Papugi żako to długowieczne i towarzyskie ptaki, które bardzo przywiązują się do swojego opiekuna, ale wymagają szczególnej uwagi z jego strony. Są one niezwykle wrażliwe i doskonale potrafią naśladować mowę ludzką, jednak, aby to się im udało, muszą się czuć bezpiecznie i swobodnie. Jak więc należy się nimi opiekować, żeby żyły długo i zdrowo?
Spis treści
Papuga żako — wszystkie informacje i opis rasy. Źródło: 123rf.com
Ile żyje papuga żako?
Papuga żako, znana również jako szara papuga afrykańska, jest jednym z najbardziej inteligentnych i komunikatywnych ptaków hodowlanych na świecie. Jedną z najbardziej niezwykłych cech tych ptaków jest ich długość życia. Żako mogą żyć bardzo długo, często przekraczając 50 lat, a niektóre osobniki dożywają nawet 60-70 lat.
Czy papuga żako może być sama?
Bardzo przywiązują się do właścicieli i są niezwykle towarzyskie, dlatego nie nadają się dla osób często przebywających poza domem. Gadająca papuga żako potrzebuje ciągłej obecności właściciela i często domaga się pieszczot.
Nigdy jednak do końca nie wiadomo czy oswojona papuga żako będzie mówić. Zależy to bowiem od charakteru konkretnego osobnika i jego relacji z opiekunem. Gadająca papuga żako ma, tym większe predyspozycje do gadulstwa, im jest młodsza. Potrafi ona naśladować dźwięki wydawane przez przedmioty domowe jak, chociażby gong bicia zegara oraz odgłosy innych zwierząt domowych, takich jak psy czy koty. Umie też odtwarzać melodie, mówić ludzkim głosem oraz śpiewać.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że papuga żako to ptak hałaśliwy, który może przeszkadzać sąsiadom.
Jakie są papugi żako?
Papugi żako posiadają również nazwę łacińską Psittacus Erithacus. Ptaki te pochodzą z Afryki i są zagrożone wyginięciem. Dzielą się na dwa podgatunki: żako kongijskie i żako liberyjskie.
Żako kongijskie zamieszkuje tereny od południowo-wschodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej po zachodnią Kenię. Można ją spotkać również w Angoli, Kongo i Tanzanii. Jest dużym ptakiem osiągającym nawet 33 cm długości. Posiada jasnoszare pióra z ciemniejszymi zakończeniami w okolicach głowy oraz czerwonymi sterówkami. Papugę tę charakteryzują jasnożółte tęczówki oraz duża, biała obwódka dookoła oczu. Ma ona ciemnoszary dziób oraz szare łapy z długimi pazurami.
Żako liberyjska to ptak zamieszkujący południową Gwineę, Sierra Leone, Liberię, a także zachodnią część Wybrzeża Kości Słoniowej. Jest mniejszy i ma ciemniejsze upierzenie od żako kongijskiego. Jego ogon posiada barwę brunatnoczerwoną. Papuga ta waży około 400 gramów.
Źródło: @agacik4. yuotube.com
Zapytaj experta...Co je papuga żako?
Papuga żako, znana również jako szara papuga afrykańska, wymaga zbilansowanej i zróżnicowanej diety, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Oto kilka kluczowych elementów ich diety:
- Wysokiej jakości granulaty lub pelety specjalnie zaprojektowane dla papug stanowią podstawę diety żako. Takie pokarmy są zbilansowane pod kątem wartości odżywczych i zapewniają większość niezbędnych witamin i minerałów.
- Świeże owoce i warzywa powinny stanowić znaczną część diety żako. Mogą to być na przykład jabłka, gruszki, banany, winogrona, pomarańcze, a także różnorodne warzywa jak marchew, brokuły, cukinia czy sałata. Ważne jest, aby unikać awokado, które jest toksyczne dla papug.
- Choć orzechy i nasiona są ważną częścią diety papug, powinny być podawane z umiarem ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. Obejmują one orzechy, takie jak migdały czy orzechy włoskie, oraz nasiona słonecznika i dyni.
- Gotowane zboża, takie jak brązowy ryż, quinoa czy kasza gryczana, mogą być cennym dodatkiem do diety żako, dostarczając węglowodanów i białka.
- Czasami można podawać niewielkie ilości gotowanego mięsa, ryb lub jaj, które zapewniają dodatkowe źródło białka.
- Świeża i czysta woda do picia powinna być zawsze dostępna.
Należy unikać podawania papugom żako pewnych produktów, takich jak czekolada, kofeina, alkohol, nasiona awokado i owoców cytrusowych w nadmiarze, ponieważ mogą one być szkodliwe dla zdrowia ptaka.
Gdzie żyje papuga żako?
Papugę żako znano już w starożytnym Egipcie, dokąd była importowana przez handlarzy. Do Europy trafiła na początku XVI wieku dzięki portugalskim żeglarzom. Zainteresowanie nią wzrosło w latach 80. i 90. XX wieku, choć cena jej była wówczas dość wysoka.
Naturalnym miejscem życia papugi żako są lasy tropikalne: deszczowe, galeriowe, mangrowe i namorzynowe. Ptak ten dobrze też czuje się na terenach przeznaczonych pod uprawę palm oleistych, czy drzew owocowych. Papugi te żyją w stadach liczących nawet 5 tysięcy osobników i często zamieszkują bardzo wysokie drzewa na skrajach lasów lub małe zadrzewione wysepki. Podczas żeru żako chętniej wspinają się po gałęziach niż fruwają, ale potrafią latać niezwykle prędko.
Jak hodować papugę żako?
Posiadając papugę żako, podobnie jak w przypadku innych papug domowych, trzeba pamiętać o utrzymaniu czystości w klatce i regularnym usuwaniu odchodów. Należy także wymieniać podłoże i zapewnić ptakowi stały dostęp do świeżej wody. Po nabyciu papugi należy dać jej czas na oswojenie się w samotności. Oswojona może spędzać czas poza klatką, latając, czy spacerując. Warto również wybrać odpowiednio brzmiące imię dla papugi, na które ptak będzie reagował.
Należy pamiętać, że w przypadku żako zbyt nagłe zmiany mogą prowadzić u niej do frustracji, chorób i zachowań autodestrukcyjnych. Papuga ta uwielbia bowiem rutynę i nie cierpi zmian. Stres u tego sympatycznego i towarzyskiego ptaka może się objawiać na przykład wyskubywaniem piór.
Żako musi się oswajać nawet z nową zabawkę włożoną do klatki. Może zareagować na nią strachem albo paniką. Dlatego też bardzo ostrożnie należy podawać tej papudze nowe jedzenie. Może bać się też ona dochodzących odgłosów, miksera, zmywarki czy czajnika elektrycznego albo nie zaakceptować niektórych osób. Żako często wybiera sobie bowiem jednego ulubionego członka rodziny, a wobec pozostałych bywa nieufna, a nawet agresywna.
Jak dbać o papugę żako w domu?
Żako potrzebuje przestronnej klatki lub woliery o wielkości co najmniej 80x50x100 cm. Powinna być ona ustawiona w oświetlonym miejscu, ale daleko od przeciągów i sztucznych źródeł ciepła. Papuga ta musi mieć również wygodne miejsce do siedzenia, np. grube, okorowane gałęzie drzew owocowych, dębu, leszczyny czy topoli. Klatka powinna być również wyposażona w zabawki oraz miski na wodę i na pokarm. W klatce dla papugi można umieścić też huśtawki, drabinki i drążki.
Zapewne nie wszyscy wiedzą co jedzą papugi. Jak na ptaka przystało, żako uwielbia ziarna, ale również lubi owoce takie jak jabłka, gruszki śliwki, arbuzy, jagody, czy maliny oraz orzechy, a także niektóre warzywa: marchew, kalafior, kalarepę, ogórki czy rzodkiewkę, a nawet warzywa strączkowe Najczęściej zjada je na surowo.
Choć papuga żako to cudowny towarzysz, jest to ptak o sporych wymaganiach towarzyskich i potrzebuje ona dużego zaangażowania ze strony opiekuna. Nie nadaje się więc ona dla osób często przebywających poza domem. Zanim zdecydujemy się ją zakupić, musimy tę decyzję dobrze przemyśleć. Trzeba się bowiem liczyć z tym, że gadająca papuga żako może jednak nie mówić, gdyż poszczególne osobniki w różny sposób predysponowane są do gadulstwa. Trzeba być więc na to przygotowanym, aby nie doznać rozczarowania.
Należy także pamiętać, że żako jest głośnym ptakiem i zdawać sobie sprawę, że nie czuje się ona często dobrze w towarzystwie dzieci, a nieumiejętne traktowanie wywołuje u niej agresję.
Ile kosztuje papuga żako?
Cena papugi żako w Polsce może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek papugi, jej pochodzenie (czy jest to ptak hodowlany czy importowany), a także czy ptak jest już oswojony czy wymaga dodatkowego szkolenia. Ponadto, ceny mogą się różnić w zależności od hodowcy lub sklepu zoologicznego oraz od regionu Polski.
Ogólnie, ceny za młode, zdrowe papugi żako z hodowli w Polsce mogą zaczynać się od około 4000 PLN i mogą dochodzić nawet do 6000-7000 PLN lub więcej za osobniki szczególnie pożądane ze względu na ich cechy, takie jak umiejętność mówienia czy oswojenie. Warto jednak pamiętać, że oprócz początkowego kosztu zakupu, potencjalni właściciele powinni również wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z utrzymaniem papugi, takie jak odpowiednia klatka, zabawki, dieta oraz ewentualne wizyty u weterynarza specjalizującego się w ptakach.
Przed zakupem papugi żako warto również rozważyć kwestie etyczne i prawnie związane z posiadaniem takiego ptaka, a także upewnić się, że jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki i opiekę na długie lata, biorąc pod uwagę, że papugi te mogą żyć nawet ponad 50 lat.
Papuga żako — podsumowanie
Jak widać, żako może stać się niezwykle przyjemnym domownikiem, ponieważ jest papugą inteligentną, zabawną, kontaktową i rozgadaną. Hodując ją trzeba jednak sprostać jej towarzyskim wymaganiom i wykazać się dużą troskliwością oraz wyrozumiałością.
Bibliografia
- Gorazdowski Marcin Jan, Jabłoński Krzysztof Michał Żako
- Agencja Wydawnicza Egros 2003
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.