Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Ptaki

Sikorka — wszystkie informacje i opis gatunku

Opublikowane: 12:45 Przeczytasz w: 6 min

Sikorka bogatka to najpowszechniej występująca sikorka w Polsce. Jej liczebność przewyższa 4 miliony par ptaków. Oprócz bogatek po polskim niebie latają też m.in. modraszki, sosnówki, czubatki, czy czarnogłówki. Sikorki mają opinię odważnych, inteligentnych, zaradnych oraz bardzo żarłocznych. Dowiedz się więcej o tych nieprzeciętnych zwierzętach.

Spis treści

    Gatunki sikorek

    Sikorki stanowią jedne z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejsze polskie ptaki. Sikorka niejedno ma imię, co oznacza, że wśród tego ptasiego rodu występuje wiele gatunków sikorek. Do najbardziej znanych należy zaliczyć takie ptaki jak:

    • sikorka bogatka (inaczej Parus Major L. - zalicza się ją do najbardziej popularnych ptaków w Polsce i Europie; szacuje się, że w naszym kraju zamieszkuje ponad 4 miliony par bogatek);
    • sikorka modraszka;
    • sikorka sosnówka;
    • sikorka czubatka;
    • sikorka czarnogłówka;
    • sikorka uboga;
    • sikorka lazurowa (najrzadziej odwiedzająca nasze tereny).

    Jak widać sikorka należy do bogatego klanu ptaków. Jednak najbardziej rozpoznawalne i wszędobylskie są niewątpliwie bogatki.

    Jak wygląda sikorka?

    W zależności od tego, o którym gatunku sikorek mowa, wygląd i budowa tego powszechnego zwierzęcia będą nieco się różniły. Sikorka bogatka jest rozmiaru wróbla lub trochę mniejsza, wyróżnia się pstrokatymi kolorami, niemal tak intensywnymi, jakie ma papuga domowa, a konkretnie żółtym brzuszkiem i czarnym krawatem, ponadto ma czarną głowę i białe policzki. Sikorka modraszka posiada niebieską albo modrą czapeczkę na głowie, błękitne pasy na tułowiu, żółty brzuch oraz policzki barwy białej. Sikorka sosnówka natomiast jest mniejsza, ale ma dużą główkę, biały kark i odznaczającą się białą plamkę z tyłu głowy. Czubatka występuje w tonacji beżowej i posiada charakterystyczny czubek na główce. Sikorka czarnogłówka i uboga są trudne do odróżnienia. Zwykle sikorki ubogie są mniejsze i mają krótszy śliniak pod gardłem od swoich pobratymców czarnogłówek. Dominującym kolorem występującym u sikorek lazurowych jest chabrowy i biały, z delikatnymi żółtymi i czarnymi akcentami. Spotkanie tych ostatnich stanowi dużą rzadkość w naszym kraju.

    Czym charakteryzuje się sikorka?

    W Polsce można rozpoznać różne gatunki sikorek. Zwierzęta te cechują się m.in. tym, iż są bardzo odważne i ciekawskie. Potrafią uwić sobie gniazdo w dziurze w płocie, czy na słupie elektrycznym, a nawet w skrzynce na listy. Jednak nie pogardzą dziuplą, czy gotową budką lęgową. Zamieszkują lasy, parki oraz ogrody.

    Co ciekawe sikorki bogatki potrafią zjeść w ciągu dnia tyle, ile same ważą. Nie są też wybredne, jeśli chodzi o menu, mają nawet opinie wszystkożernych.

    Śpiew sikory słychać najwcześniej, czasem wyśpiewuje swoje trele już zimą, szczególnie w słoneczny dzień. Te ptaki potrafią wydawać rozmaite dźwięki. W swoim repertuarze mają około 40 różnych odgłosów. Przypuszcza się, że ma to odstraszyć inne gatunki ptactwa, które chciałyby się osiedlić w pobliżu gniazda sikorki.

    Sikora jest monogamiczna. Łączy się w parę z osobnikiem przeciwnej płci około marca-kwietnia. W okresie lęgowym samiczka składa od 4 do nawet 16 jaj, z których po 2 tygodniach wykluwają się pisklaki. Młode osobniki są gotowe do opuszczenia gniazda po około 3 tygodniach. Zanim to jednak nastąpi ptasi rodzice na zmianę karmią swoje żarłoczne potomstwo.

    W naszym państwie sikorka znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową.

    Bogatka zjada nasiona z dłoni małego chłopca. sikora siedząca na dłoni i jedząca nasiona. głodny ptak bogatka jedzenia nasion z ręki jesienią 123rf.com

    Czy sikorki bogatki są w Polsce przez cały rok? Co robią sikorki latem?

    Niektóre sikory są w Polsce przez cały rok. Z reguły zaś sikorki odlatują na południe Europy — dotyczy to ptaków, które przebywają u nas latem, natomiast na zimę przylatują do naszego kraju te rodzaje sikorek, które w cieplejszych miesiącach przebywały w północnych i wschodnich rejonach Europy.

    Występowanie sikorek w całej Europie nie dziwi — na tym kontynencie są zadomowione i dobrze znane. Warto dodać, iż pomieszkują także w północno-zachodniej Afryce oraz w umiarkowanych strefach Azji. Najczęściej osiedlają się w lasach liściastych, ale też w lasach mieszanych. Bez trudności radzą sobie również gniazdując w parkach, skwerach i ogrodach.

    Co jedzą sikorki?

    Sikorki nie są wybredne kulinarnie. Głównym źródłem ich pokarmu są owady, ich larwy oraz ziarna. Oto podstawowy jadłospis sikorek:

    • owady oraz pająki (a także ich jaja i poczwarki) - takie menu dominuje u tych ptaków latem;
    • nasiona traw, chwastów i innych roślin — ten typ pożywienia zjadają w okresie zimowym i jesienno-zimowym;
    • ziarna słonecznika, nasiona prosa i innych zbóż oraz połupane orzechy — chętnie zjedzą w czasie mrozów, kiedy trudno o zdobycie jedzenia, dlatego warto regularnie wypełniać karmnik dla ptaków.

    Czym karmić ptaki zimą? Poza wskazanymi wyżej produktami można od czasu do czasu zawiesić na gałęzi kawałek słoniny, jednak trzeba pamiętać, że mięso nie może być solone. Ponadto należy wymieniać te przysmaki co dwa tygodnie, by nie zaszkodziły ptasim brzuszkom.

    Pomimo tego, że sikorka podobnie jak gołąb domowy, przyjmuje różne pokarmy i to w dużych ilościach, nie należy podawać jej pieczywa, podobnie zresztą jak innym ptakom. Chleb może przyczynić się do wywołania groźnych dla zdrowia i życia ptactwa chorób.

    Według szacunków rodzina sikorek przeciętnie jest w stanie zjeść 75 kg pożywienia w ciągu roku. Nie sposób o takich zwyczajach powiedzieć, że odżywia się jak przysłowiowy ptaszek. Zgodnie z doniesieniami naukowców obserwujących bogatki zamieszkujące w górach na Węgrzech, ptaki te żywią się nietoperzami oraz padliną zwierząt, pozostawioną przez wilki czy rysie.

    Sikorki — podsumowanie

    Sikorki to niewielkich rozmiarów ptaki, należące do najliczniej występującego gatunku w Polsce. Znamy wiele rodzajów sikorek: najpopularniejsza bogatka, ale także sikorka modra, sikora uboga, sosnówka. Występują ponadto sikorki czarnogłówki oraz sikorki lazurowe, których próżno szukać w naszym kraju. Odznaczają się bogatą kolorystyką piór, a szczególnie takimi walorami jak niebieska czapeczka u modraszek czy intensywnie żółty brzuszek u bogatek. Co jedzą sikorki? Niemal wszystko, w dodatku w ogromnych ilościach. W trudnym czasie zimy w poszukiwaniu jedzenia ptaki te odwiedzają karmniki, stąd dobrze jest wysypywać im ziarna zbóż oraz orzechy. Sikorki w Polsce mogą mieszkać całe życie, jednak nierzadko migrują na południe Europy na czas zimy. Żyją w dziuplach, budkach lęgowych oraz przypadkowych domkach, takich jak skrzynki pocztowe.

     

    Bibliografia
    1. Dominik Marchowski, Atlas ptaków, SBM Renata Gmitrzak, 2023.
    2. Lennart Nilsson, Krukowaty czy sikora?, Wydawnictwo Oriolus Forlag.
    3. Adam Zbyryt, Sensacyjne życie ptaków, Wydawnictwo Poznańskie, 2023

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.