnego rodzaju polowaniach, chętnie chwalą się swoją zdobyczą przyniesioną pod drzwi opiekuna. Koty syberyjskie są mądrymi stworzeniami, bardzo odważnymi i pewnymi siebie.
Kot balijski
Kot tej rasy jest wyjątkowo aktywny i gadatliwy. Lubi być w centrum zainteresowania, jest przyjaźnie nastawiony do ludzi. Potrzebuje nieustannego ruchu, uwielbia biegać i skakać, chętnie też aportuje piłki. Jest bardzo inteligentny i cierpliwy. Doskonale dla tego zwierzaka sprawdzają się wszelkiego rodzaju gry i wyzwania, dzięki którym rozwija swój koci umysł. Chociaż kot balijski z natury nie jest zbyt ufny, to jego kocia ciekawość wygrywa i dość szybko się oswaja oraz poznaje nowe osoby w otoczeniu. Potrafi również dogadać się z innymi zwierzętami w domu, o ile każde z nich będzie pilnowało swojej przestrzeni.
Maine coon
Ten zwierzak zasłużenie posiada swoje miejsce na liście "najmądrzejsze rasy kotów". Wysoka inteligencja maine coon jest ich jedną z głównych cech charakteru. Jest ciekawski, zawsze chętny do wykonywania sztuczek, a przy tym łagodny i cierpliwy. Zwierzę doskonale radzi sobie z rozwiązywaniem problemów, dlatego ważne jest zapewnienie mu różnorodnych wyzwań i zadań. Jego silny, łowiecki charakter jest bardzo zauważalny podczas codziennej zabawy. Maine coon są urodzonymi łowcami, dlatego lubią polować nie tylko w warunkach polowych, ale i domowych, dlatego należy zapewnić mu do tego odpowiednie zabawki. Koty rasy maine coon są bardzo przyjazne. Ze swoim opiekunem potrafią zbudować trwałe więzi, często podążają za nim w domu i cenią sobie przesiadywanie na jego kolanach. To lojalny i radosny towarzysz rodziny.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.