Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Małe zwierzęta

Jeż w ogrodzie — wszystko, co musisz wiedzieć!

Opublikowane: 13:18 Przeczytasz w: 5 min

Jeż to niezwykłe stworzenie, albowiem na jego malutkim ciele znajduje się wiele kłujących igieł. Dlatego też niestraszne mu jadowite węże. W przypadku spotkania ze żmiją zwierzęciu pomaga zbroja zbudowana z kolców. Jak wyglądają jeże, co jedzą, i czy naprawdę zapadają one w sen zimowy?

Spis treści

    Jak wygląda jeż?

    Jeż jest największym ssakiem owadożernym żyjącym w Polsce. Dorosły jeż ma bowiem średnio od 13,5 do 26,5 cm. Na wierzchu pokryty jest on szarobrunatnymi kolcami a na jego brzuchu znajduje się biało-szare futerko. Ma małe oczy, zaokrąglone uszy i króciutki ogonek. Zdarza się też niekiedy spotkać jeża albinosa, którego kolce są białe.

    Na ciele jeża znajduje się od 6000 do 8000 igieł. W sytuacji zagrożenia może on je nastroszyć i zwinąć się w kłębek a taka próba rozwinięcia jeża kończy się zwykle dla napastnika pokuciem.

    Gatunki jeży

    W Polsce żyją dwa gatunki tego zwierzęcia: jeż wschodni, występujący w całej Polsce, oraz jeż europejski, którego spotkać można jedynie na Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz Pomorzu Szczecińskim. Według wierzeń, gdy jeż zamieszka w okolicy domu, przynosi mu szczęście.

    Jeż wschodni, jeż europejski i jeż zachodni — czym się różnią?

    Jeż europejski i jeż wschodni to dwie nazwy tej samej odmiany. Różnica pomiędzy jeżami europejskimi a wschodnimi obejmuje głównie kolor włosów na brzuchu. Jeże europejskie mają bowiem stronę brzuszną pokrytą brązowymi włosami, a ich wschodni kuzyni – białymi. Jeże wschodnie mają również nieco mniej kolców, ale są one u nich grubsze.

    Co je jeż?

    Jeże są wszystkożerne. Podstawą ich diety są owady np. karaluchy i mrówki. Jedzą również:

    • ślimaki,
    • pająki,
    • chrząszcze,
    • gąsienice,
    • larwy,
    • małe gryzonie,
    • żaby,
    • ptaki i jaja ptaków.

    Jeże lubią również świeże warzywa i owoce. Powszechnie uważa się, że jeż nosi na grzbiecie owoce i grzyby i robi z nich zapasy.
    Młode jeżyki piją mleko od swojej mamy. Jednak maleńkim jeżom, absolutnie nie wolno podawać mleka krowiego!

    Jeż w ogrodzie — wszystko, co musisz wiedzieć. Źródło:123rf.com

    Sen zimowy u jeża

    Kiedy temperatura powietrza wynosi mniej niż 15°C, jeże zapadają w odrętwienie. Faza, w którą się wprowadzają, tak naprawdę nie jest snem, ale hibernacją.

    W sen zimowy zapadają niedźwiedzie czy borsuki. Temperatura ich ciał spada wówczas o kilka stopni, do 33-32°C. Natomiast u jeży temperatura ciała spada powoli, aż do kilku stopni Celsjusza, a ich procesy życiowe ulegają spowolnieniu. Mają wówczas rzadki oddech i uderzenia serca.

    Jednakże, gdy borsuk obudzi się przedwcześnie, pójdzie on dalej spać, natomiast obudzony jeż nie zdoła ponownie wprowadzić się w stan hibernacji. Jeśli zostanie on z niego wyrwany ma niewielkie szanse na przetrwanie.

    Ile żyje jeż?

    Choć wcześniej uważano, że jeże żyją tylko 10 lat, z badań duńskich naukowców wynika, że najstarszy jeż europejski przeżył 16 lat, a dwa inne 13 i 11 lat. Mimo tych rekordowych wyników przeciętny wiek jeża wynosi jedynie 2 lata, ponieważ 30 proc. osobników ginie w pierwszym roku życia.

    Jeż pigmejski — ile żyje?

    Afrykański jeż pigmejski jest krzyżówką dwóch gatunków jeża: białobrzuchego i algierskiego. Jest niewielkim ssakiem o długości 15-25 cm i występuje w wielu ubarwieniach.

    Jeż pigmejski żyje od 4 do 6 lat, a znane są również przypadki tych zwierząt żyjących w niewoli 9, a nawet 10 lat, czyli tyle ile żyją szynszyle.

    Warto wiedzieć, że jeż pigmejski to zwierzę bardzo wrażliwe na przeciągi i zmiany temperatury, stąd niewskazane jest dla niego pomieszczenie takie jak klatka dla chomika, czy klatka dla królika, a znacznie lepsze będzie terrarium większe niż terrarium dla gekona czy kameleona.

    Ile waży jeż?

    Jeż to największy w Polsce ssak owadożerny, którego waga wynosi od 800 do 1200 g.

    Ile kosztuje jeż?

    Jeż domowy zakupiony w certyfikowanej hodowli albo sklepie zoologicznym może kosztować nawet 650 zł. Jeśli spotkamy się z niższą ceną, należy sprawdzić, z jakiego źródła pochodzi to zwierzę.

    Podsumowanie - jeże

    Jeże to spore ssaki żywiące się przede wszystkim owadami i innymi małymi stworzeniami. Mogą żyć nawet kilkanaście lat, ale najczęściej nie dożywają nawet dwóch. Dlatego, gdy w środku zimy ujrzymy jeża, powinniśmy pośpieszyć mu z pomocą, wezwać właściwe służby, a do ich przyjazdu zwierzę przenieść w ciche i ciepłe miejsce, najlepiej w kartonie wyłożonym papierowymi ręcznikami.

    Bibliografia
    1. Warwick Hugh, Jeże, najeżona kłopotami namiętność, Wydawnictwo Marginesy 2021

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.