Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Rybki akwariowe

Aksolotl (ambystoma meksykańska) — wszystkie informacje i opis gatunku

Opublikowane: 11:41 Przeczytasz w: 6 min

Aksolotl stanowi wyjątkowego płaza, który ubarwi domowe akwarium. Posiada nieprzeciętne cechy, takie jak zdolność do odrastania utraconych kończyn. Jednak nie jest to zwierzę dla każdego. Sprawdź, jakie wymagania hodowlane ma ambystomia meksykańska.

Spis treści

    Co to jest aksolotl (ambystoma meksykańska)?

    Aksolotl meksykański to szczególny rodzaj płaza, który łączy w sobie cechy wiecznej kijanki oraz dziwacznie wyglądającej rybki z odnóżami. Ambystoma meksykańska jest płazem ogoniastym z rodziny ambystomowatych. Salamandra meksykańska pochodzi z Meksyku, gdzie przed wiekami była czczona przez Azteków jako święte zwierzę. Do Europy aksolotl dotarł w XIX wieku. Należy on do gatunku endemicznego, który obecnie występuje jedynie w słodkowodnym Jeziorze Xochimilco.

    Oprócz przedziwnego wyglądu zwierzęta te charakteryzują się szczególnymi cechami, takimi jak zdolność do regeneracji utraconych części ciała oraz organów, np. odnóży czy skrzeli, a także pozostawanie w stadium larwalnym przez całe życie (co wynika z ograniczonych funkcji tarczycy).

    Jeśli ktoś zastanawia się, jakie rybki akwariowe dla początkujących będą najmniej wymagające, nie powinien brać pod uwagę akurat tego płaza. Zwierzęta z tego gatunku posiadają szczególne wymagania bytowe.

    Wygląd aksolotla — co wyróżnia to zwierzę?

    Aksolotl meksykański w naturalnym środowisku wygląda nieco inaczej od osobnika trzymanego w akwarium. Zwierzę może mieć długość około 23 cm, ale spotyka się wyjątki osiągające nawet 40 cm długości. Ambystoma meksykańska posiada wydłużony, szeroki tułów, masywną górną część ciała z małymi, czarnymi oczami, skrzela po obu stronach głowy oraz spłaszczoną płetwę ogonową i krótkie odnóża. Płazy te w warunkach naturalnych nie wyróżniają się ciekawą kolorystyką skóry, zwykle są brązowe lub czarno-szare. Natomiast ubarwienie aksolotla hodowanego w akwarium może być różnorodne: od albinosów, przez osobniki biało-różowe, białe i szare, po złote, miedziane oraz brązowe. Woda do akwarium, w którym żyją aksolotle, ma ogromne znaczenie, jej niewłaściwe parametry mogą wpłynąć na barwę, a także zachowanie i stan zdrowia tych płazów.

    Rozmnażanie i pokarm dla ambystomy meksykańskiej

    Pokarm w naturze dla aksolotli to nieduże zwierzęta żyjące w wodzie, co oznacza, że ta wodna jaszczurka żywi się głównie owadami, mięczakami, skorupiakami i niewielkimi rybkami. Pożywienie dla płaza żyjącego w niewoli to też dżdżownice, larwy ochotki, artemia, ale zwierzę to chętnie zje także muchy, ikrę, mączniki oraz nie pogardzi larwami bezkręgowców. Małe osobniki w hodowli należy karmić codziennie, zaś dorosłym płazom wystarczy podawać jedzenie raz na 3-4 dni.

    Salamandry meksykańskie dojrzałość płciową osiągają w wieku około 18 miesięcy. Jak dochodzi do zapłodnienia? Rozmnażanie ambystomii polega na tym, że samiec wielokrotnie dotyka kloaki samicy, pobudzając ten organ, potem odpływa, by złożyć spermatofor, samica następnie wchłania kloaką jego nasienie. Po kilku tygodniach zostaje złożony skrzek, z którego po około 14 dniach wykluwają się larwy.

    Czego aksolotl potrzebuje w akwarium? Warunki hodowli aksolotla

    Odpowiednie warunki hodowlane to podstawa, jeśli chodzi o zapewnienie tym płazom długiego życia i dobrego zdrowia. Ten gatunek dobrze czuje się w akwariach o wymiarach 80x35x40 cm. Na jednego aksolotla powinno przypadać od 50 do nawet 100 l wody w zbiorniku. Istotę stanowi też ustawienie akwarium — powinno ono stanąć w zaciemnionym miejscu, z dala od grzejnika. Okazy te powinno się hodować w twardej wodzie, w której pH maksymalnie dochodzi do poziomu 7,5. Bardzo ważna jest także temperatura wody. Naturalnie aksolotle żyją w zimnej wodzie, dlatego należy im zapewnić ciepłotę cieczy oscylującą między 12 a 20 stopniami Celsjusza. Woda nie może przekroczyć 24°C, ponieważ wysokie temperatury mogą zaszkodzić płazom.

    Najlepsze dla tych zwierząt podłoże do akwarium to drobny piasek (sprawdzi się jedynie wysypanie dna zbiornika drobnoziarnistym piaskiem do 3 mm grubości). Na dnie akwarium można umieścić rośliny, ale wyłącznie wytrzymałe gatunki.

    Ryby koi i kwiat wiśni na niebieskim tle z miejsca na kopię 123rf.com

    Czy można mieć aksolotla w domu? Wymagania aksolotla

    Decydując się na hodowlę tych płazów, trzeba mieć na uwadze ich tryb życia. W ciągu dnia nie są aktywne, natomiast ożywiają się nocą. Dlatego nie należy mocno oświetlać ich lokum, a w porze wieczornej jeszcze bardziej przygasić światło.

    Miękka woda, zbytnie jej nagrzanie, brak odpowiedniej filtracji mogą przyczynić się do kłopotów zdrowotnych gatunku, a nawet do śmierci zwierzęcia. Należy zadbać o systematyczne czyszczenie akwarium, w czym z pewnością pomoże dobry filtr do akwarium, który nie tylko oczyści wodę, ale też właściwie ją natleni.

    Warto wiedzieć, że omawiany płaz nie dobrze czuje się w towarzystwie innych ryb, może je traktować jako swoiste pożywienie. Dlatego rozważając zakup salamandry meksykańskiej trzeba mieć na względzie dobro innych gatunków zamieszkujących ten sam zbiornik, takich jak choćby piskorek, bystrzyk, kardynałek chiński, czy danio.

    Ile kosztuje jeden aksolotl?

    Aksolotl meksykański kosztuje około 50 zł, lecz za większe czy bardziej oryginalne okazy trzeba zapłacić więcej.

    Ile lat żyje aksolotl?

    Z aksolotlem meksykańskim można przeżyć nawet 25 lat. Najczęściej jednak dożywają one w sztucznych warunkach do 12-15 lat. Mieszkając w naturalnym środowisku zwykle umierają mając 10-12 lat.

    Salamandra meksykańska to unikatowy płaz, który wyróżnia się w świecie zwierząt m.in. wyglądem, budową ciała, szczególnymi zdolnościami do regeneracji, wyjątkowymi wymogami bytowymi. Jeśli planujemy założyć hodowlę tego oryginalnego zwierzęcia, dobrze zorganizujmy jego przestrzeń życiową, by mógł właściwie funkcjonować przez jak najdłuższy czas.

     

    Bibliografia
    1. Joanna Mazgajska, Płazy świata, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, Warszawa.
    2.  M.J. Gorazdowski,  M. Kaczorowski, Leksykon zwierząt terraryjnych, Multico Oficyna Wydawnicza, 2005, s. 69–70, Warszawa.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.