Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Ptaki

Ile żyje kanarek? Jak długo żyje kanarek domowy w hodowli?

Opublikowane: 09:40 Przeczytasz w: 5 min

Kanarki śpiewające to jedne z najczęściej wybieranych domowych ptaków. Są nie tylko piękne, ale także długowieczne. Jeżeli chcesz wiedzieć, ile żyje kanarek, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Spis treści

    Ile żyje kanarek? Jak długo żyje kanarek domowy w hodowli? Źródło: 123rf.com

    Śpiew kanarka umila nam codzienność już od kilku stuleci. W dzisiejszych hodowlach oprócz tych śpiewających znajdziemy także kanarki kształtne i barwne. Niezależnie od tego, z jakiej grupy pochodzi twój zwierzak, prawdopodobnie zastanawiasz się jaka jest średnia długość jego życia. Kanarki żyjące w warunkach domowych mogą towarzyszyć swoim opiekunom przez długie lata. Trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu im odpowiednich warunków bytowania. 

    Ile żyje kanarek domowy? 

    Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa. Szacuje się, że średnia długość życia kanarka w niewoli wynosi od 8 do 12 lat. Niektóre osobniki dożywają jednak nawet swoich dwudziestych urodzin. Inne z kolei odchodzą po kilku miesiącach. 

    Co istotne, nie ma jednej konkretnej grupy czy odmiany kanarków, która wyróżniałaby się szczególną długowiecznością. Zarówno kanarek belgijski garbaty, jak i kanarek gloster wyróżniają się podobną średnią długością życia. Jest to jednak wyłącznie statystyka. Przyjmując pod swój dach młodego ptaka, nie możesz mieć całkowitej pewności co do tego, jak wiele wspólnych dni was czeka. Tak jak w przypadku każdego zwierzęcia wpływ na to ma bowiem wiele rozmaitych czynników. 

    Od czego zależy długość życia kanarka? 

    To, ile żyje kanarek, zależne jest przede wszystkim od warunków w jakich mieszka. Chociaż zwierzak jest naprawdę niewielki, to jednak decyzja o jego przygarnięciu powinna być bardzo dobrze przemyślana. Hodowla kanarków wymaga nie tylko odpowiedniej klatki i doskonale zbilansowanej diety. Ważny jest również czas, który możesz przeznaczyć na dokładną obserwację swojego zwierzaka. Im lepiej poznasz jego temperament i zachowania, tym szybciej zauważysz potencjalnie niepokojące objawy. Przyjrzyjmy się jednak najbardziej istotnym kwestom, które wpływają na długość życia kanarka. 

    Miejsce do życia, czyli klatka dla kanarka 

    Chociaż w sklepach zoologicznych ciągle jeszcze można spotkać niewielkie kwadratowe klateczki dla kanarków, to jednak warto mieć świadomość, że ptaki tego gatunku potrzebują zdecydowanie większej przestrzeni. Mają dużą potrzebę aktywności, dlatego zamknięcie w maleńkim pudełku generuje skracający długość życia stres. Minimalne wymiary klatki idealnej dla jednego kanarka powinny wynosić 60 x 40 x 50. 

    W klatce powinny znaleźć się pokryte korą żerdki. Bardzo ważne jest także jej ustawienie. Kanarki domowe bardzo źle znoszą przeciągi. Narażone na nie szybko się przeziębiają, co nierzadko kończy się przedwczesną śmiercią. Zwróć uwagę na to, aby tylko część klatki znalazła się na słońcu. Wówczas ptak będzie mógł sam wybrać, czy woli siedzieć na słońcu, czy w cieniu. 

    Zbilansowana dieta kanarka 

    Dieta kanarków śpiewających powinna być ściśle dostosowana do potrzeb gatunku. Oczywiście ptak nie powinien spożywać żadnego przetworzonego i przyprawionego jedzenia, które przeznaczone jest dla człowieka. A jakie są podstawy żywienia kanarków? 

    Dieta tego domowego zwierzaka powinna być jak najbardziej zróżnicowana. Doświadczeni hodowcy zapewniają swoim kanarkom dostęp do mieszanki wysokiej jakości ziaren (najlepiej namoczonych lub lekko skiełkowanych) z roślinami zielonymi. Dodatkowo dietę wzbogacamy o gotowane na twardo jajka oraz owoce. Co ciekawe odmiany żółte, pomarańczowe lub czerwone (na przykład kanarek harceński) wybarwiają się bardziej intensywnie, jeżeli w ich diecie znajduje się wiele źródeł betakarotenu. 

     

    Dowiedz się także, jaką klatkę wybrać dla kanarka

    Kanarek u lekarza weterynarii 

    Oczywiście tym, co najczęściej skraca życie kanarka, jest choroba. Wielu potencjalnych schorzeń możemy uniknąć, zapewniając zwierzęciu dostęp do zbilansowanego pokarmu, chroniąc je przed przeciągami i ograniczając niepotrzebny stres. Nie na wszystkie problemy zdrowotne kanarków mamy jednak wpływ, dlatego kluczowa jest obserwacja zwierzaka. 

    Drobny organizm ptaka bardzo szybko poddaje się chorobie, dlatego kluczowy jest czas reakcji. Każde zachowanie kanarka, które odstaje od normy powinno być potraktowane jako pretekst do wizyty u lekarza weterynarii. Pamiętaj, że nie każdy lekarz dysponuje wiedzą i sprzętem diagnostycznym, który pozwoli uratować twojego pupila. Kanarki są pacjentami specjalistów od chorób zwierząt nieudomowionych (lub w bardziej potocznej nomenklaturze: od zwierząt egzotycznych). Jeszcze przed zakupem ptaka koniecznie sprawdź, czy ktoś taki przyjmuje w twojej okolicy. 

    Podsumowując, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile żyje kanarek. Średnia długość życia u tego gatunku waha się od 8 do 12 lat. Wiele ptaków żyje jednak znacznie dłużej i w dobrym zdrowiu wchodzi w trzecią dekadę życia. Wprawdzie opiekun nie ma wpływu na wszystko (kwestie genetyczne pozostają poza naszym zasięgiem) to jednak warto pamiętać o tym, jak istotne znaczenie ma dobrostan zwierzęcia. Kanarek domowy powinien być odpowiednio żywiony, mieszkać w dobrych warunkach i w razie potrzeby móc odwiedzić lekarza weterynarii. 

    Bibliografia
    1. K. Jabłoński, „Kanarki”, Agencja Wydawnicza Egros, 2018 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.