Papuga ara to niezwykły ptak zamieszkujący Amerykę Środkową. Jej naturalnym środowiskiem są lasy tropikalne. Charakteryzuje się ona różnobarwnym upierzeniem, posiada mocny zakrzywiony dziób, jest dość głośna i może donośnie piszczeć. Przedstawiamy najważniejsze informacje o wyglądzie, charakterze i hodowli tej niezwykłej papugi.
Spis treści
Naturalne środowisko papugi ary
Papugi ara są to najpopularniejsze polskie ptaki domowe. Zamieszkują one w naturze wilgotne tereny leśne znajdujące się blisko zbiorników wodnych, głównie w Ameryce Południowej, ale również Ameryce Środkowej i Meksyku. Najczęściej spotyka się je w Argentynie, Brazylii, Kolumbii i Panamie.
Ptaki te tworzą stada i preferują grupy składające się z kilkunastu do kilkudziesięciu osobników. Łączą się one też w pary i pozostają w nich przez całe życie.
Ary najczęściej gniazdują w konarach wysokich drzew i poszukują pożywienia w promieniu kilkunastu kilometrów. Obecnie ich siedlisko kurczy się, głównie z powodu ekspansji człowieka. Kilkadziesiąt lat temu większość papug, jakie można było zakupić, pochodziła z naturalnego odłowu. Jednak obecnie niemal wszystkie ary pochodzą z hodowli.
Wygląd papugi ary
Papuga ara to duży ptak. Ma przeciętnie 90 centymetrów długości, a rozpiętość jej skrzydeł wynosi od 90 do 115 cm. Jej waga dochodzi do dwóch kilogramów. Ogon stanowi połowę całkowitej długości jej ciała. Samice trudno jest odróżnić od samców i do określenia płci ary często używa się metod DNA.
Ptaki te posiadają dwa palce kończyny skierowane do przodu, a dwa do tyłu, co tworzy niezwykle chwytny narząd.
Ary charakteryzują się też kolorowym upierzeniem. Wielkość i barwa ich różnych rodzajów może się bardzo różnić, mają jednak one kilka cech wspólnych. Należą do nich:
- charakterystyczna maska, która pokrywa obie strony twarzy,
- ciemnoszare stopy,
- długi, pierzasty ogon upierzony „schodkowo”.
Ile żyje papuga ara? Całkiem długo, albowiem jej średnia długość życia wynosi ok. 50 lat. W niewoli może ona dożyć 55-65 lat, choć udokumentowano też i 90-letnie zwierzęta. Długość życia ary jest zależna od gatunku i bezpiecznego siedliska, które musi być zasobne w pokarm, oraz kondycji zdrowotnej ptaka. Długowieczność przypisuje się arze żółtoskrzydłej.
Ary to jedne z najbardziej charakterystycznych papug na świecie, znane ze swojego kolorowego upierzenia i inteligencji. Naturalnie występują w wilgotnych lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie ich głównymi siedliskami są korony wysokich drzew. Kurczenie się tych siedlisk z powodu wylesiania jest obecnie największym zagrożeniem dla ich populacji.
Dr. Mark Hamilton (US) ornitolog, specjalista ds. ochrony ptaków tropikalnychDziób papugi ara
Gadająca papuga ara posiada również charakterystyczny duży i mocny hakowato zakończony dziób, który łączy się stawowo z czaszką czarnego lub białego koloru. Jego siła zależy od wielkości ptaka i sposobu zdobywania pożywienia w naturze. Ma on dużą ruchomość obu części, dolnej i górnej.
W naturze papugi nie dziobią do krwi, gdyż nie jest im to potrzebne. Trzeba jednak pamiętać, że dziobanie to zachowanie wyuczone w niewoli. Statystycznie najwięcej dziobią papugi domowe wychowane od pisklęcia przez człowieka, gdyż nie boją się go one wówczas, a mają często niezaspokojone różne problemy psychiczne. Szybko się bowiem uczą się, że dziobanie jest najlepszą metodą do osiągania celu, gdyż innych, naturalnych dla nich sygnałów, ludzie nie rozumieją.
Jakie są papugi ara?
Ary są inteligentnymi i ciekawskimi ptakami, mają one również naturalną zdolność naśladowania głosów i dźwięków. Umiejętność ta nie jest jednak u nich tak silnie rozwinięta, jak na przykład papug żako czy afrykańskiej papugi szarej.
Ary są prawdziwymi krzykaczami i mogą stać się uciążliwe dla sąsiadów, a nawet dla samych opiekunów. Za wszelką cenę starają się one bowiem zwrócić na siebie uwagę i domagają się zabawy. To właśnie te charakterystyczne krzyki stały się przyczyną ich onomatopeicznej nazwy "ara".
Jednocześnie ptaki te są bardzo przyjazne i lubią kontakt ze swoimi opiekunami. Początkowo należy jednak zachować w relacjach z nimi ostrożność. Wystraszone mogą zranić swoim potężnym dziobem, a od czasu do czasu mogą też okazywać też zazdrość. Gdy nabiorą zaufania do człowieka, można dogadzać im pieszczotami. Warto też wymyślić ciekawe imiona dla papugi, będą bowiem na nie reagować.
Ary cechuje niezwykle wysoka inteligencja. Bardzo szybko uczą się sztuczek i mają wiele talentów.
Potrafią bowiem używać narzędzi, rozwiązywać skomplikowane problemy, komunikować się z osobnikami własnego gatunku, oraz uczyć się komunikacji z innymi.
Są to także ptaki niezwykle towarzyskie. Jeśli nie poświęca się im dostatecznie dużo uwagi, dziczeją, a nawet cierpią na zaburzenia psychiczne, stając się ospałe i zestresowane. Potrafią też zapadać na depresję. Jej objawem jest zaprzestanie wydawania i powtarzania dźwięków.
Renata Kurcil Trenerka psów, ekspertka zoocial.plPapuga ary ara ararauna na tło grunge 123rf.com
Odmiany barwne papug ara
W rodzaju papug ara występuje wiele podgatunków, które różnią się ubarwieniem.
- ara ararauna, czyli ara zwyczajna, ma pióra intensywnie niebieskie na wierzchniej stronie, spód ciała żółty, czoło zielone, a boki jej głowy pozbawione piór posiadają wyraźny rysunek czarnych prążków. Jej oczy są w kolorze żółtym a nogi szare. Długość ary zwyczajnej to 80-95 cm, rozpiętość skrzydeł 90-95 cm, a waga 1000-1300 g.
- ara zielona (ara militaris) ma pióra ciemnolimonkowe, natomiast dolne partie grzbietu niebieskie. Jej sterówki są niebiesko-czerwone, a czoło czerwone. Posiada długość ciała 70 cm i wagę 1000-1200g.
- ara oliwkowa ma podobne upierzenie do ary zielonej. Jej pióra są jednak trochę jaśniejsze i mają bardziej oliwkowy odcień. Jest też ona większa i może mierzyć około 90 cm.
- ara hiacyntowa posiada upierzenie jednobarwne w kolorze ultramaryny. Jej dziób jest szaroczarny, boki głowy pozbawione piór a skóra ubarwiona na żółto. Jest ona duża, jej długość wynosi 95-100 cm.
- ara szafirowa jest zbliżona wyglądem do ary ararauny. Ma głowę, grzbiet, gardło, wierzch skrzydeł i ogon w kolorze turkusowym, a spód ciała i pasy na gardle barwy żółtej.
- ara różowooka posiada upierzenie oliwkowozielone, natomiast jej czoło, okolice uszu, brzegi skrzydeł są pomarańczowoczerwone. Ma ona jasnoróżową obwódkę wokół oka i czarny dziób. Jej długość ciała wynosi 55-60 cm a waga 450-650g.
- ara czerwona, czyli ara żółtoskrzydła, charakteryzuje się przewagą upierzenia w kolorze jaskrawoczerwonym. Dziób ma szary u góry, a czarny na dole, natomiast oczy żółte. Jej długość ciała wynosi 85-90 cm, a rozpiętość skrzydeł 100 cm.
- ara kasztanowoczelna należy do najmniejszych ar. Ma upierzenie zielone o nieco oliwkowym odcieniu, a po wewnętrznej stronie skrzydeł czerwone plamy. Jej ogon jest długi w stosunku do reszty ciała oraz wielobarwny. Papuga ta ma nad dziobem niewielki łuk w kasztanowym kolorze, któremu zawdzięcza swoją nazwę.
Hodowla papugi ara
Ara wymaga w hodowli przede wszystkim właściwej ilości miejsca. Musi to być duża woliera lub pokój przeznaczony dla ptaków o wymiarach minimum 100x100x200 cm dla jednego osobnika. Jednak im większy będzie rozmiar woliery, tym lepiej. Należy też wiedzieć, że po rozpostarciu skrzydeł ptak nie powinien dotykać piórami żadnej ze ścian klatki. Siedziba letnia ary powinna być jeszcze większa, częściowo zadaszona i wyposażona w pomieszczenie, w którym w razie niepogody ptaki mogą się ukryć. Jej minimalne wymiary to 600x600x300 cm.
Należy również pamiętać, iż w ojczyźnie tych egzotycznych zwierząt panują temperatury tropikalne, stąd wrażliwie reagują one na temperatury poniżej 12 stopni. Wymagają również wilgotności powietrza wynoszącej co najmniej 60 procent, a brak naturalnego światła dziennego należy im rekompensować światłem UV.
Ważna jest także dostępność zmieniających się elementów zapewniających papugom zajęcie i możliwość zabawy. Warto zakupić wiec dla nich specjalny stojak i zabawki.
Innym wymogiem jest trzymanie papug co najmniej w parach, aby mogły one zaspokoić swoje potrzeby kontaktów społecznych. Natomiast nie należy trzymać ich z innymi gatunkami ptaków, gdyż dziób ary, oraz ich wielkość, są onieśmielające dla mniejszych skrzydlatych przyjaciół.
Co jedzą papugi? Dieta ary powinna składać się przede wszystkim z mieszanki ziaren dla dużych papug, ale należy ją urozmaicać o: świeże warzywa, owoce, kiełki nasion, orzechy, przysmaki (np. kolby) czy suplementy mineralno-witaminowe.
Zapewne nie wszyscy zdają też sobie sprawę, ile kosztuje papuga ara. Otóż trzeba za nią zapłacić co najmniej 6-10 tysięcy złotych, dlatego niestety nie każdy może sobie na zakup papugi ary pozwolić.
Papuga ara — podsumowanie
Jak widać ara może stać się fantastycznym towarzyszem miłośnika zwierząt. Jeżeli jednak uważasz, że w przeciwieństwie do psa czy kota papugi są bezobsługowe i nie wymagają szczególnej opieki, jesteś w błędzie.
Natomiast jeśli zadbasz o tego szczególnego ptaka, stworzysz mu właściwe otoczenie i zatroszczysz się o jego potrzeby, odwdzięczy się on swoją przyjaźnią i będzie wspaniałym kompanem.
Renata Kurcil Trenerka psów, ekspertka zoocial.pl
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.