Królik miniaturka jest uroczym, domowym zwierzakiem. Na temat charakteru królika i postępowania z nim krąży wiele mitów. Wyjaśniamy, jak długo żyje, jak go pielęgnować, żywić, dbać o jego zdrowie i co robić, aby jak najdłużej cieszył nas swoją obecnością w domu.
Spis treści
Geny a długość życia królika
Rasa królika ma znaczenie w aspekcie długości jego życia. Istotna jest także hodowla, z której pochodzi. Doświadczony hodowca dobiera pary hodowlane w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób dziedzicznych, kojarzy też między sobą osobniki długowieczne, czym zwiększa prawdopodobieństwo wydłużenia życia królika. Dlatego najlepiej kupić małego królika z dobrej, renomowanej hodowli.
Najdłużej żyją króliki następujących ras:
- holenderski (Netherland dwarf) – 10 lat,
- kalifornijski – 7-10 lat,
- baran miniaturka (Holland lop) – 7-10 lat,
- karzełek Teddy – 7-10 lat.
Nieco krócej żyje angora – do 7 lat, baran francuski – 5-8 lat, a najkrócej biały nowozelandzki – 5 lat.
Właściwe warunki, pielęgnacja, profilaktyka chorób i odpowiednie żywienie to czynniki, dzięki którym królik miniaturka może żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem do późnego wieku.
Iwona Czechowska sędzia kynologiczy, hodowczyni jamników, ekspertka zoocial.plWarunki życia królika
Królik miniaturka jest zwierzątkiem delikatnym i wrażliwym. Lubi mieć swoje stałe miejsce w domu i spokój, bardzo źle znosi stres. Trzeba mu zapewnić odpowiednie lokum, gdzie będzie się czuł bezpiecznie. Najlepszym rozwiązaniem jest klatka dla królika, odpowiednio obszerna i wyposażona. Ustawia się ją w miejscu nienarażonym na przeciągi, ustronnym, aby zwierzak nie stresował się ciągłymi spacerami domowników.
Jest mitem, że królik lubi być brany na ręce i tulony; przeciwnie – źle znosi podnoszenie, przenoszenie w inne miejsce, a zwłaszcza przyciskanie. Boi się obcych i nie przepada za dotykaniem, na co należy uwrażliwić dzieci. Jeżeli w domu jest pies albo kot, konieczna jest obserwacja ich reakcji na królika i w razie zagrożenia izolować go.
Królik jest zwierzątkiem ruchliwym i potrzebuje przestrzeni. Dlatego trzeba mu urządzić wybieg, odpowiednio ogrodzony i zabezpieczony przed wydostaniem się na zewnątrz. Pozwalanie królikowi na kicanie po całym mieszkaniu jest zdecydowanie złym pomysłem; może on narobić szkód, poza tym naraża go to na niebezpieczeństwo, np. przytrzaśnięcie drzwiami, nadepnięcie, zaklinowanie się w zakamarku, z którego nie będzie w stanie sam się wydostać.
Zarówno klatka, jak i wybieg muszą być bezwzględnie utrzymane w czystości. Brak higieny może wywołać choroby lub doprowadzić do rozwoju pasożytów. Królika powinno się szczotkować, do czego trzeba go przyzwyczaić od małego. Pomaga to też w tworzeniu więzi z opiekunem. Właściwa pielęgnacja i dobre warunki sprawią, że królik będzie czuł się dobrze w domu i dłużej żył.
Źródło: 123rf.com
Długość życia królika miniaturowego jest bezpośrednio związana z jakością opieki, jaką zapewniają mu opiekunowie - od odpowiedniej diety bogatej w siano i świeże warzywa, po regularne szczepienia i spokojne środowisko domowe.
Sarah Harrison (GB) lekarka weterynarii, specjalistka w terapii chorób hormonalnychŻywienie królika a długość jego życia
Królik jest gryzoniem roślinożernym. Podstawą jego diety powinno być siano, sucha trawa, warzywa i owoce. Spośród warzyw najlepsza jest marchew, seler, również cukinia. Można królikowi podawać zieloną koniczynę, liście truskawek, mniszka lekarskiego i marchwi. Z owoców królik może jeść truskawki, jabłka i gruszki, które należy oczyścić z gniazd nasiennych, ponieważ pestki zawierają trujący kwas pruski.
Wbrew obiegowym opiniom sałata nie jest wskazana. Dieta powinna być bogata w błonnik. Nie powinno się podawać królikowi ziaren zbóż, mleka i jego przetworów i cytrusów, a także słodyczy. Przysmaki, nawet te przeznaczone dla gryzoni, nie są wskazane, ponieważ mogą doprowadzić do nadwagi skracającej życie.
Królik musi mieć przez całą dobę dostęp do świeżej wody. Codziennie należy dokładnie myć poidełko i uzupełniać je czystą wodą, najlepiej źródlaną. Nie wolno podawać wody mineralnej ani gazowanej, która jest dla królika szkodliwa.
Należy pamiętać, że gryzoniom siekacze rosną przez całe życie i jeżeli gryzienie siana ściera je niewystarczająco, niezbędne jest podawanie królikowi gałązek lub korzeni.
Jak dbać o zdrowie królika?
Długość życia królika zależy również od jego ogólnej kondycji i zdrowia. Królik miniaturka na ogół nie jest skłonny do chorób, aczkolwiek zdarzają się różne dolegliwości. Opiekun powinien uważnie obserwować zwierzątko i niezwłocznie reagować w przypadku zaobserwowania nietypowych objawów.
Brak apetytu, osowiałość, zmierzwione futerko, biegunka – to symptomy, których nie wolno lekceważyć i liczyć, że „same przejdą”, a niezwłocznie udać się z pupilem do lekarza weterynarii. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większe szanse na całkowite wyzdrowienie, natomiast zlekceważenie objawów może zakończyć się śmiercią.
Króliki, zwłaszcza jeżeli jest ich więcej w domu, mogą zapadać na myksomatozę lub pomór – najczęstsze niebezpieczne choroby. Można im zapobiegać stosując regularne szczepienia ochronne. Lekarz weterynarii ustali indywidualny kalendarz szczepień.
Bibliografia
- Hazel Leewood. Królik miniaturowy opieka i wychowanie. Wydawnictwo RM. Warszawa 2003
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.