Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Rybki akwariowe

Jaka woda do akwarium — wybór i przygotowanie wody

Opublikowane: 12:24 Przeczytasz w: 7 min

Jaka woda jest najodpowiedniejsza dla ryb i roślin akwariowych: woda miękka, ciepła, a może twarda i chłodniejsza? Dowiedz się, jak przygotować wodę do akwarium, by spełniała najważniejsze dla zwierząt parametry.

Spis treści

    Jaka woda do akwarium będzie najlepsza? 

    Jaką wodę wlać do zbiornika? Zagadnienie odnoszące się do tego, jaka woda do akwarium jest najlepsza, stanowi podstawowe wyzwanie każdego akwarysty. Najbardziej odpowiednie warunki dla ryb i roślin w akwarium można uzyskać dbając przede wszystkim o właściwy odczyn wody, jej temperaturę oraz twardość. Wymienione parametry wody powinny zostać dopasowane do wymagań konkretnych gatunków zwierząt i roślinności, które zamieszkają w zbiorniku. Pamiętajmy, że owe potrzeby mają zarówno osobniki zamieszkujące akwarium morskie, jak i rybki akwariowe dla początkujących. 

    Jako najbardziej cenną ciecz dla rybek akwaryści wymieniają wodę destylowaną. Jednak zwykle wystarczy dodać ją do odstanej wody z kranu, by spełniła określone kryteria uzdatnienia. W tym przypadku także odmiany ryb hodowlanych oraz roślin wyznaczają sposób przygotowania wody, która ma być wlana do akwarium. 

    Do zbiornika nie powinna trafiać woda mineralna ani prosto z kranu. W ten sposób można doprowadzić do chorób, a nawet śmierci ryb. 

    Jak wlewać, a wcześniej przygotować wodę do akwarium? 

    Zanim napełnimy akwarium cieczą, odpowiednio ją przygotujmy. Może być do tego użyta woda kranowa, jednak powinna być odstana. Zasadniczo wystarczy wlać wodę do czystego wiaderka i odczekać 24 godziny. Jednak im dłużej przetrzymamy ów płyn, tym większa pewność, że wszelkie niebezpieczne substancje, takie jak chlor, czy fluor, ulotnią się z wody. 

    W sklepie akwarystycznym, a także w większości sklepów zoologicznych można zaopatrzyć się w specjalne paski, dzięki którym sprawdzimy własności wody, takie jak pH wody, temperatura wody oraz twardość. W razie potrzeby warto też kupić preparaty do uzdatniania wody, czy konkretnie służące zmianie odczynu oraz twardości wody. Temperaturę w akwarium możemy natomiast podnieść montując grzałkę. 

    Odstaną, odpowiednio przygotowaną wodę wlewamy do zbiornika powoli, najlepiej na płaskie naczynie, ułożone na dnie akwarium, nie bezpośrednio na podłoże do akwarium. 

    Temperatura wody w akwarium, czyli ile stopni powinna mieć woda w akwarium? 

    Hodowanie rybek oraz dorodnej roślinności wymaga, by zapewnić im właściwą temperaturę w wodzie. Niestabilne parametry temperaturalne mogą spowodować choroby u zwierząt, ale też zmianę zachowania (ryby mogą się stać agresywne czy przeciwnie — ospałe), mogą mieć też problem z rozmnażaniem. 

    Za optymalną uważa się temperaturę znajdującą się w przedziale między 22 a 24 stopnie Celsjusza. Jednak uwaga, niektóre gatunki ryb są zdecydowanie bardziej ciepłolubne i dobrze się czują dopiero w temperaturze 22-28°C. Inne z kolei wolą chłodniejszą wodę — oscylującą wokół 20°C. Dlatego kompletując hodowlę, stawiajmy na gatunki, które mają podobne preferencje w tym zakresie. 

    Ciepłotę w zbiorniku można podnieść umieszczając w nim grzałkę, a obniżyć — montując specjalistyczny cooler. 

    Odczyn – zadbaj o odpowiednie pH wody 

    Woda w akwarium powinna posiadać odpowiednie pH, czyli właściwą wartość stężenia jonów wodorowych określoną w roztworze elektrolitu. Dla roślin i ryb najbezpieczniejszy jest odczyn obojętny, czyli taki, który wynosi 7 (ewentualnie między 6 a 8). Jednak większość fauny i flory wodnej dobrze radzi sobie też w wodzie o odczynie lekko zasadowym oraz lekko kwaśnym. Nie należy natomiast wpuszczać ryb do zbiornika, w którym występuje odczyn zasadowy, czyli o wartości pH między 7 a 14, oraz gdzie mamy odczyn kwaśny — pH w granicy od 0 do 7. 

    W sklepach zoologicznych otrzymamy testy, dzięki którym można sprawdzić odczyn wody. W sklepie akwarystycznym bez problemu kupimy również środki, którymi możemy zmienić pH wody. 

    Twardość wody – na jakim powinna być poziomie? 

    Na twardość wody składa się całkowita zawartość soli wapnia i magnezu. Ciecz, która wydostaje się z kranu, to dla ryb twarda woda. Zwierzęta te najlepiej czują się w otoczeniu wody miękkiej. Woda średnio twarda lub twarda dobra będzie natomiast dla większości roślin akwariowych. 

    Aby zmiękczyć wodę kranową, dodaje się do akwarium wodę destylowaną. Inną metodą jest zamontowanie filtra, który demineralizuje wodę. 

    Inne ważne parametry wody do akwarium 

    Planując założenie akwarium trzeba wiedzieć, jakimi cechami powinna wyróżniać się ciecz, którą wlejemy do zbiornika. Poza temperaturą, odczynem i twardością wody w zbiorniku, znane są także inne ważne czynniki, które mają wpływ na wodę w akwarium. 

    Pierwszym z nich jest poziom tlenu w wodzie. Należy zadbać o odpowiednią ilość i jakość roślin w akwarium, które same wytworzą tlen. W tym procesie z kolei może pomóc zamontowanie oświetlenia w zbiorniku. Napowietrzanie wody można też uzyskać m.in. domontowując do filtra specjalny wężyk, który zasysa powietrze. 

    Kolejnym parametrem, od którego zależy to, czy akwariowy ekosystem będzie funkcjonował prawidłowo, jest po prostu czystość wody. Można to uzyskać za pomocą odpowiednich preparatów oraz montażu urządzeń filtracyjnych takich jak filtr do akwarium. 

    Należy pamiętać, że każdy zbiornik i jego mieszkańcy mogą mieć indywidualne wymagania, którym powinno się sprostać. 

    W jaki sposób uzdatnić wodę? 

    Woda uzdatniona to woda całkowicie oczyszczona oraz taka, w której panują optymalne warunki dla ryb i roślin. W bezpiecznym, czystym środowisku zwierzęta i roślinność rozwijają się, funkcjonują i rozmnażają się prawidłowo. 

    Jak uzdatnić wodę? Można to zrobić stosując uzdatniacz wody albo specjalistyczne bakterie, które działają jak filtr biologiczny. Odpowiednie preparaty do uzdatniania wody można dostać w sklepach akwarystycznych. 

    Co ile należy wymieniać wodę w akwarium? 

    Im większy zbiornik, tym rzadziej musimy podmieniać wodę. Podczas podmiany wody powinno się wypompowywać tylko 30-50% cieczy z akwarium. Jednak to zależy m.in. od wielkości zbiornika, gatunków i ilości ryb i roślin, które się w nim znajdują oraz poziomu czystości, jaki tam panuje. 

    Częstotliwość wykonywania tej czynności jest także uzależniona od powyższych czynników, a także m.in. od wydajności filtra czy sposobu karmienia ryb. Z reguły wystarczy podmieniać wodę co 3-5 tygodni. Wodę, którą uzupełnimy akwarium należy trzymać w osobnym naczyniu przez co najmniej 24 godziny. Dodatkowo pamiętajmy o zapewnieniu odczynu obojętnego oraz o takich kwestiach jak standardowa temperatura cieczy i odpowiednia twardość. 

    Regularne wymiany wody stanowią okazję do zatroszczenia się o porządki. Przy okazji podmiany wody warto wykonać gruntowne czyszczenie akwarium, czyli wymyć ścianki akwarium oraz wszelkie akcesoria znajdujące się w zbiorniku, w tym filtr i wkłady filtracyjne. 

    Dolewanie wody musi być powolne, by nie zmącić środowiska wodnego i nie wystraszyć ryb. 

    W akwarium woda powinna być pozbawiona metali ciężkich, mieć odpowiednią temperaturę, twardość oraz pH. Nie powinno się wlewać wody z kranu bezpośrednio do zbiornika. Do swojego akwarium stosujmy wodę odstaną, uzdatnioną i utlenioną. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.