Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Mały kotek w domu

Najpopularniejsze rasy małych kotów - koty miniaturki

Opublikowane: 17:28 Przeczytasz w: 6 min

Jakie są najmniejsze kotki? Jakie koty nie rosną? Dowiedz się, czym się charakteryzują koty w wersji mikro i z czym wiąże się opieka nad wiecznymi kociakami.

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Jakie są najmniejsze kotki?

    Małe rasy kotów cieszą się nieustającą popularnością. Koty miniaturki sprawiają wrażenie wiecznie młodych, całkowicie zdanych na opiekę właścicieli. Ich mikroskopijne ciałka potrafią rozczulić niejednego człowieka. Stąd wynika zapewne poszukiwanie mikroskopijnych kocich ras. Trzeba zaznaczyć, że niektóre czworonogi powstały w sposób naturalny, inne - za sprawą ingerencji człowieka. Stworzony przez hodowców kotek miniaturka nierzadko jest obarczony problemami zdrowotnymi, dotyczącymi przede wszystkim układu kostnego oraz ryzykiem wcześniejszego zgonu. 

    Za najmniejsze koty domowe uznaje się przedstawicieli następujących ras: koty singapurskie, cornish rex, devon rex, toy bobtail, perskie miniaturowe, a także kontrowersyjne munchkin. Jednak tak naprawdę najmniejszymi mruczkami świata są dziko żyjące koty rasy rudej. 

    Dlaczego tak lubimy małe kocięta? 

    Duże oczy, sporych rozmiarów głowa, nieporadność - to główne cechy zwierzęcia, za które ludzie tak lubią małe czworonogi. Małe kotki tak bardzo nas ujmują, że pragniemy się nimi zaopiekować. Naukowcy, badający ten fenomen, doszli do jeszcze jednego wniosku. Otóż w wyniku kontaktu z kociętami w ludzkim organizmie wydzielają się hormony, oksytocyna i dopamina, które warunkują uczucie szczęścia, radości, przywiązania, itp. 

    Jakie koty nie rosną?

    Okazuje się, że najmniejsza rasa kota wcale nie należy do populacji kotów domowych. Kot rudy - bo o nim mowa - jest dziko żyjącym mruczącym drapieżcą, którego można spotkać w Indiach albo na Sri Lance. Ta najmniejsza naturalna rasa kotów odznacza się wspaniałym instynktem łowieckim, walecznością i zwinnością. Koty rdzawe mierzą od 35 do około 48 cm. Rudy kot prawdopodobnie jest spokrewniony z kotem bengalskim. Najmniejsze koty świata należą do rzadko spotykanych zwierząt. Niestety, grozi mu całkowite wyginięcie, głównie przez łowieckie zakusy tej rasy na drobiowe fermy oraz przez oryginalny wygląd futra tego drapieżcy. Lokalni rolnicy odnotowują szkody w hodowlach zwierzęcych, których sprawcami są właśnie koty rude. Dodatkowo piękne futro kota wzbudza zachwyt, przez co te dzikie zwierzęta nierzadko są na celowniku kłusowników. 

     

    Jakie rasy kotów są małe?

    Oto najmniejsze rasy kotów: 

    • Singapurski
    • Munchkin
    • Cornish Rex
    • Devon Rex
    • American Curl
    • Sphynx
    • Manx
    • Kornwalijski Rex
    • Japoński Bobtail

    Kot singapurski – naturalna rasa miniaturowa 

    Kot singapurski jest jednym z przedstawicieli naturalnych ras kotów miniaturowych. Dorosły osobnik waży od 2,5 kg do około 3,5 kg. Charakterystyczną cechą rasy są wielkie oczy koloru zielonego lub brązowego oraz fakt, iż przypominają żywą, puchową kulkę. Mimo swego puszystego wyglądu, nie posiadają długiej sierści. Singapur jest bardzo przyjacielski, łagodny, ceni sobie towarzystwo człowieka, dlatego źle znosi samotność. 

    W powstanie rasy nie ingerował człowiek, dzięki czemu odznacza się ona dobrą kondycją i zdrowiem oraz tym, iż koty singapurskie są wolne od wad genetycznych. 

