Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Życie z kotem

Ile kosztuje kot syjamski? Cena rasy z hodowli

Opublikowane: 11:52 Przeczytasz w: 8 min

To, ile kosztują koty syjamskie, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, czy zwierzęta posiadają rodowód hodowlany. Kolejne elementy, które mogą sprawić, że cena kota syjamskiego będzie wyższa, to m.in. znamienitość i osiągnięcia wystawowe rodziców kociąt, uznanie danej hodowli, skala i koszt opieki (w tym utrzymanie odpowiedniej diety) nad kotką w okresie ciąży, połogu itd., wydatki poniesione na bieżącą kontrolę zdrowia kotki oraz młodych, wiek zwierzaka, a także jego płeć. 

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Zatem ile może kosztować kot syjamski? Cena hodowlana za tego uroczego czworonoga oscyluje wokół 1500-2000 złotych. Kocięta syjamskie bez rodowodu są dużo tańsze (można znaleźć okazy za 500 zł), jednak kupując takiego pupila musimy liczyć się z tym, że występuje tutaj większe zagrożenie pojawienia się chorób, istnienia wad genetycznych, niewłaściwych zachowań itp. 

    Rasowe koty tajskie starego i nowego typu 

    Hodowcy dzielą obecnie rasowe koty syjamskie na czworonogi starego i nowego typu. Ten tradycyjny model określa się jako koty tajskie, albo old style. Wyróżnia je masywna budowa ciała oraz bardziej niż w przypadku współczesnych syjamów, zaokrąglona sylwetka. Charakterystyczne dla tych zwierząt jest umaszczenie typu point, czyli jasna sierść z ciemniejszymi znaczeniami, w typowych dla rasy miejscach na ciele. Nowoczesny kot syjamski jest smuklejszy od swojego pierwowzoru, posiada dłuższe kończyny, chudszy pyszczek, a rozpiętość kolorystyczna jego umaszczenia jest znacznie większa od ubarwienia kota tajskiego. Znawcy hodowlani ubiegają się o uznanie nowego typu syjamów za odrębną rasę. 

    Historia rasy kotów syjamskich 

    Do powstania kotów syjamskich prawdopodobnie doszło na skutek połączenia kilku ras. Domniemywa się więc, że "ojcami" syjamów są koty bengalskie, koty nubijskie oraz domowe koty azjatyckie. 

    Pierwsze historyczne wzmianki o kotach syjamskich datowane są na XIV wiek, jednak badacze twierdzą, że mogły już występować na długo przed tą datą. Ojczyzną kota syjamskiego jest dawny Syjam, czyli współczesna Tajlandia. W czasach Syjamu kotom tym przypisywano nadprzyrodzone właściwości, dlatego traktowano je z ogromnym szacunkiem. Początkowo koty syjamskie mogły należeć wyłącznie do członków rodziny królewskiej. Mruczki syjamskie "opiekowały się" kolejnymi znamienitymi rodami oraz strzegły świątyń. 

    A jak o kocie syjamskim dowiedziała się reszta świata? Nastąpiło to za sprawą syjamskiego króla, który pod koniec XIX wieku podarował angielskiemu konsulowi parkę kotów syjamskich o imionach Pho i Mia. Niedługo potem koty zostały zaprezentowane na londyńskiej wystawie, a niektóre ogrody zoologiczne umieściły je w klatkach jako żywe eksponaty. Wzrost zainteresowania tą rasą nastąpił po dotarciu zwierząt do Stanów Zjednoczonych. Pierwsze koty syjamskie trafiły do Polski w okresie II wojny światowej. 

    Kot syjamski – charakterystyka rasy 

    Jak wyglądają koty syjamskie? Najbardziej charakterystyczną cechą tej rasy kotów jest ich umaszczenie. Syjama pokrywa jasna sierść w odcieniu m.in. beżowym, kremowym, liliowym, płowym czy cynamonowym. Pyszczek, ogon, łapy i uszy są natomiast pokryte ciemnymi znaczeniami. Kontrast między barwą futra a znaczeniami (których kolor to najczęściej ciemny brąz) u kota syjamskiego musi być wyraźny. Ich sierść jest pozbawiona podszerstka, krótka, miękka w dotyku. 

    Oczy kotów syjamskich to kolejny wyróżnik tej rasy. Są one intensywnie niebieskie, migdałowe, niemal hipnotyzujące. 

    Pierwszy wzorzec rasy kota syjamskiego 

    Kot syjamski pochodzi z Syjamu, czyli obecnej Tajlandii. Zgodnie z wzorcem rasy jest średniej wielkości, waży od 2,5 kg do 3,5 kg — w przypadku kotki oraz między 3,5-4,5 kg w przypadku kocura. Charakter kota syjamskiego ocenia się jako dość trudny, ponieważ są to bardzo aktywne, żywiołowe zwierzęta, które źle znoszą rozłąkę z właścicielem. Są głośne, co objawia się częstym i donośnym wokalizowaniem. Potrzebują niemal nieprzerwanej atencji, o którą potrafią się skutecznie dopominać. Są długowieczne, odporne na choroby. 

    Jak wygląda kot syjamski w pierwotnym wydaniu? Odznacza się ciekawym wyglądem. Jest dość muskularny, ma zaokrąglone kształty, migdałowe oczy w kolorze niebieskim, krótką, miękką, jasną sierść z ciemnymi plamkami m.in. na pyszczku, łapach oraz uszach. 

    Charakter kota syjamskiego. Czy kot syjamski to pupil dla mnie? 

    Koty syjamskie to zwierzęta niezwykle inteligentne, posiadające żywiołowy temperament, oddane właścicielowi. Uwielbiają spędzać czas na kolanach człowieka, ale muszą się też wyszaleć w ciągu dnia. Dlatego każdy opiekun kota syjamskiego powinien liczyć się z tym, że trzeba będzie poświęcić sporo czasu i energii na zabawę z kotem, oraz głaskanie i adorowanie pupila. Koty tej rasy będą świetnym rozwiązaniem dla energicznych, aktywnych osób. Dobrze odnajdą się również w domach z innymi zwierzętami, pod warunkiem jednak, że to syjamy będą rządziły. Zwierzę będzie dobrze się czuło w domu, gdzie na każde jego „westchnięcie" jest pożądana reakcja opiekuna. Kot syjamski jest towarzyski, lubi gości, chętnie też uczy się sztuczek. 

    Ciekawostki o kotach syjamskich 

    Pierwszą ciekawostką dotyczącą omawianej rasy jest to, jak długo żyją koty syjamskie. Mówi się, że mają wszczepiony gen długowieczności, bo potrafią dożyć 20 lat. 

    Następną interesującą informacją na temat syjamów jest specyfika ich umaszczenia. Okazuje się, że kocięta syjamskie rodzą się zupełnie jasne, pozbawione charakterystycznych plam. Znaczenia pojawiają się dopiero po kilku dniach od narodzin. Proces ciemnienia umaszczenia postępuje przez całe życie zwierzaka. 

    Koty syjamskie dość szybko są gotowe do rozrodu, ponieważ już między 5. a 7. miesiącem życia. Kotka w jednym miocie może powić nawet 7 kociąt. 

    Kot syjamski – pielęgnacja i żywienie 

    Pielęgnacja kota syjamskiego jest prosta. Zadbane koty syjamskie to takie, które czesze się i szczotkuje mniej więcej raz na tydzień. Nie mają one podszerstka, dlatego pielęgnacja syjamów nie przysparza kłopotów. W czasie linienia częstotliwość wyczesywania kota należy zwiększyć. Jeśli kot syjamski nie wychodzi z domu, należy mu przycinać pazury, jednak najlepiej w tej kwestii porozumieć się uprzednio z lekarzem weterynarii. Zwierzęciu powinno się też regularnie czyścić uszy. 

    Żywienie kotów tej rasy także nie jest przesadnie wymagające. Karma podawana zwierzakom powinna być pełnoporcjowa, pełnowartościowa, dobrana do wieku, wagi, stanu zdrowia, płci i innych parametrów pupila. Jedzenie podaje się kotu od 4 do 8 razy na dzień, o regularnych porach. Należy także pamiętać o ciągłym dostępie do świeżej wody. 

    Jak nazwać kota syjamskiego? 

    Przykładowe imiona dla kotów syjamskich to dla kotki:

    • Mia,
    • Szarlotka,
    • Aurora,
    • Luna,
    • Sandy.

    A dla kocura:

    • Pho,
    • Cynamon,
    • Bangkok,
    • Karmel,
    • Ekler.

     

    Warto poznać się nieco bliżej z nowym domownikiem, przyjrzeć jego charakterowi, szczególnym cechom i wtedy nadać mu spersonalizowane imię.  Hodowle kotów najczęściej same wybierają imiona dla kociąt albo narzucają, na jaką literę bądź kilka pierwszych liter alfabetu, musi zaczynać się imię pupila. 

    Kot syjamski jest zdrową rasą? 

    Koty syjamskie cieszą się dobrym zdrowiem, zazwyczaj długo żyją. Jednak zdarza się, że cierpią na pewne choroby, przypisane właśnie do tej rasy. Należą do nich m.in. postępujące zwyrodnienie siatkówki i inne schorzenia oczu (takie jak zez, oczopląs, jaskra), kardiomiopatia przerostowa, wielotorbielowatość nerek, rozszczep podniebienia, wodogłowie, przepuklina pępkowa, a także zwyrodnienie stawów. O szczegóły dobrze jest dopytać lekarza weterynarii. 

     

    Czy kot syjamski się leni?

     

    Koty syjamskie są zazwyczaj bardzo aktywne i ciekawskie, więc nie można ich nazwać leniwymi. Ich temperament często obejmuje dużo energii i potrzebę zabawy oraz eksploracji. Jednak każdy kot ma swoją własną osobowość, więc można spotkać także spokojniejsze jednostki w tej

    Ile kosztują koty syjamskie?

    Kot syjamski to inteligentne, żywiołowe, wesołe i oddane człowiekowi zwierzę, o bardzo dostojnym, ciekawym wyglądzie. Cena kota syjamskiego waha się, w zależności od różnych czynników, między 1500 a 2000 zł. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci