Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Życie z kotem

Ile żyją koty? Dowiedz się, jaki jest wiek kota w przeliczeniu na ludzkie lata

Opublikowane: 13:44 Przeczytasz w: 6 min

Posiadanie zwierzaka to ogromna radość. Nie dziwi więc fakt, że opiekunowie chcą cieszyć się towarzystwem swoich pupili jak najdłużej, a sama myśl o ich utracie jest bolesna i smutna. Niestety, zwierzaki domowe żyją o wiele krócej od ludzi. Czy można przewidzieć, ile kot będzie z nami? Czy można przeliczyć jego wiek na ludzkie lata? Podpowiadamy.

Spis treści

    Ile żyją koty domowe?

    Podobnie jak ma to miejsce w przypadku ludzi, długość życia kota znacznie wydłużyła się na przestrzeni ostatnich lat. Wynika to z postępującego progresu medycyny weterynaryjnej i wzrostu świadomości właścicieli zwierząt. Niebagatelne znaczenie ma również regularne prowadzenie szczepień ochronnych, które zapobiegają rozwojowi niebezpiecznych chorób zakaźnych, np. panleukopenii.

    W 2016 roku (najnowsze dostępne dane) średnia długość życia kota domowego wynosiła 12,9 roku. To bardzo dobry wynik w porównaniu do danych z początku XXI wieku. Wówczas oczekiwaną długość życia mruczka szacowano na 11 lat. Jak łatwo więc zauważyć, właściciele cieszą się towarzystwem swoich pupili coraz dłużej. Oznacza to jednak, że o wiele częściej obserwowane są schorzenia związane z wiekiem starczym.

    Warto jednak zaznaczyć, że długość życia kota zależy od wielu czynników. Należą do m.in. nich:

    • Rasa — co do zasady można uznać, że koty rasowe żyją krócej od europejskich (natomiast rasy wyjątkowo długowieczne to np. kot abisyński, balijski i birmański).
    • Kastracja — osobniki niekastrowane ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu rozrodczego i gruczołu mlekowego żyją krócej niż samce i samice kastrowane.
    • Wypuszczanie kota na dwór — koty wychodzące są bardziej narażone na wypadki i śmiertelne choroby zakaźne takie jak FIV i FeLV, tak więc żyją średnio krócej niż koty niewychodzące.
    • Warunki życia kota i dostęp do opieki weterynaryjnej.

    Jak przeliczyć wiek kota na ludzkie lata?

    Przeliczanie wieku kota na ludzkie lata to trudne zadanie. Nie istnieje żadna zasada pozwalająca ustalić, w jakim wieku byłby kot, gdyby przyszło mu urodzić się człowiekiem.

    Najnowsze badanie dotyczące tej tematyki przeprowadzone było na psach (labrador retrieverach) w 2020 roku. Jego wynik okazał się bardzo interesujący — wiek zwierząt w przeliczeniu na ludzkie lata rośnie logarytmicznie a nie liniowo. Okazuje się, że najszybciej procesy starzenia przebiegają u psów młodych — czworonożny dwulatek ma metabolizm porównywalny do czterdziestoletniego człowieka! Nie oznacza to jednak, że na każdy rok życia psa przypada 20 ludzkich lat. Wraz ze starzeniem się zwierzęcia proces ten zwalnia. Po więcej informacji na ten temat odsyłamy do artykułu "Jak obliczyć wiek psa?". Możemy jedynie domniemywać, że wnioski wyciągnięte z badania na labradorach odnoszą się także do kotów.

    Doszukując się kolejnych analogii między mruczkami a człowiekiem warto zwrócić uwagę na czas osiągnięcia dojrzałości płciowej. Ludzie stają się zdolni do wydania na świat potomstwa w wieku nastoletnim. Pierwsza miesiączka u dziewcząt ma miejsce między 11 a 15 rokiem życia. Rozpoczęcie cyklu menstruacyjnego jest równoznaczne z wystąpieniem owulacji. U kotki pierwsza ruja ma miejsce między 6 a 10 miesiącem życia. Czy można więc uznać, że półroczna samica, która właśnie dojrzała płciowo w przeliczeniu na ludzkie lata jest nastolatką? W dużym uproszczeniu — tak!

    Etapy życia kota

    Podobnie jak w przypadku ludzi, w życiu kotów można wyróżnić następujące etapy: młodość, dojrzałość i starość. Właściciele mruczków powinni być świadomi tego, w którym momencie życia jest ich kot. Pozwoli to na lepsze sprecyzowanie i zaspokajanie jego potrzeb.

    Kocie dzieciństwo i młodość

    Pierwszy etap życia kota ma miejsce do osiągnięcia przez niego dojrzałości płciowej. Przez pierwsze 12 tygodni nowonarodzony mruczek powinien pozostawiać u boku mamy, od której nauczy się typowych dla swojego gatunku zachowań. Następnym ważnym etapem jest wymiana zębów przebiegająca następująco:

    • wymiana siekaczy ma miejsce między 3 a 4 miesiącem życia,
    • kłów - 4 a 5,
    • przedtrzonowców - 4 a 6,
    • trzonowców - 4 a 5.

    W tym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na profilaktyczne szczepienia ochronne i odrobaczenia.

    Warunkiem prawidłowego rozwoju kota jest jego odpowiednia socjalizacja. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat skontaktuj się z kocim behawiorystą.

    Kot patrząc 123rf.com

    Dorosłe mruczki

    Dorosłość mruczka trwa od osiągnięcia przez niego dojrzałości płciowej do mniej więcej ósmego roku życia. W tym czasie należy pamiętać o wszystkich niezbędnych zabiegach profilaktycznych u kota oraz regularnych wizytach kontrolnych u lekarza weterynarii.

    Kot senior

    Kocia starość ma miejsce po przekroczeniu przez kota ósmego roku życia. Rzecz jasna, nie wszystkie pupile starzeją się w jednakowym tempie. Pomimo wszystko, po przekroczeniu tego wieku warto zdecydować się na częstsze kontrolne badania krwi — minimum raz na rok, a najlepiej raz na pół roku. Bardzo ważne jest monitorowanie parametrów nerkowych. Przewlekła niewydolność nerek bardzo często dotyka starsze osobniki.

    Należy rozważyć także wykonanie badania echokardigraficznego serca. Dotyczy to w szczególności kotów rasowych takich jak maine coon lub kot brytyjski.

    Jeśli twój pupil jest w zaawansowanym wieku, zwróć uwagę na stan jego uzębienia. Jeśli do tej pory nie zwracałeś uwagi na higienę jamy ustnej mruczka, najwyższy czas to zmienić.

    Bardzo ważne jest zapobieganie nadwadze i utrzymanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej. Otyłość predysponuje do różnych chorób, np. cukrzycy. Koty domowe z nadwagą żyją krócej.

    Jak długo żyją koty — podsumowanie

    Ze względu na stały rozwój medycyny weterynaryjnej i świadomości społecznej kot domowy to gatunek żyjący coraz dłużej. Nierzadko spotyka się mruczki w wieku kilkunastu lat, a nawet dwudziestoletnie!

    Na długość życia kota wpływa szereg czynników takich jak rasa, przebycie zabiegu kastracji i warunki życia. Stały dostęp do opieki weterynaryjnej, zdrowa dieta, brak otyłości i zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu pozwala mruczkom na długie życie ciesząc się dobrym zdrowiem u boku szczęśliwego właściciela.

    Wbrew powszechnie panującym mitom, koty nie mają siedmiu żyć i nie zawsze spadają na cztery łapy. Długość ich życia w dużej mierze zależy od właściciela, jego zaangażowania i świadomości dotyczącej dobrostanu zwierząt.

     

    Bibliografia
    1. "Czy starzenie się jest chorobą?" - B. McKenzie; Weterynaria po dyplomie; 05/2022

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.