Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Zrozumieć kota

Dlaczego koty ugniatają łapkami? Tłumaczymy behawior tego zachowania

Opublikowane: 11:14 Przeczytasz w: 6 min

Czy kot ugniata ze stresu? Co oznacza ugniatanie brzucha przez kota? Dlaczego mój kot tak dużo ugniata? Koty ugniatają łapkami kolana swoich opiekunów, ale też poduszki, koce, legowiska. W artykule przywołujemy genezę tego zachowania i podpowiadamy, jak na nie reagować.

Spis treści

    Co znaczy kiedy kot ugniata?

    Raczej każdy posiadacz mruczącego pupila spotkał się, z tym że jego kot ugniata łapkami nogi właściciela, poduszkę, koc, dywanik, czy legowisko. Koty ugniatają łapkami różne przedmioty o miękkiej powierzchni, a najbardziej cenią sobie ugniatanie kolan swojego pana lub pani. Rasą, która szczególnie opanowała tę umiejętność, jest kot syjamski.

    W jaki sposób koty ugniatają coś lub kogoś? Z boku wygląda to jak wyrabianie ciasta: pupil unosi na przemian łapki i odkłada je na daną powierzchnię, wciskając łapkę w głąb ugniatanego "materiału". Napierając łapką na podłoże, wysuwa pazury, następnie chowa je i unosi łapę, a dalej robi to samo z drugą łapką. Taka "zabawa" może trwać nawet kilka minut. Co ciekawe, lubują się w niej nie tylko kocięta, ale też dorosłe koty. Koci rytuał ugniatania pojawia się w określonych sytuacjach, kiedy są spełnione warunki, które wywołują o kota omawiany odruch. Koty podczas ugniatania łapkami wydają niekiedy rozmaite odgłosy, np. mruczą, poza tym ślinią się, albo mrużą oczy.

    Jeśli interesują was ciekawostki o kotach, przeczytajcie poniżej skąd się bierze ugniatanie przez kota?

    Dlaczego kot ugniata pościel?

    Jest to zachowanie instynktowne, mieszczące się w kociej naturze. Świeżo narodzone kocięta udeptują łapkami brzuch kociej mamy, by wzmóc laktację. Pobudzenie gruczołów mlekowych przyspiesza i ułatwia wydzielanie mleka z sutków kocicy. Mleczko szybciej płynie, a mały kotek w domu jest syty i szczęśliwy. Zatem odruch ugniatania łapkami należy wiązać z uczuciem szczęścia, satysfakcji, totalnej radości i sytości. To zachowanie zakodowane w kocich genach. Odczuwając je na sobie powinniśmy docenić ten gest, ponieważ mruczący pupile w ten sposób wyrażają swoją miłość do opiekuna. Ugniatając jakieś podłoże kot czuje rozluźnienie mięśni, czyli jest zrelaksowany i spokojny. Z tą czynnością wiążą się więc same pozytywne uczucia u zwierzęcia.

    Kolejnym powodem, dla którego miauczek ugniata, jest potrzeba oznaczenia terenu. Na opuszkach kocich łapek znajdują się bowiem gruczoły zapachowe, które wzruszone, wydzielają charakterystyczne, unikalne zapachy, informujące inne koty, że dany teren jest już zajęty, a właściciel przydzielony do zwierzaka.

    Czy kot ugniata ze stresu?

    Tak, koty mogą ugniatać ze stresu. Zachowanie to jest często interpretowane jako sposób na samoopiekę i uspokojenie się w sytuacjach stresowych lub niepewnych. Ugniatanie może pomóc kotom obniżyć poziom stresu i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa.

     

     

     

    Źródło: 123rf.com

    Co oznacza ugniatanie brzucha przez kota?

