Patyczak to bardzo ciekawy owad o nieprzeciętnych zdolnościach do kamuflażu. Wyglądem przypomina patyk bądź łodygę, potrafi też zachowywać się jak gałązka lub liść. Poznaj tego ciekawego owada bliżej.
Spis treści
Patyczak rogaty (medauroidea extradentata)
Patyczak to owad z rzędu straszyków, który wyglądem przypomina gałązkę, patyk czy źdźbło trawy. Potrafi świetnie się kamuflować i spajać z otoczeniem, naśladując nieruchomą łodygę bądź też kołysać się niczym liść na wietrze. Na świecie występuje ponad 3000 gatunków patyczaków. Najbardziej popularny wśród nich to patyczak rogaty (medauroidea extradentata), którego hodowla nie jest uciążliwa, więc można go trzymać w odpowiednich warunkach w domu. Ten gatunek owada określa się też jako patyczak igielnik, patyczak annamski czy patyczak indochiński. Patyczak rogaty przeważnie jest koloru brązowego lub ciemnozielonego. W okresie zimowym zwykle ciemnieje. Samice osiągają długość 10 cm a samce — około 7 cm. Nie ma większych trudności, by hodować patyczaki rogate. O ile terrarium dla żółwia powinno być szersze niż wyższe, w przypadku pomieszczenia dla patyczaków, powinno ono być jak najwyższe. Przyjmuje się, że wielkość terrarium powinna co najmniej odpowiadać trzykrotnej długości docelowego rozmiaru owada.
Inne znane patyczaki to:
- patyczak skrzydlaty,
- patyczak indyjski,
- patyczak peruwiański,
- patyczak wietnamski,
- patyczak galijski.
Patyczak olbrzymi
Patyczak gigant, czyli patyczak olbrzymi, to największy gatunek owada na naszej planecie. Gdzie żyją patyczaki tego gatunku? W Malezji i Singapurze. Samica patyczaka giganta potrafi osiągnąć rozmiar 28 cm, bez odnóży. Wliczając długie, cienkie nóżki tego owada wielkość samiczki patyczaka giganta może dojść nawet do 55 cm. Samiec z kolei jest krótszy i maksymalna jego długość to około 17 cm. Patyczaki płci żeńskiej są zielone albo brązowe, z jasną kresą, biegnącą wzdłuż ciała. Owady płci męskiej przybierają barwę metalicznej zieleni, posiadają cienkie odnóża z chitynowymi wyrostkami.
Terrarium dla tego patyczaka powinno liczyć chociaż 70 cm wysokości. Temperatura panująca w terrarium powinna oscylować między 22 a 25°C. Patyczakom trzeba zapewnić także odpowiednią wilgotność w ich otoczeniu. Dlatego należy regularnie spryskiwać ścianki i rośliny znajdujące się w terrarium wodą. Podlewanie nie może być też zbyt intensywne. Podłoże w terrarium może stanowić torf, piasek, kora drzewna, liście, gałązki itp. Rozmnażanie tych patyczaków jest płciowe oraz partenogenetyczne, co oznacza, że niektóre samice nie potrzebują samców, by złożyć jaja.
Źródło: 123rf.com
Jak wygląda patyczak w ciąży?
Patyczak rogaty rozmnaża się płciowo oraz poprzez dzieworództwo. Samiczka tego gatunku przez całe swoje życie potrafi złożyć nawet 300 jaj. Po okresie inkubacji, czyli po upływie około 2 miesięcy, lęgną się młode osobniki. Podobnie na te dwa sposoby może rozmnażać się patyczak olbrzymi. Jednak w jego przypadku inkubacja jaj trwa od 4 do nawet 7 miesięcy. Oznacza to, że patyczaki nie są w ciąży jako takiej a ich reprodukcja nie jest bardzo skomplikowana.
Co je patyczak?
Co jedzą patyczaki? Te owady nie lubią różnorodności w odżywianiu. Najbardziej ulubione pożywienie patyczaków to:
- liście jeżyn, malin, truskawek;
- liście dębu, leszczyny, bazylii;
- gałązki,
- części roślin, np. kawałki owoców, takich jak malina, truskawka, jeżyna, poziomka, dzika róża.
Pamiętajmy, że pokarm dla tych owadów powinien być świeży, bez pestycydów i innych chemicznych środków. Można zamrozić pokarm dla swoich pupili w okresie letnim, kiedy świeżych owoców i liści jest pod dostatkiem, ale nie można podawać patyczakom zmrożonego jedzenia. Należy je uprzednio całkowicie rozmrozić. Początkującym hodowcom poleca się kupować gotowe pożywienie w sklepach zoologicznych.
Patyczak — cena
Cena patyczaka nie jest wygórowana, ponieważ wynosi od około 3 do około 10 zł. Jeśli pragniesz być posiadaczem większej hodowli, należy zakupić więcej owadów. Na wysokość ceny ma wpływ wiek, płeć oraz konkretny gatunek, do którego należy owad oraz renoma hodowli, czy sklepu zoologicznego, z jakiego pochodzi zwierzę. Poza wydatkiem na patykowatego owada trzeba liczyć się z innymi kosztami, takimi jak terrarium (jego wielkość determinuje koszty), właściwe podłoże, czy jedzenie dla zwierzątka.
Ile żyje patyczak?
Na wolności patyczaki maksymalnie dożywają do roku, przy czym samiczki żyją dłużej od samców. W dobrych warunkach utrzymywanych w domowej hodowli oraz przy odpowiednim pożywieniu te owady mogą osiągnąć wiek nawet 1,5 roku.
Patyczaki — podsumowanie
Patyczaki to bardzo ciekawe owady, które potrafią się świetnie maskować w środowisku. W domowej hodowli nie są wymagające, zwłaszcza patyczaki rogate. Na świecie występuje ponad 3000 gatunków tych owadów. Różnią się między sobą wielkością, ubarwieniem oraz umiejętnościami, niektóre np. potrafią latać. Należy im zapewnić światło dzienne, właściwy pokarm (wystarczy je karmić liśćmi dębu czy jeżyn), odpowiednią temperaturę i wilgotność, by te zwierzaki dożyły nawet 1,5 roku w naszym domu.
Bibliografia
- Matt Repertson, Nie tylko robale. Mrówki, ślimaki, patyczaki i inne niesamowite zwierzaki, Wydawnictwo Papilon, 2021. Krzysztof Pabis, Atlas owadów świata, Ringier Axel Springer Polska, 2021.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.