    Kot perski miniaturowy, inaczej filiżankowy (Teacup persian), czyli wieczny kociak 

    Koty filiżankowe swą nazwę wzięły stąd, iż faktycznie potrafią zmieścić się w filiżance od herbaty. Ważą od 1 kg do 2 kg. Rasa ta budzi kontrowersje wśród hodowców. Nie wszystkie federacje, zrzeszające miłośników kotów rasowych, uznają miniaturowe persy za odrębną rasę. Do rozrodu kotów perskich miniaturowych doprowadziły bowiem liczne mutacje czworonogów z genem karłowatości. Wynikiem czego persy miniaturowe są narażone na problemy zdrowotne, m.in. choroby serca, układu krążenia oraz aparatu ruchu. 

    Miniaturowy pers jest bardzo delikatny, stąd nie zaleca się, by przebywał z małymi dziećmi. Wymaga od opiekuna dużo troski i uwagi. 

    Małe koty – rasa toy bobtail 

    Rasa powstała w sposób naturalny, najprawdopodobniej ze skrzyżowania kotów tajskich. Cechuje ją maskotkowy wręcz wygląd. Ten mały kot posiada niesymetryczne łapki (przednie są dłuższe od tylnych), sterczące, spiczaste uszka, a jego ogon przypomina króliczy ogonek. Ten kot miniaturka jest bardzo towarzyski, inteligentny i ciekawski. Niestety, u tych osobników nie brakuje problemów zdrowotnych, głównie związanych z aparatem ruchu. 

    Cornish Rex, Źródło: 123rf.com

    Malutkie koty o krótkich łapkach – munchkin 

    Krótkie łapki zwierzaka stanowią znak rozpoznawczy tej rasy. Czworonogi należące do rasy munchkin nierzadko są porównywane z jamnikami, które również odznaczają się dość muskularnym ciałem i krótkimi łapkami. Dorosłe koty mają przez to kłopoty z poruszaniem się i codzienną egzystencją. Nie wszystkie organizacje zrzeszające kocich hodowców uznają rasę munchin za pełnoprawną. 

    Przedstawiciele tej rasy osiągają wagę od około 2 kg do 4 kg. Są aktywne, odważne, towarzyskie, a także nie stronią od dzieci. 

    Devon rex - kot dla alergików 

    Rex dewoński należy do bardzo charakterystycznej rasy kotów, które wyróżnia krótkie futro, szczupła sylwetka oraz duże uszy. Ten smukły kot waży od 2,5 do 4 kg, lubi się bawić, a nawet przepada za towarzystwem. Ze względu na swoją krótką sierść, jest polecany jako pupil dla alergików. Także z powodu króciutkiego futra nie są wskazane u niego natarczywe zabiegi pielęgnacyjne. Koty tej rasy uznane są przez federacje grupujące miłośników kotów. 

    Rekordy Guinnessa – najmniejsze koty w historii 

    Opisy i zdjęcia najmniejszych kotów świata znalazły się nawet w Księdze Rekordów Guinnessa. Zgodnie z nią najmniejszym kotem na świecie był mruczek rasy himalajskiej, o imieniu Tinker Toy. Ten niewielkich rozmiarów futrzak, ważący zaledwie 700 g, a mierzący 7 cm (w kłębie), mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Żył 6 lat. 

    Z kolei tytuł najniższego kota na świecie przypadł w udziale czworonogowi rasy munchkin. Cye, bo tak nazwano pupila, charakteryzował się wzrostem na poziomie 13,6 cm. 

    Koty miniaturki – czy warto decydować się na taką rasę? 

    Miniaturowe czworonogi przez całe życie wyglądają jakby były kociętami, co sprawia, że właściciele za nimi przepadają. Kocie miniaturki nie zajmują dużo miejsca, a także niewiele ważą, zatem ich transport oraz znalezienie dla nich odpowiedniej przestrzeni w domu nie stanowią problemu. Jednak opieka nad małymi kotami to już zupełnie inna kwestia. Zależnie od rasy wymagają one sporej uwagi, troski oraz poświęconego czasu. Dość często chorują, co wiąże się z przymusowymi wizytami w klinice weterynaryjnej i z koniecznością stawienia czoła ciężkim problemom zdrowotnym pupila. Ponadto kotki miniaturki zwykle żyją krócej od czworonogów charakteryzujących się standardowym rozmiarem. 

    Devon Rex, Źródło: 123rf.com

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.