Źródło: 123RF
  • Inne gatunki
  • Rybki akwariowe

Piskorek — opis gatunku i wszystkie informacje

Opublikowane: 12:40 Przeczytasz w: 5 min

Piskorek Kuhla to rybka akwariowa, którą można pomylić z krótkim wężem wodnym. Warto powiększyć swoją akwariową kolekcję o ten gatunek ryby, ponieważ optycznie będzie ciekawsza. Jakie wymagania ma piskorek, czym się żywi, jak długo żyje? - dowiedz się, czytając artykuł.

Spis treści

    Jak wygląda ryba — piskorek?

    Piskorek swoim wyglądem przypomina węża, jednak jest rybą, w dodatku chętnie hodowaną w akwarium. Wyróżnia go charakterystyczny wygląd: wydłużona sylwetka (w warunkach akwariowych dorasta do około 10 cm) oraz piękne ubarwienie — najczęściej pomarańczowo-żółte z podłużnymi, brązowymi pasami. Dodatkowo posiada cztery pary zadziorów wokół jamy ustnej, trzy pary wąsów i niewielkie płetwy.

    Piskorki pochodzą z Azji, gdzie w naturalnym środowisku pływają w zbiornikach o charakterze bagnistym i mulistym. Dlatego piskorek jako ryba akwariowa najlepiej będzie się czuł właśnie w takim otoczeniu.

    Jego pełna nazwa brzmi piskorek Kuhla bądź też cierniooczek Kuhla, dzieli się na dwa podgatunki: cierniooczek sumatrzański oraz cierniooczek Myersa. Piskorki Kuhla występują w następujących odmianach: piskorek srebrny, czarny i jawajski.

    To ryba dla początkujących, pod warunkiem że umiejętnie zadba się o jego potrzeby.

    Jakich warunków potrzebuje piskorek w akwarium?

    Piskorki są spokojnymi rybami, które lubią towarzystwo innych ryb i stworzeń wodnych, takich jak np. neon, krewetka, czy kardynałek chiński, jednak warto w warunkach domowych zapewnić im towarzystwo kolegów tego samego gatunku. Należą też do ryb dennych, które w ciągu dnia pływają głównie przy dnie. Uwielbiają wtedy zakopywać się w mule albo żwirku, znajdującym się na dnie zbiornika.

    Jednak zdecydowanie są to zwierzęta nocne, które aktywizują się właśnie w porze nocnej. Wówczas czują się swobodniej i zapuszczają się w różne części akwarium.

    Parametry wody, właściwe dla tych ryb, to:

    • temperatura między 23 a 27°C,

    • miękkość wody między 5 a 10 stopni °n,

    • pH między 5,5 a 6,5.

    Należy pamiętać też, że te ryby dobrze czują się w wodzie z silnym nurtem.

    Dla piskorków istotnym elementem wyposażenia akwarium są korzenie, kamienie, rośliny, groty, które mogą im posłużyć za kryjówki, ponieważ są to zwierzęta dość płochliwe. Dno zbiornika powinno być pokryte podłożem, w którym piskorkowi będzie się łatwo zakopać. Możemy użyć zatem drobnego żwiru, piasku, czy torfu. Aranżując zbiornik wodny dobrze również skorzystać z roślin pływających, które zacienią akwarium i dadzą piskorkom większe poczucie bezpieczeństwa.

    Jeśli chodzi o wymiary zbiornika, w którym przebywają piskorki, to minimalna długość akwarium powinna wynosić 60 cm, a pojemność 60 l. Natomiast tak jak w przypadku innych gatunków ryb, im większy zbiornik, tym lepiej. Ważne jest także, aby akwarium było przykrywane, ponieważ piskorek jest znany ze swojego zamiłowania do skakania ponad powierzchnię wody, co może skończyć się wylądowaniem poza naczyniem.

    Ponadto należy trzymać stały poziom wody w zbiorniku, zakrywać filtr, by ciekawskie piskorki nie zdołały do niego wpłynąć, a także mieć na uwadze systematyczne czyszczenie akwarium.

    Żywienie piskorka

    Piskorki są wszystkożerne, co nie znaczy, że nie ma znaczenia, co będzie stanowiło ich pokarm. Mimo że mogą odżywiać się padliną, ich dieta nie powinna opierać się wyłącznie na niej. Wśród produktów żywieniowych dla piskorków znajduje się pokarm żywy, ale też suszony i mrożony, których bazą są larwy owadów. Nie pogardzą też gotowymi preparatami żywieniowymi w formie suszonych płatków lub tabletek.

    Piskorki można hodować łącznie z takimi skorupiakami jak ślimaki, nie żywią się bowiem nimi, ani krewetkami.

    W swoim akwarium warto podawać jedzenie piskorkom wieczorem, z uwagi na ich nocny tryb życia.

    Jak zachowuje się piskorek?

    Należy sprawdzić, z jakimi rybami piskorek nie będzie przeżywał problemów adaptacyjnych w akwarium. To zwierzę nieśmiałe, płoche, zatem nie powinno się umieszczać go w zbiorniku z bardzo ekspansywnymi, czy agresywnymi osobnikami innych gatunków ryb.

    Pangio semicincta, czyli piskorek, woli żerowanie i bytowanie nocne od dziennego, jednak można próbować go pobudzać, np. poprzez karmienie go w ciągu dnia. Warto zaakceptować, że zwierzę to zwykle trzyma się dna albo ukrywa w korzeniu, wśród roślin, kamieni itp., a staje się aktywniejsze po zmroku.

    Rozmnażanie piskorków nie stanowi łatwego zabiegu, dlatego poleca się przeprowadzać takie próby przez doświadczonych akwarystów.

    Jak długo żyje piskorek?

    W naturze ryby te dożywają do około 10 lat, natomiast w warunkach sztucznych żyją średnio około 5 lat, choć zdarza się, że dłużej. Pełną dorosłość piskorki osiągają w okolicy dwóch lat. Oczywiście na długość życia piskorka składają się różne czynniki, m.in. sprzyjające warunki panujące w akwarium (zatem odpowiednia woda do akwarium: czysta, z właściwymi parametrami, przyjazne dla piskorków podłoże do akwarium i środowisko), a także dobrej jakości, różnorodne pożywienie, pochodzenie ryby (z dobrej hodowli) itp.

    Bibliografia
    1. Bożena Jagoszewska, Kolekcjoner: ryby akwariowe, Wydawnictwo Wiedza i Życie, 1998.
    2. Praca zbiorowa, Wielka księga ryb akwariowych, Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, 1997.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.