Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Rybki akwariowe

Kardynałek chiński — opis gatunku i wszystkie informacje

Opublikowane: 18:36 Przeczytasz w: 5 min

Kardynałek chiński to jedna z popularniejszych akwariowych ryb. Nie ma zbyt dużych wymagań odnośnie bytowania, żywienia oraz rozmnażania. Co warto wiedzieć o tej małej, sympatycznej rybce?

Spis treści

    Jak wygląda kardynałek chiński?

    Kardynałek chiński (tanichthys albonubes) należy do ryb z rodziny karpiowatych, to gatunek ławicowy. To małe rybki akwariowe, które osiągają długość około 4 cm. Mają bardzo ciekawe ubarwienie, ponieważ u każdego osobnika może ono wyglądać nieco odmiennie. Występują zatem takie odmiany jak kardynałek złoty, kardynałek albinos, kardynałek w kolorze mocno czerwonym oraz ten rodzaj gatunku z długą płetwą. Dorosłe ryby posiadają charakterystyczny jasnozłoty pas, wiodący od połowy tułowia aż do płetwy ogonowej. Zwykle samice są grubsze i mają nieco krótsze płetwy, a samce — są szczuplejsze, często też bardziej jaskrawe. W akwarium ryba ta najlepiej prezentuje się na ciemnym podłożu.

    Jak już wspomnieliśmy, kardynałki chińskie stanowią gatunek ławicowy, który najlepiej czuje się w towarzystwie co najmniej 10 współtowarzyszy. W większym składzie ma poczucie bezpieczeństwa, więc zachowuje się naturalnie, w dodatku taka sunąca przez zbiornik wodny ławica pięknie wygląda.

    Jakie warunki należy stworzyć kardynałkowi chińskiemu?

    Naturalne środowisko dla kardynałka chińskiego to azjatyckie górskie rzeki, przede wszystkim płynące w Chinach i Wietnamie. Dlatego w sztucznych akwariach powinno się stworzyć im warunki zbliżone do tych, które mają w naturze. Wielkość akwarium nie ma aż tak dużego znaczenia, jak jego długość. Ten ostatni faktor powinien być na poziomie około 60 cm, natomiast szerokość zbiornika może oscylować minimalnie około wielkości 30 cm. Jeśli chodzi o parametry wody, to powinna być ona dobrze filtrowana. Mały filtr gąbkowy może się tutaj nie sprawdzić, lepiej zainwestować w dobry jakościowo sprzęt, który będzie służył na dłużej. Dodatkowo nie należy przegrzewać wody, ponieważ gatunek ten zdecydowanie woli niskie temperatury. Ciepłota wody nie powinna przekraczać 22 stopni Celsjusza.

    Kardynałki mogą pływać w akwarium jednogatunkowym, jednak śmiało można je też umieścić w jednym zbiorniku z rybami o podobnych upodobaniach i wymaganiach, co do warunków bytowania, np. z takich gatunków jak brzanka różowa, czy danio pręgowany.

    Akwarium warto wypełnić roślinami pływającymi. Ponadto wstawmy do niego korzenie, suche liście, gałęzie itp., które będą służyły rybom za naturalne kryjówki.

    M.in. ze względu na niezbyt duże wymagania gatunkowe, uważa się, że kardynałki to rybki dla początkujących.

    Pożywienie dla kardynałka chińskiego

    Kardynałek żywi się pokarmami pochodzenia zwierzęcego, zatem należy mu podawać żywe lub suche pożywienie w postaci np. niewielkich insektów, zooplanktonu oraz larw owadzich. Zatem możemy karmić kardynałki pokarmem żywym, mrożonym, albo suchym. Pamiętajmy, że to małe rybki, którym należy rozdrobnić jedzenie, by bezpiecznie mogły je połknąć i strawić.

    Jeśli zaobserwujemy u swoich pływających pupili zmniejszenie ruchliwości albo zmianę koloru, czy nawet wyblaknięcie barw, może to oznaczać, że należy wymienić pokarm na inny, bardziej wartościowy i lepszy jakościowo.

    Jak rozmnażać kardynałki chińskie?

    Rozmnażanie tych ryb polega na tym, że zrzucają one ikrę, którą pozostawiają samą sobie. Najczęściej do tego procesu dochodzi w sposób niezamierzony przez hodowcę. Jeżeli jednak chcemy intencyjnie doprowadzić do rozrodu kardynałków, musimy zaopatrzyć się w akwarium do tarła oraz sitko z drobnymi oczkami, do którego zostanie złożona ikra, oraz sztuczną trawę bądź szklane kule, zamontowane na dnie zbiornika. Woda w tym akwarium powinna być lekko kwaśna, temperatura wody powinna mieć około 22°C. W tym przypadku można użyć filtra gąbkowego. W akwarium tym należy umieścić parkę ryb albo kilka par (odmiennych płci) i poczekać. Po kilku dniach powinno się odłowić dorosłe osobniki. Wylęg następuje po około 50 godzinach. Po następnych kilku dniach młode rybki zaczynają pływać. Podajemy im mikro pokarmy.

    Kardynałek chiński — podsumowanie

    Kardynałek chiński to nieduża, niewymagająca ryba, która świetnie nadaje się do akwarium. Należy pamiętać, że lubi pływać i przebywać w grupie, dlatego warto zapewnić jej towarzystwo innych ryb z tego samego gatunku. Woda do akwarium, w którym mieszkają kardynałki, nie powinna być zbyt ciepła (optymalna temperatura wynosi około 18-20 stopni C), należy ją porządnie filtrować, co więcej powinna w niej pływać gęsta roślinność. Regularne czyszczenie akwarium stanowi niezbędną czynność, która wpływa na zdrowie i samopoczucie ryb. Pokarm podajemy im w postaci żywej, mrożonej lub suchej. Kardynałki rozmnażają się łatwo, więc nawet początkujący akwarysta nie powinien mieć z tym problemu.

    Bibliografia
    1. Hubert Zientek, Jak rozmnażać kardynałki chińskie (Tanichthys albonubes)?, Magazyn Akwarium Nr 3/2007 (59).
    2. Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt, Atlas ryb akwariowych, przekład Henryk Garbarczyk i Eligiusz Nowakowski, Delta W-Z, Warszawa, 2000.
    3. https://www.fishbase.se/summary/4758

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.