Czemu służy domek dla kota z kartonu? Jak go zrobić? W jaki sposób wykonać drewniane pudełko dla pupila? Sprawdź, czy jesteś w stanie zbudować taką konstrukcję.
Spis treści
Dlaczego warto sprawić kotu pudełko?
Kartonowe pudła to najlepsze prezenty, jakimi możesz obdarować swojego mruczka. Okazuje się, że kartonowy domek sprawia, że zwierzę się bardziej relaksuje, jest mu cieplej i przytulniej. Czy wiesz, że holenderscy naukowcy przetestowali reakcję kilkunastu podopiecznych schroniska dla zwierząt na wstawienie do ich klatek pudeł? Zwierzaki, które dostały karton, wykazywały większą odporność na stres, były bardziej odprężone i ufne wobec ludzi, niż ich koledzy, którzy nie otrzymali pudła.
W kartonowym domku kot może się schować przed całym światem, ogrzać i wyciszyć. Ponadto tektura może posłużyć kotu do ścierania pazurków i wyładowywania emocji. Nie wyrzucaj więc kartonu po zakupach, lepiej sprezentuj go swojemu pupilowi.
Jak zrobić domek z kartonu dla kota krok po kroku?
Jak zrobić domek dla swojego futrzaka? Kartonowy domek nie stanowi większego wyzwania, nawet dla przeciętnego majsterkowicza. To, co jest potrzebne do wykonania domu z kartonu, to kawałek tektury bądź stare pudło po jakimś sprzęcie gospodarstwa domowego czy RTV. Aby wykonać domek z kartonu, należy też przygotować nożyk, taśmę klejącą bądź klej. Przede wszystkim w jednej ze ścianek kartonu wytnij nożykiem otwór, którym kot będzie wchodził do środka. Aby zrobić to precyzyjnie, najpierw narysuj formę ołówkiem. Kształt tej dziury może być dowolny, byleby twój pupil dał radę się przez nią przecisnąć. Można również pokusić się o zrobienie drzwi na podobieństwo drzwiczek z saloonów, które znane są z westernów. Górna część pudła powinna stanowić dach. Jeśli masz więcej czasu, możesz uformować spiczasty daszek, powycinać lub pomalować małe okienka, a także udekorować kartonowe mieszkanko. Wszystkie łączenia oklej taśmą klejącą, by zapewnić domkowi lepszą trwałość.
Kartonowy dom dla twojego pupila może być piętrowy. By to zrobić, wystarczy połączyć ze sobą dwa kartony, ustawiając je jeden na drugim.
Domek dla kota z drewna
Domek dla kota z kartonu nie powinien sprawić większego kłopotu z wykonawstwem, natomiast drewniana konstrukcja nie jest już taka prosta. Z pewnością przydadzą się tutaj umiejętności majster-klepki. Warto najpierw wykonać szablon budowli, a dopiero na jej podstawie zmontować właściwy drewniany domek. Jeśli jednak chcesz dla swojego pupila ciepłego, solidnego mieszkanka, spróbuj zbudować mu drewnianą chatkę.
Potrzebne będą sklejki lub deski, klej montażowy, gwoździe i młotek albo wkrętarka, papier ścierny, a także piła lub specjalny nóż do cięcia drewna. Do wykończenia domku mogą się również przydać farby do pomalowania desek oraz impregnat do drewna. Pamiętaj, by najpierw wymierzyć deski, które będą tworzyły ściany i dach budowli. Deski możesz mocować ze sobą przy użyciu kleju montażowego lub/oraz gwoździ. Nie zapomnij o wycięciu otworu wejściowego. Na koniec starannie wyszlifuj domek, zaimpregnuj, a jeśli chcesz — pomaluj go.
Jeżeli nie jesteś pewien/pewna, jak dokładnie wykonać tę konstrukcję, zobacz DIY dostępne w Internecie.
Domek dla kota z drapakiem
Ciekawą opcją, która z pewnością przypadnie do gustu twojemu zwierzęciu, jest domek z drapakiem oraz placem zabaw dla kota. Jeśli wykonujesz mieszkanko dla mruczka z kartonu, z jednej części możesz przygotować przytulną budkę do spania i odpoczynku, a z drugiego pudełka zrobić miejsce, w którym kot będzie się bawił, ćwiczył różne umiejętności oraz drapał. Materiały, które użyjesz do tego projektu, są dowolne. Mogą to być nieużywane, szorstkie wykładziny, którymi obłożysz jedną z podłóg albo ścian domku, ale też miękkie tkaniny, do wyściółki norki do relaksu, poza tym sznurki, wstążki, doczepione zabawki dla kota itp. Kot w takiej budowli nie potrzebuje dużo miejsca, przeciwnie, im jest ona ciaśniejsza, tym atrakcyjniejsza dla mruczka.
Robiąc drewniany domek dla kota z drapakiem, możesz wykorzystać stary regał. Podstawą drapaka możesz uczynić zwykłą deskę i owinąć ją np. sizalowym sznurem albo obić szorstką wykładziną. Zanim pojawisz się w sklepie po gotowe produkty, sprawdź, czy masz co wykorzystać z własnych zapasów. To znacznie praktyczniejsze, tańsze i ekologiczne rozwiązanie.
Domki dla kota w ciekawe wzorki
Samodzielnie wykonane domki dla kotów można przyozdobić, by ładniej wyglądały. Koty bardzo dobrze rozpoznają kolor żółty i niebieski, dlatego dobrze pomalować jego lokum właśnie w te barwy. Ponadto można udekorować pudło różnymi wzorkami. Możesz je namalować albo ponaklejać czy przykleić gotowe ornamenty. Dodatkowo do tektury można przyczepić frędzle, motki wełny bądź proste paski tkaniny, którymi kotek będzie się bawił. Niech górę weźmie twoja kreatywność. Chociaż barwny schron dla kota wygląda bardziej atrakcyjnie, staraj się, aby produkty, których używasz do jego budowy, były bezpieczne dla twojego pupila.
Karton dla mruczka bądź drewniany domek to idealna przestrzeń dla twojego domowego tygrysa. Taki "dom" stanowi jego oazę bezpieczeństwa, relaksu i beztroski. W dodatku jest tani, praktyczny i ekologiczny.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.