Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Życie z kotem

Felinoterapia - jak wygląda leczenie kotem?

Opublikowane: 14:08 Przeczytasz w: 7 min

Ile kosztuje felinoterapia? Na co pomaga felinoterapia? I jakie rasy kotów do felinoterapii? Tego wszystkiego dowiesz się z lektury tego artykułu.

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Co to znaczy felinoterapia? 

    Felinoterapia, najogólniej mówiąc, polega na poprawieniu kondycji fizycznej i psychicznej człowieka poprzez kontakt z kotem i jego opiekunem. Udowodniono, że już samo towarzystwo kota lub przebywanie w jego obecności może działać terapeutycznie. Kot terapeuta zmniejsza uczucie osamotnienia, mobilizując pacjenta do działania i podejmowania różnych form aktywności, np. zabawy ze zwierzęciem, karmienia itp. Dzięki temu człowiek otrzymuje dużo pozytywnych bodźców. Kontakt fizyczny z kotem pobudza organizm do wydzielania endorfin, podnosi odporność i powoduje obniżenie poziomu stresu. 

    Kot świetnie sprawdza się w przypadku terapii osób starszych, ponieważ nie jest on tak hałaśliwym i energicznym zwierzęciem jak pies. Mruczący terapeuta, którego cechuje spokojny charakter, dla seniorów jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Kot wykazujący chęć towarzyszenia człowiekowi dobrze spełni swoją funkcję w domach dziecka, domach opieki, placówkach rehabilitacyjnych, szpitalach, hospicjach, szkołach i przedszkolach, a nawet zakładach karnych. 

    Na co pomaga felinoterapia?

    W zależności od grupy docelowej pacjentów tworzone są specjalne programy felinoterapii. Nie mogą z nich korzystać jedynie osoby z alergią na sierść kota, cierpiące na chorobliwy lęk przed kotami oraz osoby agresywne wobec zwierząt. 

    Terapia z udziałem kota jest z powodzeniem wykorzystywana w przypadku dzieci z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak ADHD, upośledzenie umysłowe, zespół Aspergera oraz z różnego typu zaburzeniami emocjonalnymi. W leczeniu najmłodszych najczęściej prowadzi się zajęcia grupowe, w których kot jest uczestnikiem. Ten rodzaj terapii stosuje się szczególnie u dzieci nieśmiałych, z niską oceną własnej wartości, zahamowanych społecznie i z objawami lękowymi

    Kot znakomicie sprawdza się również jako towarzysz życia osoby starszej. Nie wymaga zbyt wielu zabiegów, motywuje do aktywności w postaci opieki i zmniejsza poczucie samotności. Rezydenci domów opieki w kocich terapeutach odnajdą ciepło, bezinteresowną miłość i poczucie sensu życia. Ponadto przytulanie i głaskanie kota powodują wydzielanie hormonów szczęścia i motywują do działania. Temperatura ciała kota wynosi 38-39 stopni Celsjusza, co dobrze sprawdza się przy problemach z ukrwieniem, z którymi często borykają się osoby starsze. Udowodniono, że głaskanie kota wpływa łagodząco na bóle reumatyczne. Koty często instynktownie szukają bolących miejsc na ciele człowieka i układają się na nich. Pacjenci posiadający te niezwykłe zwierzęta obserwowali uśmierzanie bólu głowy, brzucha czy nóg związanego z zapaleniem żył. Felinoterapia pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze osób starszych, redukcję drażliwości i objawów afektywnych oraz lękowych. Obecność zwierząt działa korzystnie także na całe spektrum objawów somatycznych (m.in. obniża ciśnienie tętnicze krwi, poziom cholesterolu czy stężenie glikokortykosteroidów w surowicy krwi), co wydaje się szczególnie cenne w przypadku osób zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi. 

    Ludzie zestresowani, nerwowi, podatni na wahania nastrojów i depresję dzięki kontaktowi z kotem odprężają się i uspokajają, gdyż działa on kojąco i relaksująco na psychikę człowieka. 

    Dopiero od niedawna zaczęto wprowadzać felinoterapię do różnych placówek zamkniętych. W Stanach Zjednoczonych powstał nowy program resocjalizacji więźniów za pomocą kontaktów z kotem. Okazało się, że przestępcy biorący udział w tym badaniu, odznaczali się znacznie lepszym zachowaniem, byli spokojniejsi i zwiększała się ich zdolność samokontroli. 

    Paulina Konieczna lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Felinoterapia — wytyczne do wprowadzenia tego rodzaju terapii 

    Zgodnie z wytycznymi Polskiego Związku Zooterapeutów i Przewodników Zwierząt Pracujących felinoterapia musi charakteryzować się następującymi elementami: 

    • musi zostać wprowadzona na podstawie profesjonalnej diagnozy, 
    • posiadać określony cel terapeutyczny, 
    • wykorzystywane metody powinny być podparte badaniami naukowymi w zakresie ich skuteczności i stosowania, 
    • powinna być prowadzona zgodnie ze światowymi standardami pracy terapeutycznej i według uznanych naukowo procedur. 

    Jakie rasy kotów do felinoterapii?

    Oto kilka ras kotów, które są często wykorzystywane w terapii:

    • Maine Coon
    • Ragdoll
    • Sfinks
    • Szkocki zwisłouchy
    • Norweski leśny
    • Perski
    • Bengal
    • Syberyjski

    Rasy kotów często stosowane w felinoterapii, takie jak Maine Coon czy Ragdoll, są znane ze swojego spokojnego i przyjaznego usposobienia. Jednak indywidualne cechy charakteru kota odgrywają kluczową rolę, dlatego nawet koty ras mieszanych mogą być doskonałymi terapeutami, jeśli wykazują odpowiednie predyspozycje.

    Dr. Pauline Moreau (FR) weterynarz, badaczka behawioru kotów

    Jak przygotować kota do felinoterapii?

    Trudno sobie wyobrazić terapię z udziałem zwierząt, które chodzą własnymi ścieżkami i słyną z niezależności. Z tego względu koci terapeuta musi spełniać określone warunki. Należy brać pod uwagę przede wszystkim jego charakter, który często związany jest z wyborem konkretnej rasy. Koty perskie i egzotyczne wykazują ogromną cierpliwość i lubią kontakt z człowiekiem. Łagodne i skore do zabawy są również maine coony oraz pospolite koty europejskie. 

    Następnym etapem jest wychowanie kota. Już od pierwszych tygodni życia należy przyzwyczaić go do obecności ludzi w jego otoczeniu, dotyku oraz częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Gdy kot będzie już w pełni samodzielny, wprowadza się do jego życia ludzi z zewnątrz. Musi on nauczyć się częstej zmiany towarzystwa, dotykania i przytulania przez osoby obce. Koty dorosłe nie zawsze są w stanie to zaakceptować lub zmienić swoje nawyki, dlatego szansę na zostanie terapeutą mają głównie kocięta. W trakcie socjalizacji kota wszystkie kontakty z człowiekiem muszą być dla niego jak najbardziej pozytywne. Oprócz ludzi, kot terapeuta musi przyzwyczaić się do obecności innych zwierząt domowych. W czasie trwania terapii może dojść do kontaktu kilku kotów w tym samym czasie. Kot musi być również przyzwyczajony do sytuacji codziennych - upadających przedmiotów, dzwonienia, pukania i innych hałasów. 

    Koci terapeuci powinni również spełniać wszelkie wymogi sanitarne. Zwierzęta muszą być regularnie odrobaczane, a także posiadać aktualne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym. Wymagane jest również zaświadczenie lekarza weterynarii o braku przeciwskazań zdrowotnych i aktualna książeczka zdrowia. Czasami, mimo odpowiedniego wychowania, kot nie będzie się nadawał na terapeutę. Jeśli jego zachowanie jest nieodpowiednie, zawsze trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo pacjenta jest najważniejsze. 

    Paulina Konieczna lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Felinoterapia — podsumowanie 

    Felinoterapia jest bardzo dobrą alternatywą dla terapii z udziałem zwierząt innych gatunków. Mimo że terapia w obecności kota jest wykorzystywana w leczeniu osób z różnymi zaburzeniami i często przynosi świetne efekty, nie należy zapominać, że stanowi ona jedynie uzupełnienie i nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego leczenia i rehabilitacji. 

    Bibliografia
    1. "Felinoterapia jako alternatywna forma terapii z udziałem zwierząt" - Małgorzata Goleman, Leszek Drozd, Mirosław Karpiński, Piotr Czyżowski 
    2. "Felinoterapia jako forma wsparcia włączenia społecznego i rehabilitacji osób niepełnosprawnych" - Małgorzata Bednarczyk 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 5,0 | liczba ocen: 1
    0/400
    Joanna
    5
    15.05.2023

    Nasi eksperci