Klatka dla królika – jaką wybrać? Jaka będzie odpowiednia? Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Małe zwierzęta

Klatka dla królika – jaką wybrać? Jaka będzie odpowiednia?

Opublikowane: 21:04 Przeczytasz w: 5 min

Królik obok psa, kota i świnki morskiej jest najchętniej wybieranym zwierzakiem domowym. Nie trzeba wyprowadzać go na spacer, jest bardzo towarzyski, a koszty jego utrzymania są zbliżone do kosztów utrzymania psa czy kota. Oczywiście taki pupil wymaga odpowiednich warunków mieszkaniowych. Chociaż króliki są bardzo aktywne i uwielbiają przemieszać się po domu, to potrzebują klatki. Azyl jest im niezbędny do odpoczynku, jedzenia oraz wypróżniania się. Jak wybrać odpowiednią klatkę dla królików domowych? Czym się kierować przy jej wyborze?

Spis treści

    Królik potrzebuje odpowiedniej przestrzeni.

    Klatka dla królika musi być przestronna 

    Klatka dla królika powinna mieć odpowiedni rozmiar i być dostosowana do wielkości i potrzeb zwierzaka. Optymalne wymiary to 100-120 cm, jednak mniejsze króliki zadowolą się klatką o długości 80 cm. Króliki są niezwykle ruchliwe, dlatego klatka powinna zapewniać dość miejsca, aby zwierzę miało w niej pełną swobodę. Należy pamiętać, że w klatce musi zmieścić się kuweta, a także strefa, w której zwierzę spożywa pokarm. Kupując królika, warto mieć na uwadze, że pupil jeszcze urośnie, więc od razu należy zaopatrzyć się w większy wariant klatki, aby nie inwestować co jakiś czas w kolejny model. Co więcej, wraz ze wzrostem naszego puchatego przyjaciela pojawia się ryzyko przesuwania lub przewrócenia boksu. Właśnie dlatego tak ważna jest jakość materiałów, z których wykonano klatkę. Elementy wchodzące w jej skład muszą być stabilne i trwałe, gdyż takie zwierzęta chętnie lubią podgryzać np. szczebelki. 

    Poznaj także zasady żywienia królików

    Drewniany domek dla królika 

    Drewniana klatka, a właściwie drewniany domek dla królika jest ciekawym, ekologicznym rozwiązaniem. Zazwyczaj wykonuje się go wysokiej jakości drewna jodłowego bądź sosnowego, zaś dach jest wodoodporny. Zakratowane okna to bardzo przemyślany element, zwłaszcza, że chcemy zapewnić zwierzakowi maksymalne bezpieczeństwo. Chroni królika przed innymi zwierzętami, a jednocześnie umożliwia nam obserwowanie pupila podczas zabawy. Taka drewniana konstrukcja najczęściej posiada co najmniej dwa piętra oraz drabinkę, dzięki której królik może swobodnie się przemieszczać.  

    Klatka dla królika miniaturki 

    Odpowiednia klatka dla królika miniaturki powinna mieć około 80 cm, jednak większą przestrzenią zwierzak również nie pogardzi. Ważne jednak, aby znalazło się w niej miejsce na boczne drzwiczki umożliwiające pupilowi samodzielne opuszczanie klatki, gdy zajdzie taka potrzeba. Kręgosłup zwierzęcia jest bardzo delikatny, więc częste podnoszenie go w celu wyjęcia z klatki może być dla niego obciążające. Klatka jest dla królika domem, dlatego mimo niewielkiej powierzchni należy wygospodarować w niej miejsce na paśnik, poidełko oraz kuwetę.  

    Dowiedz się także, jaki transporter dla królika wybrać

    Więcej o królikach miniaturowych znajdziesz w artykule  Top 9 najpopularniejszych ras królików miniaturek i karłowatych.

    Jakie wyposażenie powinna mieć klatka dla królika? 

    Wyposażenie klatki królika jest tak ważne jak ona sama. Niezbędnymi elementami są oczywiście wcześniej wspomniane: paśnik, poidło oraz kuweta. Co istotne, ze względów higienicznych, miejsce na pokarm powinien być możliwie jak najdalej od kuwety. Dobrze jest wygospodarować miejsce na tunel, w którym królik będzie miał dodatkowe miejsce do zabawy, lub będzie mógł schronić się na wypadek ataku innych gryzoni. U królików może pojawić się reakcja alergiczna na żwirek, dlatego lepiej zdecydować się na żwirek drewniany niepowodujący podrażnień. Dysponując dużą klatką, warto pokusić się o mały domek, który nasz pupil będzie traktował jako miejsce do spania. Nie należy zapominać także o wyściółce w klatce. Najlepiej sprawdzi się tu koc lub ręcznik. Lepiej nie wykładać jej siankiem, gdyż królik może je traktować jako kuwetę i pokarm jednocześnie, co może mu bardzo zaszkodzić. 

     

    Interesują Cię króliki? Dowiedz się, czym jest Tularemia u królików i jak uchronić przed nią swojego pupila. 

    Z czego powinna być wykonana klatka dla królika?  

    Większość modeli dostępnych w sklepach zoologicznych posiada plastikowe dno i metalową kratę. Taka konstrukcja pozwala na zachowanie czystości oraz zapewnia pupilowi cyrkulację powietrza. Co ważne, szukając domu dla zwierzęcia wybierajmy klatkę, nigdy akwarium. Umieszczony w nim królik nie ma swobodnego dostępu do tlenu i światła. Cyrkulacja powietrza jest zaburzona, mocz skrapla się na szybie, umożliwiając rozwój grzybów i pleśni. Ponadto królik, którego żywiołem są skoki, próbując wydostać się z akwarium, może zrobić sobie krzywdę.  

    Źródło: 123rf.com

    Klatki dla małych zwierząt - podsumowanie 

    Króliki to towarzyskie i sympatycznie zwierzęta. Słyną z ciekawości świata i potrzeby niemal nieustannego ruchu. Nie należy ich jednak traktować jak przytulanki, a prawdziwe stworzenia, którym należą się godne warunki. Na rynku jest szeroki wybór klatek dla królików. Jedne są dostępne z pełnym wyposażeniem, inne możemy przygotować, kupując produkty w naszym zaufanym sklepie zoologicznym. Wybierając klatkę dostosujmy jej wymiary do pupila, a nie do naszego domu. Lepiej zakupić taką, której czyszczenie jest szybkie i łatwe, aby zapewnić komfort i higienę zwierzęciu. Zatem klatka dla królika musi być przede wszystkim bezpieczna i wygodna, a to z pewnością gwarancja zadowolenia naszych czworonożnych przyjaciół. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci