Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Ptaki

Ptaki odlatujące na zimę — gdzie i jak daleko odlatują ptaki z Polski? 

Opublikowane: 18:16 Przeczytasz w: 6 min

Dlaczego ptaki opuszczają Polskę na jesień? Jakie ptaki na zimę odlatują? A jakie ptaki zostają na zimę? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat migracji ptaków. 

Spis treści

    Dlaczego ptaki opuszczają Polskę na jesień? Jakie ptaki na zimę odlatują? A jakie ptaki zostają na zimę? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat migracji ptaków. 

    Dlaczego ptaki opuszczają Polskę na jesień?

    Niektóre gatunki ptaków odlatują do ciepłych krajów, czy też do takich, gdzie są cieplejsze zimy. Dzieje się tak dlatego, że im bardziej skraca się dzień, odczuwają coraz większy brak pożywienia. Krótki dzień oraz coraz niższe temperatury sprawiają, że te zwierzęta opuszczają Polskę. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż obniżające się słupki rtęci oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne mają niewątpliwy wpływ na coraz mniejsze możliwości znalezienia pokarmu. To właśnie ta pobudka, a nie marznięcie ptaków, skłania je do pokonywania tysięcy kilometrów, by na kilka miesięcy znaleźć dogodne miejsce do funkcjonowania i przetrwania dla siebie oraz dla swojego potomstwa. Od około połowy roku kalendarzowego, czyli od okresu między lipcem a sierpniem zaczyna się dla ptaków coraz trudniejszy sezon na poszukiwanie jedzenia. Co jedzą ptaki odlatujące na zimę? Przede wszystkim owady, czyli m.in. świerszcze, komary, biedronki, dżdżownice, a także nasiona roślin, żaby, ślimaki czy nawet małe ssaki. Kiedy te zasoby się wyczerpują, ptaki odfruwają w poszukiwaniu pożywienia, które jest dla nich najbardziej wartościowe.

    Jakie ptaki na zimę odlatują z Polski?

    Najpopularniejsze polskie ptaki odlatujące na zimę to przede wszystkim:

    • bociany,
    • żurawie,
    • jaskółki,
    • czaple,
    • kukułki,
    • skowronki,
    • dudki,
    • jerzyki.

    Najwcześniej odlatują takie ptasie gatunki jak bocian, kukułka i jerzyk, ponieważ już około sierpnia, pozostałe ptaki migrują jesienią: we wrześniu, październiku lub listopadzie. Gdyby nie odfrunęły, najpewniej czekałaby je tu śmierć głodowa.

    Jakie ptaki odlatują w grudniu z Polski? 

    W grudniu z Polski odlatują przede wszystkim ptaki migrujące, które zimują w cieplejszych rejonach Europy lub na innych kontynentach. Są to głównie gatunki, które nie przystosowują się do zimowych warunków w naszym kraju, takie jak jaskółki, jerzyki, czy bociany. Ptaki, które pozostają w Polsce zimą, to głównie te, które są dobrze przystosowane do niskich temperatur i mogą znaleźć pożywienie w trudniejszych warunkach, takie jak sikorki, dzikie ptaki wodne czy wróble. 

    Dokąd odlatują ptaki na zimę?

    Karmnik dla ptaków, takich jak kukułka, czy jaskółka nie będzie potrzebny, ponieważ te ptaki odlatują do ciepłych państw, by zabezpieczyć swoje potrzeby pokarmowe. Większość osób wyobraża sobie, że ptaki zimują przede wszystkim w Afryce. Oczywiście ptactwo takie jak bociany w przeważającej ilości odlatuje właśnie do Afryki. Jednak to nie jedyny kierunek, w którym zmierzają ptaki. Wiele gatunków ptaków odlatujących wybiera zachód lub południe Europy, często państwa położone nad Morzem Śródziemnym, by spędzić tam zimowe miesiące. Trzeba także zaznaczyć, że ptactwo pokonuje tysiące kilometrów, aby dotrzeć do Ameryk, bądź krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu, np. do Indii.

    Zanim skrzydlate zwierzęta wyruszą w coroczną wędrówkę, skrzętnie szykują się do tej trudnej wyprawy. Do takich działań przygotowawczych należy np. picie dużej ilości wody, zmniejszanie niektórych narządów wewnętrznych (dla zmniejszenia wagi), a powiększanie serca, dzięki któremu ptak ma większą wydolność i wytrzymałość. Zwierzaki kumulują również zapasy tłuszczu, potrzebne do olbrzymiego wydatku energetycznego, jaki czeka je w czasie lotu.

    W Polsce zimą dla wielu ptasich gatunków jest zbyt niebezpiecznie, natomiast kiedy zbliża się okres lęgowy, ptaki wracają do Polski, ponieważ afrykańskie lato jest dla nich zbyt upalne.

    Żuraw. Źródło: 123rf.com

    Bocian. Źródło: 123rf.com

    Jaskółka. Źródło: 123rf.com

    Czapla. Źródło: 123rf.com

    Kukułka. Źródło: 123rf.com

    Skowronek. Źródło: 123rf.com

    Dudek. Źródło: 123rf.com

    Czyżyk. Źródło: 123rf.com

    Jak długą drogę pokonują ptaki odlatujące na zimę?

    Ptaki średnio przelatują około trzech tysięcy kilometrów od miejsca wcześniejszego bytowania do obszaru, gdzie przezimują.

    Ciekawostką jest, jak wysoko potrafią szybować te zwierzęta. Żurawie latają na najwyższym pułapie, bo na około 10 kilometrach od ziemi, łabędzie utrzymują lot na poziomie ponad 8 tysięcy metrów, bociany poruszają się na wysokości około 5 km, kaczki krzyżówki — na wysokości około 6 km, a jerzyki — ponad 2 km od ziemi.

    Kolejną interesującą kwestią jest umiejętność odnajdywania drogi i "układania trasy" tej lotnej wędrówki. Ptaki obserwują zjawiska pogodowe, świetnie orientują się też w sprawach astronomicznych, takich jak wysokość położenia słońca w stosunku do ziemi czy usytuowanie gwiazd na nocnym niebie. Co więcej, ptaki mają zdolność wyczuwania pola magnetycznego ziemi, a niektóre gatunki mają "kompas" w swoim oku.

    Jakie ptaki zostają na zimę?

    Nie wszystkie ptaki odlatują na zimę. Ptaki zimujące w Polsce to m.in. wróble, kosy, dzięcioły, gołębie, gawrony, sikorki, szpaki, wrony, gile, czy sójki. Te ptaki zostają w kraju, bo zwykle nie mają większego kłopotu ze znalezieniem pożywienia w okresie zimowym.

    Czym karmić ptaki zimą? Jeśli chcemy wspomóc ptactwo w czasie mroźnych, skutych lodem miesięcy zimowych, najwłaściwsze pożywienie dla zostającego w naszym kraju ptactwa to ziarna zbóż i nasion, orzechy, owoce (w postaci świeżej lub suszonej), a także gotowane warzywa. Czym karmić kaczki? Z pewnością nie chlebem, bądź innym pieczywem, które może tylko im zaszkodzić. Zresztą wykluczenie artykułów pszennych z diety ptaków powinno dotyczyć wszystkich gatunków, m.in. takich jak gołąb domowy. Kaczkom możemy podawać m.in. ziarna zbożowe, otręby, liście białej kapusty, płatki zbożowe, czy też marchew.

     

     

    Bibliografia
    1. Praca zbiorowa, Ptaki odlatujące na zimę, Wydawnictwo Harmonia, 2014.
    2. Jacek Karczewski, Zobacz ptaka. Opowieści po drodze, Wydawnictwo Poznańskie, 2021. Opracowanie zbiorowe, Ptaki Polski, Wydawnictwo Fenix, 2023.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.