Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Zrozumieć kota

Kot po kastracji — jak zmienia się zachowanie kota po zabiegu kastracji?

Opublikowane: 17:41 Przeczytasz w: 5 min

Kastracja to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w praktyce lekarsko-weterynaryjnej. Polega na usunięciu gonad męskich, czyli jąder. Celem kastracji jest zapobieganie licznym chorobom układu rozrodczego oraz nadmiernej rozrodczości zwierząt. Zabieg ten wpływa również na charakter zwierząt.

Spis treści

    Kot po kastracji — ile dochodzi do siebie?

    Warto mieć świadomość, że kastracja kota nie jest bardzo obciążającym dla jego organizmu zabiegiem. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym, a sama procedura polega na usunięciu gonad przez dwa małe cięcia worka mosznowego. Większość lekarzy weterynarii nie decyduje się nawet na szycie rany operacyjnej, a jedynie jej dezynfekcję. Czasami, jeśli cięcie jest stosunkowo duże, zakładane są szwy wchłanialne.

    Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu kastracji kot może być ospały. Wynika to z utrzymującego się działania opioidowych leków przeciwbólowych. W większości przypadków zwierzak czuje się dobrze już po wybudzeniu z narkozy. Gojenie się rany pooperacyjnej trwa 10-14 dni. Przez pierwsze kilka dni po zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie kota. Nie powinno się pozwalać mu na nadmierną aktywność fizyczną i wskakiwanie na wysokie przeszkody. Zwierzak powinien mieć zapewniony spokój i przestrzeń do rekonwalescencji.

    Czy kot cierpi po kastracji?

    Kastracja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym obejmującym zabezpieczenie przeciwbólowe. Lekarz weterynarii po wykonanym zabiegu dobiera odpowiednią farmakoterapię, która ma zapobiec cierpieniu zwierzęcia w trakcie rekonwalescencji. Z reguły stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Czas ich podawania jest różny i zależy od stanu pacjenta. Standardowo stosuje się je przez 2-3 dni po zabiegu. Jeśli po upływie tego czasu właściciel podejrzewa, że kot wciąż odczuwa ból, terapię można przedłużyć o kolejne 2-3 dni.

    123rf.com

    Jak zmienia się kot po kastracji?

    Usunięcie gonad męskich ogranicza wpływ testosteronu na organizm zwierzęcia. Charakter kota po kastracji może ulec zasadniczym zmianom. W większości przypadków właściciele pozytywnie oceniają nowe usposobienie swojego pupila. Agresywne zachowanie kota po kastracji zostają zminimalizowane. Wynika to z ograniczenia jego terytorialnego nastawienia za sprawą usunięcia źródła testosteronu (jąder). Zwierzak staje się bardziej łagodny w stosunku do swoich opiekunów i kocich współtowarzyszy. Wydawać by się mogło, że większość otoczenia jest mu obojętna. Nie oznacza to jednak, że kot traci swój indywidualizm.

    Zabieg kastracji znacząco wpływa na metabolizm zwierzaka. Nadwaga i otyłość u mruczków to problem, z którym mierzy się wielu opiekunów. Warto zaznaczyć, że stanowią one nie tylko element aspektu wizualnego, ale predysponują do wielu chorób takich jak np. cukrzyca lub nadczynność tarczycy u kota. Z tego powodu warto zastanowić się nad tym, jaka karma dla kota po sterylizacji/kastracji będzie najlepsza. Należy kontrolować masę ciała zwierzęcia.

    Czy kot po kastracji ma "jajka"?

    Nie. Kastracja to zabieg polegający na chirurgicznym usunięciu jąder (potocznie nazywanych "jajkami"). Kot po kastracji nie ma "jajek". Posiada natomiast prącie, czyli penisa.

    Jak długo po kastracji kot znaczy teren?

    Kot po kastracji powinien przestać znaczyć teren. Wynika to z ograniczenia produkcji hormonów płciowych poprzez usunięcie ich głównego źródła, czyli jąder. Znaczenie terenu przez rozpoczyna się po osiągnięciu dojrzałości płciowej i wiąże się z nieprzyjemnym oraz intensywnym zapachem moczu. Bardzo często jest to jeden z głównych powodów, który skłania właścicieli mruczków do przeprowadzenia zabiegu kastracji.

    Dlaczego kot po kastracji sika w domu?

    Jeśli kot po kastracji dalej znaczy teren, może to wynikać z zaburzeń behawioralnych. W takiej sytuacji jak najszybciej należy skonsultować się z kocim behawiorystą. Oddawanie moczu poza kuwetą wiąże się również z syndromem urologicznym u kotów (FLUTD). Rasami predysponowanymi do tego zaburzenia są persy i ragdolle. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii.

    Co zrobić z kotem po kastracji?

    Opieka po kastracji kota powinna polegać na stosowaniu zaleceń lekarza weterynarii, czyli m.in.:

    • podawaniu leków przeciwbólowych,
    • ograniczeniu ilości ruchu,
    • niepozwalaniu na wskakiwanie na wysokie obiekty i zeskakiwaniu z nich,
    • niepozwalanie na wylizywanie rany pooperacyjnej (czasami konieczny jest kołnierz elżbietański),
    • toaleta i odkażanie rany pooperacyjnej.

    Kot po kastracji — podsumowanie

    Kastracja kota to bardzo często wykonywany zabieg. Celem usuwania jąder mruczków jest zapobieganie chorobom układu rozrodczego i ograniczanie nadmiernej reprodukcji. Warto zaznaczyć również, że kastracja wpływa na ograniczenie popędu seksualnego, którego koty niehodowlane nie są w stanie realizować, co przekłada się na ich frustrację i potencjalne problemy emocjonalne.

    Po zabiegu możliwa jest modyfikacja zachowania kota. Kastracja w większości przypadków wpływa na złagodzenie usposobienia mruczków. Ogranicza również znaczenie terenu, co stanowi duży problem dla opiekunów, bowiem mocz dojrzałych płciowo kocurów ma bardzo intensywny zapach.

    Kot w okresie rekonwalescencji po kastracji potrzebuje spokoju i odpoczynku. Należy stosować się do zaleceń lekarza weterynarii i uszanować przestrzeń swojego pupila.

    Bibliografia
    1. "Profilaktyczna kastracja psów i kotów - czy na pewno słuszna?" - I. Kaszak, S. Kanafa, A. Max i in., Magazyn Weterynaryjny, 09/2019 "Czy istnieje optymalny wiek kastracji kota?" - P. A. Bushby, Weterynaria po Dyplomie, 06/2022

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.