    Ugniatanie łapami stanowi instynktowne zachowanie u kotów, które ma odzwierciedlać miłość, akceptację, poczucie bezpieczeństwa i zaufania kota do właściciela. Zwykle ten pokaz uczuć i więzi przyjaźni ma miejsce na kolanach lub brzuchu opiekuna. Jednak może też odbywać się na innych podłożach, np. na ulubionej poduszce, kocu, dywanie, drapaku, czy legowisku. Wówczas zazwyczaj identyfikuje się takie działanie jako wyciszanie się przed snem. Zwykle po umoszczeniu sobie "gniazdka", mruczący podopieczny ucina sobie drzemkę.

    Nie tylko rozwój kota, ale całe życie mruczącego czworonoga nacechowane jest takimi zachowaniami jak ugniatanie, ssanie tkanin, mrużenie oczek oraz mruczenie kota Jako właściciele powinniśmy nauczyć się je rozpoznawać i rozumieć.

    Jak zachowywać się podczas kociego ugniatania?

    Dla dobra wzajemnych relacji nie powinno się zakazywać mruczkowi wykonywać czynność, którą kot manifestuje swój dobry nastrój, miłość i przywiązanie do swoich opiekunów. W ten charakterystyczny sposób zwierzę chce przekazać nam, jak wiele dla niego znaczymy. Jednak o ile ugniatanie jest przyjemne dla pupila, na właściciela może działać wręcz odwrotnie. Skutki ugniatania ludzkich kolan przy użyciu ostrych kocich pazurków mogą być bolesne i pozostawić trwałe ślady.

    Zamiast oduczyć kota ugniatania, spróbujmy ułożyć coś na kolanach, by nie urazić kotka, ale też nie zostać podrapanym. Można też spróbować przenieść zwierzaka na bezpieczne, miękkie miejsce, obok nas, aby pupil wciąż czuł naszą bliskość. Poza tym wszystkim trzeba też pamiętać, że obcinanie pazurów u kota w pewnych sytuacjach jest koniecznością.

    Źródło: 123rf.com

    Jak oduczyć kota ugniatania?

    Ugniatanie przez kota to naturalny odruch, rytualny obyczaj, który najczęściej ma następujący przekaz: mruczek czuje się w danym miejscu w określonym czasie tak dobrze, jak podczas ssania mleka matki. Niestety u niektórych mruczących osobników może okazać się zachowaniem zaburzonym. Jeśli obserwujemy, iż poza uporczywym ugniataniem kolan właściciela zwierzak nie odstępuje nogi pana/pani, nagminnie coś ssie, albo zauważymy jakieś inne niepokojące oznaki, nie ignorujmy ich. Wówczas pomóc może koci behawiorysta

     

    Dlaczego mój kot tak dużo ugniata?

    • Ugniatanie łapkami jest powszechnym zachowaniem u kotów, które manifestuje miłość, akceptację i bezpieczeństwo wobec właściciela.
    • Jest to instynktowne zachowanie wynikające z wczesnego okresu życia, kiedy kotki udeptują łapkami brzuch matki, stymulując laktację.
    • Koty ugniatają różne przedmioty o miękkiej powierzchni, a szczególnie cenione jest ugniatanie kolan właściciela.
    • Ugniatanie może także służyć kotom do oznaczenia terenu poprzez wydzielanie zapachów z gruczołów zapachowych znajdujących się na poduszkach łap.
    • Dla zachowania dobrych relacji z kotem, ważne jest zrozumienie i tolerowanie tego zachowania, chociaż należy zachować ostrożność, aby uniknąć bolesnych skutków związanymi z ostrych pazurami.
    Bibliografia
    1. Desmond John Morris, Dlaczego kot mruczy: O czym mówi nam zachowanie kota, Wydawnictwo Książka i Wiedza Popularnonaukowa, 2005.
    2. John Bradshaw, Zrozumieć kota. Na tropie miauczącej zagadki, Wydawnictwo Czarna Owca, 2020.
    3. Sabine Schroll, Joel Dehasse, Zaburzenia zachowani kotów, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, 2018.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.