Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Ptaki

Czapla siwa — wszystkie informacje i opis gatunku

Opublikowane: 13:58 Przeczytasz w: 5 min

Łacińska nazwa czapli siwej ardea cinerea oznacza czaplę o barwie popiołu, stąd w języku polskim nazywamy ją czaplą siwą, a w angielskim grey heron. Jest żarłocznym gatunkiem żywiącym się rybami, mięczakami i małymi ssakami. Jej długi dziób potrafi być nawet niebezpieczny dla człowieka. Oto najważniejsze informacje na temat tego interesującego ptaka.

Spis treści

    Czy czapla to ptak?

    Czapla siwa jest dużym ptakiem wodnym należącym do rodziny czaplowatych. W naszym kraju to nieliczny ptak lęgowy, który jest częściowo osiadły. Podobnie jak jaskółka czapla lubi wodę, ale potrafi również przystosować się do życia w innych środowiskach. Nie jest lubiana przez hodowców ryb, ponieważ żeruje w stawach, zjadając ich ogromne ilości. Gdy okazują się one dla niej za duże do połknięcia, pozostawia je martwe w zbiorniku.

    Gdzie można spotkać czaple siwe?

    Czaple siwe, podobnie jak inne najpopularniejsze polskie ptaki takie jak wróbel czy gołąb domowy, zamieszkują tereny Europy, Azji i Afryki. Lubią one tereny bagniste, brzegi rzek, jezior i stawów. Jej lęgowiska znajdują się zazwyczaj na nizinach w pobliżu zbiorników wodnych. Kiedyś występowała głównie na pojezierzach, obecnie zauważa się jej ekspansję na południe kraju. Gdy coraz więcej naturalnych jej siedlisk zostaje zniszczonych przez człowieka, przystosowuje się ona do życia w różnych środowiskach.

    Wygląd czapli siwej

    Czapla siwa jest dużym ptakiem. Ma długość ciała wynoszącą od 90 do 100 cm a rozpiętość skrzydeł nawet do 175 cm. Charakteryzuje się żurawia esowato wygiętą szyją oraz łukowato wygiętymi skrzydłami. Jej szyja jest zbudowana inaczej niż u większości ptaków, gdyż występują w niej struktury umożliwiające jej esowate ułożenie, pozwalające na bardzo szybkie wyrzucanie jej w konkretnym kierunku.

    Ptak ten ma upierzenie popielate, szary wierzch ciała i skrzydła z niebieskawym nalotem oraz charakterystyczne szczudłowate szarożółte lub szare nogi, czarne lotki i pokrywy oraz szarobiały spód ciała. Jego głowa jest biała z czarnymi bokami ciemienia oraz ozdobnymi piórami na potylicy.

    Czaszka czapli mierzy około 160 mm, z czego nawet 125 mm może stanowić masywny, sztyletowaty dziób żółty. Od jego nasady przez głowę ptaka przebiega czarne pasmo, formujące z jej tyłu charakterystyczny czub. Z przodu szyi występuje z kolei rząd czarnych plamek. Młoda czapla nie posiada jednak tak wyrazistego rysunku na głowie i szyi.

    Czapla siwa — wszystkie informacje i opis gatunku 123rf.com

    Jak odróżnić czaplę od żurawia?

    Wprawdzie długie nogi upodabniają czaplę do bocianów i żurawi, jednakże przeciwieństwie do nich w locie wyciąga je ona do tyłu. Różni ją także charakterystycznie wygięta szyja kształtem przypominająca literę S, podczas gdy bocian i żuraw wyciągają szyję prosto. Znakiem rozpoznawczym czapli są też charakterystyczne łukowato opadające skrzydła.

    Co jedzą czaple?

    Czapla siwa to gatunek bardzo żarłoczny. Poza rybami żywi się także:

    • drobnymi kręgowcami,
    • skorupiakami,
    • mięczakami,
    • owadami,
    • pisklętami innych ptaków.

    Może polować do bardzo późnego wieczora w płytkich częściach zbiorników wodnych, gdzie nieruchomo czeka na zdobycz, a gdy coś dojrzy, natychmiastowo prostuje szyję i uderza dziobem swoją ofiarę.

    Jakie ryby je czapla?

    Dorosły osobnik czapli potrzebuje 300–500 g drobnych ryb o maksymalnym wymiarze do 25 cm, ponieważ większych nie jest w stanie zjeść i tylko niepotrzebnie je kaleczy. Atakując, czapla używa długiego dzioba a broniąc się, precyzyjnie celuje nim w oczy wroga.

    Jak dużą rybę zje czapla?

    Czaple polują głównie na ryby, których dziennie mogą zjadać nawet 500 g. Najczęściej są to niewielkie gatunki, o długości ciała w przedziale 10 – 25 cm. Czasami ptaki potrafią złapać nawet półkilogramowego karpia, nie potrafią go jednak połknąć. Niekiedy większe ofiary rozdrabniają one na kawałki.

    Czy czapla zostaje na zimę?

    Czaple siwe zamieszkujące cieplejsze regiony Polski są osiadłe, a ptaki z chłodniejszych obszarów migrują na zimę na południe i mogą przemierzać nawet kilka tysięcy kilometrów. Przylatują w lutym lub w marcu, a odlatują jesienią. Typowe miejsca zimowania czapli to zachodnia i południowa Europa oraz tereny na południe od Sahary.

    Podsumowanie

    Czapla siwa to popularny w Polsce, częściowo osiadły, duży ptak, zamieszkujący tereny wschodniej półkuli ziemskiej. Kiedyś zwykle opuszczała ona nasz kraj jesienią a powracała w marcu. Obecnie, gdy zima jest łagodna, większość osobników pozostaje w Polsce. Jest gatunkiem dość inwazyjnym, albowiem poluje na różne gatunki ryb, a nawet mniejszych ssaków i ptaków. Z wyglądu przypomina nieco żurawia lub bociana, ale różni ją od nich ułożenie szyi i nóg podczas lotu. Czaple preferują tereny wodne, gdzie mogą bez problemów polować i przy pomocy długiego dzioba niezwykle precyzyjnie atakują one swoje ofiary.

     

    Czapla siwa — wszystkie informacje i opis gatunku 123rf.com

    Bibliografia
    1. Bejček V., Ptaki wędrowne. Leksykon przyrody, Warszawa 2004

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci