W odróżnieniu od psów, koty instynktownie same utrzymują idealną czystość ciała. Język kota wyposażony jest w keratynowe brodawki, skierowane ku tyłowi, co ułatwia zwierzakowi wyczesywanie sierści i usuwanie złuszczającego się naskórka. Bywają jednak sytuacje, kiedy kota trzeba wykąpać. Oto przegląd najlepszych szamponów dla kotów.
Spis treści
Ranking szamponów dla kotów w 2024 roku
1. Comfy Natural Cat. Szampon ten zawiera składniki, poprawiające jakość i kondycję szaty, która nabiera połysku i miękkości. W skład szamponu wchodzą m.in.: wyciągi z aloesu i werbeny, ekstrakt z mleka owsianego i jedwabiu oraz witaminę B5, a także olejek arganowy. Nie zawiera silikonów, parabenów i SLS, dzięki czemu jest łagodny nawet dla wrażliwej skóry i nie powoduje jej podrażnień. Sprzedawany jest w postaci koncentratu, należy go przed użyciem rozcieńczyć w proporcji 1:10.
2. Eurowet Hexoderm-K. Jest to szampon leczniczy, dermatologiczny, stabilizujący pH skóry. Zawiera chlorheksydynę – organiczny związek chemiczny o właściwościach bakteriobójczych, ketokonazol – również związek organiczny o właściwościach grzybobójczych, oraz olejek kokosowy, zapobiegający puszeniu się sierści, chroniący ją przed uszkodzeniami mechanicznymi, nawilżający skórę i łagodzący jej podrażnienia. Dzięki zawartości łagodnych substancji myjących można ten szampon stosować częściej niż inne.
3. Dr Seidel Proteinowy Szampon Dla Kotów. Szampon z zawartością protein, lanoliny, oleju rycynowego i kokosowego oraz wyciągu z kocimiętki, nadającego kosmetykowi atrakcyjny dla kota zapach. Szampon przeznaczony jest dla kotów wszystkich ras, nadający się do mycia i pielęgnacji każdego rodzaju sierści. Po jego użyciu szata staje się miękka i połyskująca, jest też łatwiejsza do rozczesania.
4. Champ-Richer dla kotów długowłosych. Przeznaczony specjalnie dla kotów o długiej sierści. Zawiera mleczko bawełniane i d-panthenol – substancję organiczną, będącą składnikiem witaminy B5, o działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym i stymulującym proces regeneracji naskórka. D-panthenol wykazuje ponadto właściwości nawilżające poprzez zwiększenie wiązania wody przez keratynę, z której zbudowany jest włos. Szampon ułatwia rozczesywanie długiej szaty, nadaje jej gładkość i elastyczność.
5. Wildwash Pet Purrfest Cat. Szampon wyprodukowany wyłącznie z naturalnych składników, bez parabenów, siarczanów, fosforanów, glikolu polietylenowego, itp. Głównymi jego składnikami są napar z kocimiętki i wyciąg z aloesu. Wyjątkowo łagodny dla skóry, szampon ten nadaje się do użycia dla kotów dorosłych, starszych oraz małych kociąt od 8. tygodnia życia.
6. Espree Cat Silky Show Shampoo. Szampon ten przeznaczony jest dla kotów długowłosych. Zawiera proteiny jedwabiu, które wzmacniają i uelastyczniają sierść poprzez wnikanie w głąb włosa. Ponadto zawiera wyciąg z aloesu, nawilżający i ochraniający szatę kota przed działaniem promieni UV, a także olej jojoba oraz wyciąg z krokosza barwierskiego, odżywiające włos. Substancje myjące, znajdujące się w szamponie, są bardzo łagodne i ułatwiają rozczesywanie jedwabistej sierści, także u kociąt. Szampon polecany dla długowłosych ras kotów wystawowych.
7. Eurowet – szampon do mycia na sucho. Jest to szampon w postaci pianki, przeznaczony zarówno dla kotów, jak i dla psów, które nie lubią kąpieli. Jest też wygodny w użyciu w warunkach, gdzie nie ma możliwości wykąpania zwierzaka w wodzie, np. w podróży, tuż przed wystawą, itd. Nabłyszcza sierść i nadaje jej jedwabistość, dokładnie ją czyszcząc. Ma właściwości nawilżające.
Źródło: 123rf.com
Dobry szampon dla kota powinien być łagodny, hipoalergiczny i dostosowany do naturalnego pH skóry kota, które różni się od ludzkiego. Użycie produktów przeznaczonych dla ludzi może prowadzić do podrażnień, wysypki czy przerzedzenia sierści u kota.
Dr. Susan Whittaker (USA) Lekarka weterynarii, specjalistka ds. dermatologii zwierzątJakie cechy powinny wyróżniać dobry szampon dla kota?
Koty w zasadzie nie wymagają kąpieli, ponieważ w ich naturze leży samodzielne dbanie o czystość. Poza tym koty raczej nie przepadają za kontaktem z wodą i każda kąpiel jest dla nich stresująca. Są jednak przypadki, kiedy kąpiel jest konieczna, np. kota rasy bezwłosej lub długowłosej, a także kiedy zwierzak ma problemy skórne lub opanowały go pchły. Kąpieli mogą również wymagać koty chore, które przestały same się myć lub otyłe, które mają trudności z dosięgnięciem językiem wszystkich zanieczyszczonych miejsc. Wreszcie, kąpiel jest niezbędna w sytuacji, kiedy kot jest zabrudzony substancją, która po zlizaniu może mu zaszkodzić.
Dobry szampon dla kota musi być przeznaczony specjalnie dla tego gatunku. Nie może to być zwykły szampon do włosów, jakiego używają ludzie, choćby był nawet hipoalergiczny czy dla dzieci. Skóra kota ma inne pH niż skóra człowieka i użycie „ludzkiego” szamponu może spowodować reakcję alergiczną, objawiającą się wysypką, przerzedzeniem sierści lub nawet łysieniem.
Szampon dla kota powinien być dobrany do długości włosa – inny dla kotów krótkowłosych, inny dla długowłosych, jeszcze inny dla bezwłosych. Tylko wtedy uzyska się optymalny efekt mycia. Szczególnie jest to ważne w przypadku kotów bezwłosych, których skóra wydziela substancję ochronną w ilości większej niż skóra kotów owłosionych.
Iwona Czechowska sędzina kynologicza, hodowczyni psów, ekspertka zoocial.plKąpiel kota - jak powinna przebiegać?
Kąpiel kota z użyciem szamponu leczniczego powinna być poprzedzona konsultacją weterynaryjną. Inny skład ma bowiem szampon dla alergika, inny dla kota ze stanami zapalnymi skóry, jeszcze inny dla kota zapchlonego. Inna jest też częstotliwość stosowania tych szamponów. W tym miejscu należy zaznaczyć, że szamponów przeciwpchelnych (jak również zwalczających inne pasożyty) nie wolno stosować u kociąt w wieku poniżej 6 tygodni.
Dobry szampon dla kota powinien zawierać łagodne składniki myjące, a pielęgnujące najlepiej pochodzenia naturalnego (roślinnego). Najlepiej, jeżeli szampon jest bezzapachowy, ewentualnie może zawierać wyciąg z kocimiętki, nadającej łagodny zapach waleriany, ulubiony przez koty. Należy pamiętać, że koty mają węch znacznie silniejszy od człowieka i sztuczny zapach perfumowanego szamponu, który dla nas jest przyjemny, dla kota może być silnie drażniący.
Niezależnie od użytego szamponu, zawsze należy go bardzo dokładnie spłukać, pamiętając, że kot będzie się wylizywał i mimo łagodnego składu preparatu, nie powinien on dostać się do przewodu pokarmowego czworonoga.
Iwona Czechowska sędzina kynologicza, hodowczyni psów, ekspertka zoocial.plBibliografia
- "Dermatologia psów i kotów. BSAVA", red. H.A. Jackson, R. Marsella
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.