Chomiki od lat są bardzo atrakcyjnym zwierzakiem do opieki. Ze względu na swoje łagodne usposobienie sprawdzają się jako pierwsze zwierzątko dla dzieci. W Polsce można zakupić chomika w sklepie zoologicznym za kilkanaście złotych albo z hodowli, gdzie cena jest wyższa. Jednak profesjonalna hodowla wyjątkowo dba o wygląd i zdrowie pupila. Jednym z chętniej wybieranych zwierzaków jest chomik panda. Jednak czy ta rasa rzeczywiście istnieje? A może jest to po prostu chomik dżungarski?
Spis treści
Chomik panda – syryjski czy dżungarski? Co to za odmiana? Źródło: 123rf.com
Czy chomik panda istnieje naprawdę czy to tylko chwyt marketingowy?
Z reguły mówi się, że chomik syryjski, dżungarski czy chomik campbella to poszczególne rasy. W rzeczywistości chomiki to podrodzina gryzoni z rodziny chomikowatych. W grupie tej podrodziny znajduje się dziewięć gatunków, w tym kilkanaście hodowanych w domach. Reasumując, rasa taka, jak chomik panda nie istnieje. Jest to jedynie potoczna nazwa chomika dżungarskiego posiadającego wzór marmurkowy (merle). Jego specyficzne ułożenie łatek daje złudny wygląd pandy. Rodzi się zatem pytanie – skąd chomik dżungarski wziął się w Polsce? Niestety, zdarzają się niechlubne praktyki sztucznego ubarwiania jaśniejszych odmian tych gryzoni. Zarówno hodowcy, jak i sklepy zoologiczne farbują je, aby zawyżyć cenę za zwierzę.
Oto lista najpopularniejszych ras chomików domowych:
-
Chomik syryjski (Chomik Panda): Jest to największa rasowo odmiana chomika domowego, znana również jako chomik złoty. Mają długie futro i mogą być w różnych kolorach, takich jak złoty, biały, szary czy czekoladowy.
-
Chomik dżungarski (Phodopus sungorus): Niewielki gryzoń o krótkim futrze, zazwyczaj o białym brzuchu i szarym grzbiecie. Są bardziej terytorialne i często żyją w grupach.
-
Chomik roborowskiego (Phodopus roborovskii): Jest to jedna z najmniejszych ras chomików, charakteryzująca się krótkim futrem i białymi plamami nad oczami. Są bardzo energiczne i szybkie.
-
Chomik chiński (Cricetulus griseus): Ma długie futro i charakterystyczne ciemne paski na grzbiecie. Są stosunkowo spokojne i przyjazne, co czyni je popularnymi jako zwierzęta domowe.
-
Chomik Campbell (Phodopus campbelli): Podobny do chomika dżungarskiego, ale ma bardziej spiczasty pyszczek i krótsze uszy. Są towarzyskie i dobrze radzą sobie w grupach.
Chomik panda – na to uważaj podczas zakupu
Popularność tego gryzonia nie maleje. Niestety, jak już wspominaliśmy wyżej, jest to wykorzystywane przez nieuczciwych ludzi, którzy chcą zarobić. Faktem jest, że kupując zwierzę zazwyczaj kierujemy się ich wyglądem, a chomik panda bardzo dobrze się sprzedaje właśnie ze względu na swój wygląd. Chęć posiadania przez ludzi tego właśnie chomika napędza sprzedaż, w efekcie czego zdarza się, że zwierzęta niewiadomego pochodzenia rozmnażane są w złych warunkach. Konsekwencją tego rodzą się gryzonie, które mogą posiadać wrodzone wady genetyczne. Najbezpieczniejszy jest zatem zakup chomika w sprawdzonej hodowli, dzięki czemu mamy pewność, że pupil wychowywał się z dobrych warunkach. Chomik panda to tak naprawdę chomik dżungarski w łatki. Można je zakupić, ale wyłącznie w zagranicznych hodowlach, nie w Polsce.
