Uważa się, że gołębie zostały udomowione przez Fenicjan około pięciu tysięcy lat przed naszą erą. Dziś należą one do najczęściej hodowanych ptaków, nie tylko w Polsce. Na świecie żyje około trzystu gatunków gołębi. Według niektórych wierzeń, założenie gniazda przez parę gołębi przy domostwie oznacza pokój i miłość dla gospodarzy.
Spis treści
Gołębie pocztowe — jaka jest ich historia?
Gołębie pocztowe są odmianą gołębi skalnych (Columba livia), przypominających ubarwieniem pospolite gołębie miejskie, choć są od nich smuklejsze. Gołąb skalny zamieszkuje wszystkie kontynenty poza Antarktydą.
Gołębie pocztowe posiadają zdolność powracania do swojego gołębnika nawet z bardzo oddalonego miejsca. Umiejętność ta została zauważona już w starożytności i z czasem wykorzystywana do szybkiego komunikowania się, głównie w starożytnym Egipcie, Grecji i Persji. Podczas wojen gołębie przenosiły meldunki i wezwania o pomoc.
W Polsce przesyłanie wiadomości za pomocą gołębi było powszechne aż do wybuchu II wojny światowej. Podczas okupacji niemieckiej ich hodowla była zabroniona pod karą śmierci, a ptaki z istniejących hodowli były konfiskowane. Obecnie prężnie działa Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych, który organizuje zawody sportowe dla ptaków.
Iwona Czechowska sędzina kynologicza, hodowczyni psów, ekspertka zoocial.plGołębie ozdobne — jakie są najpopularniejsze gatunki?
Podczas gdy gołębie pocztowe hodowane są dla sportu, hodowcy gołębi ozdobnych mają na uwadze ich walory estetyczne. Do najpopularniejszych zaliczają się następujące gatunki:
· kuraki, zwłaszcza kurak maltański, o charakterystycznym wyglądzie: krótkie ciało, długa szyja i długie nogi. Występuje w upierzeniu o różnych kolorach,
· pawik – o pięknym ogonie w kształcie wachlarza, składającym się z 30 do 40 piór, przypominającym ogon pawia,
· długoogoniasty – z ogonem o długości nawet do 60 cm,
· kapturek – z charakterystycznym „kapturem”, uformowanym z piór na głowie, spod którego widać jedynie dziób i oczy,
· mewka polska – gatunek gołębia skalnego; mewki mają białe upierzenie głowy, tułowia i ogona oraz ciemniejsze skrzydła.
Niezależnie od gatunku, wszystkie gołębie mają wspólne cechy: są monogamiczne – samce i samice łączą się w pary na całe życie. Samica składa zawsze dwa jaja i zawsze czysto białe. Wysiadywaniem samiec dzieli się z samicą, podobnie opieką nad pisklętami i ich karmieniem. Młode opuszczają gniazdo dopiero po osiągnięciu dojrzałości.
Iwona Czechowska sędzina kynologicza, hodowczyni psów, ekspertka zoocial.plŹródło: 123rf.com
Jak odstraszyć gołębie z balkonu?
Gołąb domowy, zgodnie z nazwą, bytuje w pobliżu człowieka. Jednak nie jest wskazane, aby gołębie odwiedzały nasze balkony i zakładały tam gniazda. Główne powody to:
· choroby – dziko żyjące gołębie roznoszą wiele chorób, niebezpiecznych także dla człowieka, jak toksoplazmoza, ptasia grypa, ornitoza u gołębi. Przenoszą także pasożyty, jak wszy i obrzeżki, które łatwo przenoszą się na ludzi i zwierzęta domowe,
· zanieczyszczenia odchodami, dodatkowo zawierającymi bakterie.
Zawsze lepiej zapobiegać osiedleniu się gołębi. Kiedy zatem zaczynają one znosić na balkon gałązki lub kłębki sierści, warto zabezpieczyć go siatką i nie dopuścić do zbudowania gniazda. Jeżeli uda się je ptakom zbudować i samica złoży jaja, nic już nie można zrobić. Gołębie podlegają ochronie i trzeba pozwolić parze wyprowadzić lęg. W żadnym wypadku nie wolno wyrzucać złożonych jaj.
Można zamocować na balkonie sztucznego kruka lub jastrzębia, których gołębie się boją, odstraszacze emitujące ultra- lub infradźwięki. A przede wszystkim nie pozostawiać na balkonie jedzenia, którego te wszędobylskie ptaki poszukują.
Co jedzą gołębie?
Dziko żyjące gołębie jedzą nasiona, niektóre owoce i warzywa, a także owady. Gołębie hodowlane żywione są gotowymi karmami. Gołębie pozostają w kraju przez cały rok, dlatego zimą trzeba je dokarmiać. Oczywiście nie na balkonie, ale w miejscach oddalonych od blokowisk lub domów. Najlepiej ustawić karmnik dla ptaków i systematycznie uzupełniać karmę ze sklepu zoologicznego. Nie wolno karmić ptaków chlebem, który kwaśnieje i może spowodować rozstrój pokarmowy, a nawet doprowadzić do śmierci.
Ile żyją gołębie?
Gołębie dziko żyjące, zwłaszcza w nieprzyjaznych warunkach, nie dożywają na ogół 6 lat – żyją od 3 do 5. Znacznie dłużej żyją ptaki hodowlane, zarówno pocztowe, jak i ozdobne, będące pod stałą opieką weterynaryjną; mogą dożyć nawet 25-30 lat i do końca życia dawać potomstwo.
Dieta dzikich gołębi jest różnorodna i obejmuje nasiona, owoce, warzywa, a okazjonalnie nawet owady. Chleb jest niewskazany, gdyż może fermentować w przewodzie pokarmowym ptaka, prowadząc do zaburzeń zdrowotnych, a nawet śmierci.
Dr. Laura Jenkins (USA) Lekarka weterynarii, specjalistka ds. ptakówBibliografia
- "Gołębie: poradnik dobrego hodowcy", Mackrott Heinrich
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.