Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Akcesoria dla kota

Ranking zabawek dla kota — 10 najlepszych zabawek w 2024

Opublikowane: 13:25 Przeczytasz w: 8 min

Jaka zabawka dla kota jest najlepsza? Ile zabawek powinien mieć kot? I w co się bawić z kotem? Przedstawiamy nas kompletny przewodnik po zabawkach dla kotów i nasze rekomendacje.

Spis treści

    Jaka zabawka dla kota jest najlepsza?  Ile zabawek powinien mieć kot? I w co się bawić z kotem? Przedstawiamy nas kompletny przewodnik po zabawkach dla kotów i nasze rekomendacje. 

    W co się bawić z kotem? 

    Kot, urodzony łowca owadów, ptaków, myszy oraz innych gryzoni, musi mieć możliwość zaspokajania swojego popędu myśliwskiego. Jeśli będzie sfrustrowany i znudzony może powodować w domu dużą ilość zniszczeń takich jak podrapane meble, poprzewracane rośliny doniczkowe i pourywane firanki.

    Cykl myśliwski kota zawiera polowanie w tym pościg. Schwytanie zdobyczy i sukces łowiecki pozwala mu wyzbyć się nie tylko pokładów energii, lecz także emocji związanych z udanymi łowami.

    Właściwe zabawki dla kota pomagają mu zaspokoić potrzebę polowania, wspomagają rozwój kota, zapobiegają nudzie i problemom z jego zachowaniem. Niejeden zwierzak może bowiem spożytkować swój nadmiar energii poprzez chwytanie ludzkich nóg i palców, co niekoniecznie spotyka się z naszym aplauzem. Zapewnienie mruczkowi przedmiotów przeznaczonych do drapania, chwytania czy gryzienia może uchronić nasze meble oraz inne elementy wystroju wnętrza przed ruiną, a nasze dłonie przed podrapaniem. Aktywność w czasie zabawy chroni również naszego zwierzaka przed nadwagą i chorobami, które ona powoduje.

    Ile zabawek powinien mieć kot? 

    Optymalna liczba zabawek dla kota, która zapewni mu odpowiednią stymulację i aktywność, to co najmniej kilka różnorodnych przedmiotów. Zaleca się:

    • Tradycyjne zabawki dla kota – posiadanie różnorodnych zabawek, które zachęcą kota do interakcji i zapobiegną nudzie.
    • Interaktywne zabawki dla kota – uwzględnienie zabawek interaktywnych, takich jak węże z piórkami, laserowe wskaźniki lub interaktywne drapaki, które zaangażują kota w aktywną zabawę.
    • Bezpieczne zabawki dla kota – wybór trwałych, łatwych do czyszczenia i bezpiecznych zabawek, które będą odpowiednie dla zdrowia i bezpieczeństwa kota.

     

    Jaka zabawka dla kota najlepsza? – ranking 10 najlepszych zabawek dla kota 

    Oto najlepsze prezenty dla kota dostępne na naszym rynku.

    1. Drapak dla kota

    Najlepsze zabawki dla twojego kota, to te, które pozwalają mu na realizację naturalnych zachowań. Dzikie i wychodzące koty drapią często pnie napotykanych drzew, tępiąc w ten sposób pazury i wymieniając starą pokrywę paznokci na nową. Dla kotów domowych doskonale spełnią tę funkcję zabawki zwane drapakami. Bywają one bardzo różne. Można je spotkać w postaci dywaników do zawieszenia, specjalnych schodów, wysokich kolumn albo walców nadających się do toczenia.

    2. Wędka dla kota 

    Doskonała, klasyczna zabawka, pozwalająca kotu zaspokoić instynkt łowcy to wędka. Mruczki, które chcą polować, z przyjemnością będą gonić przywiązane do sznurka wiszącego na patyczku piórko. Zabawka taka świetnie nadaje się do symulacji łowów. Służy również niezbędna dla naszego mruczącego przyjaciela aktywności fizycznej. Bawiąc się wędką, kot musi zdobyć się na wysiłek przyczajenia się, skoku, pogoni i złapania, co pozwala mu spalić kalorie.

    Ponadto wspólna zabawa pogłębia jego relację z właścicielem i jest polecana przez kocich behawiorystów.

    3. Tunele dla kota

    Koty uwielbiają wchodzić do plastikowych reklamówek, dlatego specjalny tunel stanowi dla nich znakomitą skrytkę, a zarazem zabawkę. Bardzo istotne jest, aby był on wykonany z szeleszczącego materiału, który wyzwala w zwierzaku instynkt łowcy, przypomina on bowiem dźwięki wydawane przez ścigane wśród suchych liści gryzonie.

    4. Zabawki z kocimiętką

    Kocimiętka to roślina, która pobudza większość kotów, dlatego też jej susz często dodawany jest do wielu zabawek. Pobudzenie kocimiętką trwa u naszych mruczących przyjaciół około 15 minut i w tym czasie zużywają oni wiele nagromadzonej energii, pożytkując ją na gryzienie, podrzucanie czy też kopanie zabawki.
    Najpopularniejsze zabawki z kocimiętką dla kota to woreczki, a także maskotki w formie ryb wypełnione suszem. Są one bardzo trwałe, przeżyją więc niejeden atak kociej zabawy i nie duże, dzięki czemu bez problemu zmieszczą się w jednym koszyku.

    5. Masażer dla kota

    Jedną z niezwykle ciekawych zabawek dla kota może być masażer. Przedmiot ten służy do masażu ciała zwierzaka, zapewniając mu intensywny masaż głowy, szyi i mordki, a dodatek kocimiętki potęguje u niego uczucie błogostanu.

    6. Tor z piłeczkami dla kota 

    Tory z piłeczkami są zaprojektowane tak, by pobudzać różne kocie zmysły: zarówno wzrok, słuch, jak i dotyk. Kolorowe piłeczki, popychane kocimi łapkami, będą przesuwać się po torze i wydawać interesujące dźwięki, natomiast ich przezroczysta budowa sprawi, że zwierzak będzie widział, jak poruszającą się one w środku.

    7. Piłka dla kota 

    Piłka dla kota ma szereg zalet, m.in. przyjemną miękkość oraz oddziałujące na wyobraźnię kolory.
    Daje ona zwierzęciu możliwość doskonalenia łowieckich instynktów i zachęca go do aktywności fizycznej. Odpowiednio lekka i pozwalająca się łatwo toczyć po podłodze piłka, z pewnością dostarczy naszemu puszystemu przyjacielowi emocji i zabawy na długi czas. Doskonale sprawdza się w tej roli kula napełniona smakołykami, wypadającymi na ziemię podczas toczenia.

    8. Myszka dla kota 

    Myszka dla kota to fantastyczny zastępnik łupu. Najlepiej, aby była ona grzechocząca lub dzwoniąca. Dzięki takim zabawkom w domowym zaciszu można z powodzeniem urządzić dla swojego pupila fascynujące bezkrwawe łowy.

    Jeśli myszka będzie wydawać dźwięki, zajmie go na długo. Kierując uwagę zwierzaka na zabawkę, odwracamy ją od swoich palców i mebli.

    9. Fontanna dla kota 

    Koty powinny mieć stały dostęp do świeżej wody. Niestety piją one ją dość niechętnie, a ich odwodnienie może prowadzić do poważnych chorób lub uszkodzenia organów. Najbardziej niebezpieczne jest to dla nerek zwierzęcia oraz dla jego układu moczowego.

    Niestety zwykle koty nie chcą pić wody. Przyczyną tej niechęci często bywa jakość i świeżość płynu. Warto pamiętać, iż miska z wodą, stojąca przez kilka godzin, nie jest dla zwierzaka atrakcyjna. O wiele ciekawsza jest bowiem woda, pozostająca w ruchu. Z tego właśnie powodu nasz mruczek tak chętnie wskakuje do zlewu lub wanny i wypija kropelki z kranu. Ponadto w stojącej wodzie mnożą się bakterie, a czuły koci nos od razu zorientuje się, że płyn nie nadaje się do picia.

    Miska na wodę przeznaczona dla kota nie powinna też wydawać dźwięków płoszących zwierzę a materiał, z którego została wykonana nie powinien zmieniać jej smaku. Istotna jest też średnica otworu pozwalającego na dostęp do wody.

    Aby nieco zaktywizować naszego pupila do picia, warto podawać mu wodę w fontannie. Taka zabawka zapewniająca zwierzęciu dostęp do świeżej wody może przybierać różne kształty i mieć zróżnicowaną pojemność oraz odmienne funkcje. Ważne, aby fontanna dla kota była stabilna i zwierzę łatwo jej nie przewróciło. Urządzenie nie powinno się również przesuwać, gdy kot pije z niego wodę.

    Niezwykle istotna jest także szerokość naczynia, albowiem czułe kocie wibrysy drażnione podczas picia, mogą dodatkowo zniechęcić naszego mruczka do wody.

    10. Interaktywne zabawki edukacyjne dla kota 

    Zabawki interaktywne świetnie pobudzają instynkty naszego pupila. Jedną z nich jest labirynt -specjalna miska na karmę, która stanowi też doskonałą rozrywkę wymagającą przesuwania karmy w taki sposób, aby dostała się do otworów i spadła do miski. Smakołyki można też wyjmować z labiryntu górą, co pogłębia kocie „zdolności manualne”.

    Jak widać, obecny rynek oferuje dużą ilość zabawek dla kotów, należy jednak zwrócić uwagę, aby były one wykonane z mocnego naturalnego materiału. Zabawki wykonane z plastiku lub innego tworzywa sztucznego mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zwierzaka. Przedmioty służące do zabawy powinny być również na tyle solidnie wykonane, aby nie zostały rozłożone w czasie zabawy na drobne części, które mogłyby zostać połknięte. Z tego też powodu nie powinny być one zbyt małe.

    Warto również zwrócić uwagę na dźwięki, jakie wydają zabawki. Przedmioty zbyt piszczące lub wydające zbyt głośny huk, mogą stresować naszych mruczących przyjaciół i powodować lęk. Sporządzając więc wyprawkę dla kota i kompletując dla niego zabawki, należy pamiętać o tych wszystkich zasadach i zawsze wybierać wyłącznie te przedmioty, które są sprawdzone, przetestowane i co najważniejsze – bezpieczne dla naszych pupili.

     

    Podsumowanie 

    Zabawki dla kotów odgrywają istotną rolę w ich życiu, zapewniając nie tylko rozrywkę, ale także stymulację fizyczną i mentalną. Poprzez zabawę koty mogą ćwiczyć swoje zdolności motoryczne, kształtować zręczność i budować więź z opiekunami. Dlatego właściciele kotów powinni regularnie dostarczać różnorodne zabawki, aby zapewnić swoim zwierzakom satysfakcję i pełnię życia.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci