Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Zrozumieć kota

Kocimiętka – czym jest i jak działa na koty?

Opublikowane: 18:18 Przeczytasz w: 5 min

Kocimiętka to określenie na około 290 gatunków roślin z rodziny jasnotowatych. Rośliny te występują na terenie Europy, Azji i Afryki Północnej. W zabawkach dla kotów najczęściej znajduje się kocimiętka właściwa (łac. Nepeta cataria). Swoją nazwę roślina zawdzięcza charakterystycznemu wabieniu kotów.

Spis treści

    Dlaczego kocimiętka działa na koty? 

    Roślina kocimiętki zawiera w swoich łodygach i liściach olejek eteryczny, w którym rozpuszczona jest substancja, wykazująca działanie podobne do opioidów — nepetalakton. To właśnie on odpowiada za woń kocimiętki i wyzwolenie charakterystycznego odurzenia u kotów, które poczują jej zapach. 

    Jak działa kocimiętka na kota? 

    Za reakcję na kocimiętkę u kotów odpowiedzialny jest narząd węchu. Nepetalakton wraz z olejkami eterycznymi uwalniany jest przez roślinę i dostaje się w okolicę opuszki węchowej, powodując zwiększenie aktywności obszaru mózgu odpowiedzialnego za popęd płciowy i regulację zachowań seksualnych. 

    Pobudzenie utrzymuje się około 5-15 minut, a następnie ustępuje bez żadnych skutków ubocznych. Kolejna reakcja możliwa jest po około godzinie.

    Nepetalakton zawarty w kocimiętce wpływa na neurony związane z układem węchowym kota, aktywując obszary mózgu odpowiedzialne za popęd płciowy. Efekt jest krótkotrwały i ustępuje samoistnie, nie powodując negatywnych skutków dla zdrowia zwierzęcia.

    Dr. Lisa Taylor (US) lekarka weterynarii, specjalistka neurologii weterynaryjnej

    Kocimiętka wabi kota swoim zapachem.

    Jak koty reagują na kocimiętkę? 

    To, jak zwierzęta reagują na kocimiętkę, jest różne i zależne osobniczo. Większość kotów zaczyna w charakterystyczny sposób tarzać się, turlać lub kopać tylnymi łapami zabawkę zawierającą suszoną kocimiętkę.  

    Na niektóre koty kocimiętka działa uspokajająco, na skutek czego kot zmniejsza wokalizację i staje się mniej aktywny. Zaś czasem roślina jest dla kota obojętna i nie wywiera żadnego wpływu na jego zachowanie.  

    To, jak koty reagują na kocimiętkę, skorelowane jest głównie z wiekiem. Spowodowane jest to koniecznością osiągnięcia dojrzałości płciowej, ponieważ za efekt odpowiada ośrodek w mózgu związany z zachowaniami seksualnymi.  

    Kocięta przed osiągnięciem dojrzałości płciowej (następuje to około 6-12 miesiąca życia) nie będą wykazywały zainteresowania kocimiętką.  

    Kastracja lub sterylizacja nie ma wpływu na efekt działania kocimiętki.  

    Kocimiętka wyzwala zachowania charakterystyczne gatunkowo, naturalne dla behawioru kota, które można zakwalifikować do konkretnych sytuacji, takich jak

    • zdobywanie pokarmu - wąchanie, gryzienie, 
    • seksualne - turlanie, ocieranie się, 
    • łowieckie - kopanie tylnymi łapami. 

    Dlaczego na niektóre koty nie działa kocimiętka? 

    Stosowanie kocimiętki nie u wszystkich kotów wywołuje charakterystyczne zachowania. Szacuje się, że zapach kocimiętki działa pobudzająco na ok. 50-70% kotów. Pozostałe są niewrażliwe i nie wykazują zainteresowania wobec rośliny, mimo dojrzałości płciowej zwierzaka. Uważa się, że jest to cecha osobnicza, dziedziczona genetycznie. Dla nich alternatywą może być waleriana dla kotów

    Po co podawać kotu kocimiętkę? 

    Kocimiętka dla kota jest formą wzbogacenia środowiska zwierzęcia poprzez stymulację jego węchu i wyzwolenie naturalnych zachowań. Działanie kocimiętki pomaga w utrzymaniu dobrostanu pupila, zmniejsza stres, a w efekcie sprawia, że nasz kot staje się szczęśliwszy. 

    Klaudia Skwara lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Źródło: Freepik

    W jakiej formie występuje kocimiętka dla kota? 

    Kocimiętka dla kota jest dostępna w formie różnych produktów. Istnieją zabawki wypełnione kocimiętką, które można dać kotu do zabawy lub włożyć do transportera w czasie podróży.  

    Roślina jest również do zakupienia w woreczkach w formie suszu oraz sprayu z jej ekstraktem. Wtedy można wykorzystać kocimiętkę do posypania lub spryskania nowego legowiska bądź drapaka, aby zachęcić zwierzę do korzystania z niego.  

    Dla osób lubiących pielęgnować kwiaty istnieje możliwość zakupu rośliny w doniczce. 

    Co zamiast kocimiętki? 

    Jeżeli twój kot nie reaguje na zapach kocimiętki, istnieją również inne rośliny, które także działają na kota w podobny sposób jak kocimiętka, wywołując u zwierzęcia euforię i wyzwalając naturalne zachowania. 

    Do takich roślin należy zaliczyć walerianę, która często stanowi wypełnienie zabawek dla kotów oraz patyczki matatabi, które można kupić w paczkach po klika sztuk, bądź nabyć gotową zabawkę wykonaną z ich wykorzystaniem. 

    Klaudia Skwara lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Źródło: Freepik

    Bibliografia
    1. lek. wet. Natalia Skuczyńska , Magazyn Weterynaryjny, 2021, 09 Jak kocimiętka wpływa na zachowanie kotów? 
    2. Sarah L.H. Ellis BSc (Hons), PgDip (CABC), PhD “Wzbogacenie środowiska – praktyczne metody poprawy dobrostanu kotów. Cz.I” Magazyn Weterynaryjny 2012, 04 
    3. mrg Antonina Kondrasiuk „Widziane kocim nosem - wpływ węchu na zachowanie kota” Magazyn Weterynaryjny 2011, 07 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci