• Inne gatunki
  • Małe zwierzęta

Najczęstsze choroby szynszyli - objawy, które powinny cię zaniepokoić

Opublikowane: 12:54 Przeczytasz w: 5 min

Szynszyla mała to bardzo popularny gryzoń domowy. Chociaż może żyć bardzo długo, jej zdrowie jest niezwykle kruche. Jakie choroby najczęściej występują u tego gatunku? Co można zrobić, aby im zapobiegać? Podpowiadamy!

Spis treści

    Szynszylowy efekt maski. Nie daj się oszukać! 

    Gryzonie są mistrzami w ukrywaniu bólu i dyskomfortu. Sławą szczególnie dobrych aktorów cieszą się jednak właśnie szynszyle. Te puchate maluchy do perfekcji opanowały udawanie, że wszystko jest w porządku. Takie zachowanie określa się efektem maski (z ang. mask effect). 

    Niestety bardzo często, kiedy pojawiają się niepokojące objawy, okazuje się, że mamy do czynienia z daleko posuniętą poważną chorobą. Warto dokładnie obserwować zwierzaka. Nawet niewielkie zmiany w zachowaniu powinny przykuć twoją uwagę i być pretekstem do odwiedzenia lekarza weterynarii. 

    Zawsze warto zwracać uwagę na tak zwane objawy nieswoiste. W przypadku małych gryzoni alarmujące są nawet kwestie z pozoru banalne, takie jak: 

    • biegunka; 
    • brak odchodów; 
    • brak pragnienia; 
    • wzmożone pragnienie; 
    • brak apetytu; 
    • brak ruchu. 

    Najczęstsze choroby szynszyli 

    Choroby zębów i problemy stomatologiczne 

    Każda zdrowa szynszyla posiada dokładnie 20 zębów, które stale rosną. Wyróżniamy: 

    • 4 siekacze; 
    • 4 zęby przedtrzonowe; 
    • 12 zębów trzonowych. 

    Dobrej jakości siano, do którego zwierzę ma stały dostęp gwarantuje równe ścieranie wszystkich zębów. W wyniku nieodpowiedniej diety lub problemów genetycznych mogą jednak występować choroby przyzębia. 

    Przerost zębów i wynikający z niego nieprawidłowy zgryz uniemożliwia pobieranie pokarmu. Odpowiednie leczenie jest wówczas niezbędne, ponieważ problemy tej natury mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. 

    Objawy, które mogą sugerować kłopoty z zębami to przede wszystkim niechęć do jedzenia siana i utrata masy ciała. Jeśli proces przerastających zębów zaszedł bardzo daleko, może pojawić się również ślinienie. 

    Zapalenie płuc i inne infekcje dróg oddechowych 

    Zdrowie szynszyli jest bardzo kruche. Wystarczy lekki spadek odporności, aby zwierzak się przeziębił. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zapalenia dolnych dróg oddechowych, czyli oskrzeli i płuc. Warto jednak pamiętać, że w przypadku gryzonia nawet zwykłe przeziębienie to poważna choroba. 

    Jeżeli zauważysz, że twoja szynszyla ciężko oddycha, kicha lub kaszle, koniecznie umów się na wizytę u lekarza weterynarii. Specjalista osłucha zwierzaka, w razie konieczności wykona zdjęcie RTG i na tej podstawie wybierze odpowiednią terapię. 

    Infekcje dróg oddechowych u szynszyli mogą mieć bardzo różne przyczyny. Najczęściej odpowiedzialne są za nie przeciągi lub umiejscowienie klatki w zbyt wilgotnym miejscu (na przykład kuchni lub łazience). 

    Niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych 

    Za kondycję okrywy włosowej szynszyli odpowiada wiele czynników, przede wszystkim dieta. Niedobór kwasów konkretnych tłuszczowych, podobnie jak niedobór witaminy E to problemy, które mogą prowadzić do przesuszania się skóry, a nawet do utraty sierści. 

    Zazwyczaj problem rozwiązuje suplementacja i odpowiednia dieta. Za złą kondycję futra mogą jednak odpowiadać rozmaite choroby szynszyli. Tego objawu nie wolno lekceważyć. Zawsze powinien być pretekstem do stosowanej diagnostyki. 

    Problemy natury neurologicznej 

    Neurologiczne choroby szynszyli mogą mieć bardzo różną etiologię. Przyczyną rozmaitych zaburzeń na tym tle może okazać się zarówno nowotwór, jak i uraz mechaniczny czy zatrucie środkiem chemicznym. 

    Objawy neurologiczne, które powinny zwrócić twoją uwagę to: 

    • niedowład kończyn; 
    • kręcz szyi; 
    • drgawki; 
    • paraliż (całkowity lub częściowy). 

    Jeżeli u zwierzaka występuje którykolwiek z wymienionych wyżej symptomów, oznacza to, że jego życie jest bezpośrednio zagrożone. Konieczna będzie jak najszybsza wizyta u lekarza weterynarii, który specjalizuje się w leczeniu małych ssaków. 

    Choroby szynszyli. Jak im zapobiegać? 

    Nikt nie może całkowicie zapobiec wszystkim chorobom, które zagrażają naszym zwierzętom. Warto jednak pamiętać, że to opiekunowie mają największy wpływ na minimalizowanie ryzyka ich wystąpienia. Co dokładnie można zrobić? Najważniejsze znaczenie ma: 

    • Ograniczenie stresu – zbyt mała klatka, brak towarzysza swojego gatunku, niespokojne otoczenie. To tylko niektóre czynniki stresogenne, które mają negatywny wpływ na zdrowie szynszyli. Pamiętaj, że posiadając zwierzaka, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. 
    • Odpowiednia dieta – wielu chorobom szynszyli można zapobiec dbając o ich właściwe żywienie. 
    • Profilaktyka – zanim przygarniesz szynszylę, koniecznie upewnij się, że masz dostęp do lekarza weterynarii, który zna się na leczeniu małych ssaków. Każda szynszyla powinna przynajmniej raz w roku przejść przez najważniejsze profilaktycznie badania kontrolne. 

    Szynszyle są mistrzami w ukrywaniu chorób. Odpowiedzialny opiekun powinien o tym pamiętać i być wyczulony na wszelkie zmiany w zachowaniu i rutynie swojego zwierzaka. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.