Chomiki dżungarskie, chomiki syryjskie - opieka
Jak oswoić chomika? Z reguły zwierzęta te nie są zbyt wymagające. Wszystkie chomiki jedzą taki sam pokarm. Jednak każda rasa może mieć inne zapotrzebowania, dlatego należy skrupulatnie pilnować ich diety. Przykładowo: chomik dżungarski nie powinien spożywać zbyt wiele naturalnie słodkich rzeczy, gdyż jest bardziej narażony na cukrzycę niż inne gryzonie z jego rodziny. Będąc opiekunem tego malucha, należy wiedzieć, że posiada on stale rosnące siekacze, dlatego musi mieć, gdzie je ścierać. Dobrze sprawdzają się do tego gałązki drzew owocowych lub orzecha włoskiego. Można także kupować gotowe mieszanki dla chomików, jednak ważne, aby były bez dodatku kolorowych chrupek. Chomiki lubią owoce i warzywa, takie jak: burak, marchewka, kukurydza czy seler, a także jabłka, gruszki, arbuzy oraz truskawki. Gryzonie warto też dokarmiać nasionami, takimi jak: owies, pszenica, jęczmień, kukurydza oraz len. W diecie chomików ważne jest białko, a jego bogatym źródłem są świerszcze, larwy mącznika młynarka czy chrząszcze. Krwawnik pospolity, liście maliny, starzec zwyczajny czy koniczyna również stanowią odpowiednie menu dla chomików. Oprócz jedzenia konieczny jest oczywiście dostęp do świeżej wody. Warto wiedzieć, że serce chomika wykonuje około 75 uderzeń na minutę, co oznacza, że gryzoń posiada bardzo dobrą kondycję. Zwierzę prowadzi nocny tryb życia. Z tego względu jego klatkę należy wyposażyć w kołowrotek, aby zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności.
Chomik dżungarski, czyli wszystko, co warto wiedzieć
Chomik dżungarski w swoim naturalnym środowisku zamieszkuje stepy i tundry Syberii zachodniej oraz Rosji. Podobnie jak chomik chiński należy do rodziny chomików karłowatych. Jego długość wynosi około 10 cm, zaś waga nie przekracza 50 g. Charakteryzuje się pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu oraz krótkim ogonem. Chomiki dżungarskie posiadają gęste i miłe w dotyku futro, a jego ubarwienie potrafi być bardzo zróżnicowane, od czarnego, przez szare, aż po perłowego. Można również spotkać chomiki dżungarskie białe. Chomiki dżungarskie nie zapadają w sen zimowy w przeciwieństwie do chomika syryjskiego.
Chomik panda – syryjski czy dżungarski? Co to za odmiana? Źródło: 123rf.com
Chomik syryjski – kuzyn chomika dżungarskiego
Poszukując bystrego gryzonia do swojego domu, warto zwrócić uwagę na chomika syryjskiego. Jest większy niż chomik chiński czy dżungarski. To inteligentne i pełne energii zwierzątka. Posiadają duże, wypukłe oczy. W dzień nie widzą zbyt ostro, dlatego do poszukiwania pożywienia posługują się świetnym węchem, służącym im do oceny jakości pokarmu. Chomik jest wyjątkowo wrażliwy na wszelkiego rodzaju zapachy. Bardzo rozwinięty jest u niego również słuch. W dobrym słyszeniu pomagają duże i dobrze rozwinięte małżowiny uszne, które podczas snu zwierzę kuli i przyciska, aby ciasno przylegały do głowy. Pomocne w orientacji w terenie są im także długie wąsy czuciowe. Chomiki syryjskie dzieli się na krótkowłose, długowłose z kręconym włosem oraz odmiany z gładkim, lśniącym włosiem.
Dowiedz się także, jak być dobrym opiekunem chomika.
Ile lat żyją chomiki panda?
Chomiki panda, czyli chomiki syryjskie, mogą żyć od 2 do 3 lat w warunkach naturalnych. Jednak pod odpowiednią opieką, dobrą dietą i właściwymi warunkami życia, mogą nawet dożyć 3-4 lat.
Jaki jest najłagodniejszy chomik?
Wśród chomików domowych najczęściej uważa się, że chomiki dżungarskie (Phodopus sungorus) są najłagodniejsze i najbardziej przyjazne dla człowieka. Są to małe, spokojne i łatwe do oswojenia gryzonie.
Co może jeść chomik panda?
Chomiki panda powinny mieć zróżnicowaną dietę, która obejmuje specjalnie przygotowaną karmę dla chomików, świeże warzywa i owoce (np. marchewka, jabłka, sałata), oraz czasami można podawać im niewielkie ilości nasion roślin strączkowych, orzechów lub ziaren.
Jaki chomik żyje najdłużej?
Zastanawiasz się, ile żyją chomiki? Wśród chomików domowych najdłużej żyją chomiki dżungarskie (Phodopus sungorus) oraz chomiki roborowskiego (Phodopus roborovskii), które mogą żyć od 2 do nawet 4 lat w dobrych warunkach i przy właściwej opiece żywieniowej.
Różne rasy chomików — którego wybrać?
Chomik dżungarski, chomik syryjski, chomik roborowskiego, chomik syberyjski - każdy z nich jest wyjątkowy i każdy zasługuje na dobry dom. Kupując chomika lepiej zabrać się do tego ostrożnie i nie działać pod wpływem impulsu. Wiedząc już, że chomika dżungarskiego nazywa się niekiedy chomikiem pandą, nie padniesz ofiarą nieuczciwych praktyk sprzedających.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.