REKLAMA
  • Kot
  • Mam kota
  • Akcesoria dla kota

Ubranko dla kota po sterylizacji - cena, zakładanie

Opublikowane: 11:23 Przeczytasz w: 4 min

Kastracja zwierząt jest powszechnie wykonywanym zabiegiem. Ogranicza problem bezdomności, zmniejsza ryzyko niektórych chorób (tj. nowotwory listwy mlecznej) i zachowań niepożądanych np. znaczenia terenu przez kocury. Aby zwierzę szybko przyszło do siebie, niezbędna jest odpowiednia opieka - zarówno w klinice weterynaryjnej, jak i w domu.

Spis treści

    Czy ubranko pooperacyjne dla kota jest konieczne? 

    Po każdym zabiegu konieczna jest odpowiednia ochrona rany. Noszenie ubranka przez kota po kastracji zapobiega wylizywaniu i zerwaniu szwów w trakcie gojenia. Niezbędne jest u kotek, u których zabieg jest bardziej inwazyjny niż u samców. Alternatywą jest zastosowanie kołnierza ograniczającego ruchy głowy. 

    Mimo że kubraczek często sprawia zwierzęciu dyskomfort psychiczny i fizyczny, nie warto z niego zupełnie rezygnować. Dostępność rany i wylizywanie jej przez zwierzę znacznie zwiększa ryzyko powikłań. Może dojść do zerwania szwów i zakażenia, co stanowi zagrożenie dla kota i wydłuża okres rekonwalescencji. 

    Ubranko pooperacyjne dla kota 

    Obecnie na rynku dostępne są różne modele ubranek pooperacyjnych dla kotów w wielu rozmiarach i kolorach. Najczęściej stosuje się fartuszek zakrywający cały brzuch, wiązany na grzbiecie przy pomocy tasiemek. Zabezpieczenia tego typu są stosunkowo tanie, zwykle można je kupić w lecznicy weterynaryjnej przy okazji zabiegu. Dostępne są także ubranka zapinane na rzepy lub zamek błyskawiczny. 

     

    Bez względu na wybrany model, ubranko pooperacyjne musi być wygodne i dopasowane do konkretnego zwierzęcia. Nie może utrudniać poruszania się i realizacji potrzeb fizjologicznych. Najlepiej, gdy jest wykonane z naturalnego i przewiewnego materiału, co zmniejsza ryzyko otarć i odparzeń skóry. Ważne by kot nie był w stanie go samodzielnie zdjąć - zwierzęta szybko się uczą i na pewno wykorzystają zbyt luźno zawiązane tasiemki lub rozciągnięte otwory na łapy. 

    Zwykle jedno ubranko pooperacyjne wystarcza na cały okres jego noszenia. Mimo to warto zaopatrzyć się także w zapasowy fartuszek dla pupila. Może przydać się, gdy kot zabrudzi się kałem czy moczem lub zdeterminowany zniszczy pierwszy kubraczek. 

    Jak założyć ubranko dla kota po sterylizacji? 

    Często ubranko pooperacyjne zakładane jest kotu jeszcze w szpitalu przez technika lub lekarza weterynarii. Mimo to przy odbiorze zwierzaka warto poprosić o wskazówki i zademonstrowanie prawidłowego założenia. Zwykle zakładanie ubranka zaczyna się od delikatnego wsunięcia przednich i tylnych łapek w otwory, upewniając się wcześniej, gdzie znajduje się przód. Następnie wiąże się je na grzbiecie - na tyle ciasno, by kot nie mógł się wysunąć, ale jednocześnie zachował swobodę ruchów. Węzły muszą być stosunkowo mocne, by nie luzowały się podczas ruchu, a kot nie mógł ich samodzielnie rozwiązać. Ostatnie dwie tasiemki warto przewiązać na krzyż. Zawsze należy upewnić się, że zwierzę może swobodnie oddawać kał i mocz. 

    Co robić, gdy kot nie toleruje ubranka? 

    Niektóre koty bardzo źle znoszą ograniczenia związane z noszeniem ubranek po zabiegach — w skrajnych wypadkach mogą nawet odmawiać jedzenia czy przestać korzystać z kuwety. 

    Alternatywą dla ubranek są kołnierze. Obecnie dostępne są nie tylko plastikowe w kształcie abażuru, lecz także materiałowe i dmuchane. Ich zaletą jest to, że nie ograniczają zwierzakowi pola widzenia i nie hałasują przy każdym ruchu. Znacznie rzadziej występuje też problem zahaczania się i obijania o przedmioty, przez co mogą być dobrą alternatywą dla kota. 

    Jeśli ubranko znacznie utrudnia kotu codzienne funkcjonowanie, można rozważyć regularne zdejmowanie go np. na czas posiłku, gdy zwierzę pozostaje pod nadzorem opiekuna. Poprawi to samopoczucie zwierzęcia bez ryzyka uszkodzenia rany. 

    Czasami opiekunowie całkowicie rezygnują z noszenia ubranka przez kota. To rozwiązanie jest niewątpliwie komfortowe dla zwierzaka, lecz zwiększa ryzyko zabrudzenia i uszkodzenia szwów. Nawet jeśli kot nie wylizuje rany, lepiej jest zabezpieczyć ją ubrankiem, gdy zwierzę pozostaje bez nadzoru. 

    Gojenie rany po kastracji 

    Gojenie rany po kastracji kotki zajmuje zwykle około 10 dni. W tym okresie powinna nosić ubranko pooperacyjne. Warto też codziennie kontrolować samopoczucie zwierzęcia i ranę. Wszelkie nieprawidłowości — brak apetytu, apatię, ból, zerwanie szwów czy krwawienie należy koniecznie skonsultować z lekarzem weterynarii

    Opieka po sterylizacji 

    Wygodne ubranko pooperacyjne jest jednym z elementów prawidłowej opieki po zabiegu. Zabezpiecza ranę przed wylizywaniem przez kota i znacznie ogranicza ryzyko powikłań. Zawsze należy je dobrze dopasować do zwierzaka, by zapewnić maksymalny komfort w tym trudnym dla niego okresie. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.