Alergia na kota może się objawiać wodnistym wyciekiem z nosa, męczącym kaszlem, wysypka na skórze itp. By skutecznie leczyć uczulenie na kota, należy poszukać przyczyn alergii, czyli konkretnych alergenów u osób uczulonych. Przekonaj się, jak wygląda leczenie alergii na kota oraz czy są jakieś inne metody na wyeliminowanie tej choroby.
Spis treści
Alergia na kota — objawy
Niestety nawet te najbardziej przyjazne rasy kotów mogą wywoływać objawy alergii u człowieka. Okazuje się, że alergeny kota występują nie w jego sierści — jak dawniej sądzono — ale w ślinie kota, a także w wydzielinie wydobywającej się z gruczołów łzowych, łojowych i odbytniczych. Mruczące czworonogi to bardzo czyste zwierzęta domowe, które niemal bez przerwy się wylizują, rozprzestrzeniając alergeny po całym swoim futerku. Skąd wiadomo, że dotyczy nas alergia na kota? Świadczą o tym reakcje alergiczne organizmu, do których przede wszystkim zalicza się:
- łzawienie oczu;
- zaczerwienienie i/lub zapalenie spojówek;
- katar i uporczywe kichanie;
- suchy kaszel, problemy z oddychaniem (np. świszczący oddech), a nawet duszność;
- świąd skóry, pokrzywka, rumień itp.;
- wstrząs anafilaktyczny (zdarza się na szczęście rzadko).
Źródło: 123rf.com
Jak sprawdzić, czy ma się alergię na kota?
Kocie alergeny unoszą się w powietrzu, mogą być przenoszone przez osobę posiadającą kota na ubraniu, meblach, tekstyliach itp. Objawy uczulenia na kota zwykle pojawiają się dość szybko od kontaktu z alergenem, niekiedy nawet po 15 minutach. Jednak objawów alergii można się spodziewać nawet do 6 godzin od relacji z mruczkiem, a właściwie z alergenami kota (które może przenieść jakiś postronny właściciel miauczka).
W przypadku alergii na mruczki nie trzeba zatem bezpośredniego kontaktu z kotem np. głaszcząc go, wymieniając mu kuwetę, czy wykonując zabiegi dermatologiczne u kotów, jak przycinanie pazurków. Wystarczy usiąść na kanapie, na której wcześniej leżał kot, czy zjeść przy stole, na którym przedtem urzędował czworonóg (warto w takiej sytuacji poznać porady dotyczące tego jak oduczyć kota wchodzenia na stół i inne meble), nie mieszkając z tym pupilem.
Jeśli obserwujemy u siebie reakcję alergiczną za każdym razem, gdy kontaktujemy się z kotem, z pewnością można rozważać alergię na kota.
Czy można pozbyć się alergii na sierść kota?
Ważne jest, by w porę rozpoznać alergię na kota, następnie potwierdzić ją odpowiednimi testami i badaniami u alergologa. Testy skórne wskażą, na przyczyny alergii, czyli na to, na jaki alergen jesteśmy uczuleni, wyłapując tzw. fel d, czyli białka uczulające, obecne w wydzielinach kota.
Nowoczesna diagnostyka alergii pozwala dokładne określić konkretny alergen, który nas uczula. Wówczas można wdrożyć ukierunkowane leczenie alergii. Z pewnością przydatne będzie też wyeliminowanie albo chociaż maksymalne ograniczenie kontaktu z kotem, jeśli jest to możliwe.
Jeśli zależy nam, by jak najszybciej pozbyć się uciążliwych objawów uczulenia, a kontakt z uczulającym zwierzęciem jest sporadyczny i przypadkowy, warto zaaplikować doustne leki przeciwhistaminowe oraz środki przeciwalergiczne. Te preparaty powinny zmniejszyć symptomy uczulenia.
Należy wspomnieć, iż nieleczona alergia na kota może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak astma.
Na czym polega odczulanie na kota?
W pełni wyleczyć alergię jest trudno, jednak można liczyć na złagodzenie objawów alergii poprzez poddanie się odczulaniu. W wielu przypadkach odczulanie całkowicie pomaga w walce z alergią.
Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa, polega na tym, że osoby uczulone mają aplikowane alergeny kotów, po to by uodpornić na nie ich układ immunologiczny. Podaje się je pod język albo pod skórę, zgodnie z zaleceniami lekarza alergologa. Procedura, by była skuteczna, trwa nawet 2-3 lata. Jednak warto wykazać się cierpliwością, by zaczerwienienie spojówek, cieknący katar i męczący kaszel nie powracały.
Czy z alergią można mieć kota?
Jak wynika z powyższych przykładów mając alergię na kota, można być jego właścicielem, o ile zostaną wdrożone procedury lecznicze. Co ciekawe, wykazano, iż wśród kociej populacji występują koty dla alergików, czyli zwierzęta, które wytwarzają najmniej białka fel d. Co to za hipoalergiczny kot? Mowa o kotach należących do rasy Neva Masquerade. Zatem nie kot bez włosów, a puchaty, wesoły i przyjazny kot syberyjski, pochodzący z Rosji, może być odpowiednim kompanem dla alergika. Ponadto mniej uczulają kotki niż samce kotów. Należy jednak dodać, że wyniki powyższych badań nie zostały jeszcze potwierdzone.
Alergia na kota — podsumowanie
Główne objawy alergii na kota to m.in. kichanie, wodnisty katar, duszący kaszel oraz wysypka. Reakcja organizmu na alergeny kocie może być natychmiastowa albo odłożona w czasie do około 6 godzin. Najskuteczniejszą metodą leczenia alergii na kota jest odczulanie, by wzmocnić odporność organizmu na alergeny. Dobrym rozwiązaniem jest także unikanie kontaktu ze zwierzęciem bądź nabycie hipoalergicznego kota.
Bibliografia
- Meadows Graham, Kot - poradnik opiekuna, Wydawnictwo RM, 2016. Fox Romy, Sposoby na alergię i astmę, Klub dla Ciebie, 2004.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.