Maltańczyk to niewielka rasa psa, która znana jest ze swojej elegancji i pięknej białej sierści. To pies o delikatnej budowie ciała, wyrazistych oczach i długich, jedwabistych włosach, które opadają na ziemię. Ich wygląd nadaje im uroku i elegancji.
Maltańczycy są znani ze swojego przyjaznego i towarzyskiego charakteru. Są bardzo oddani swoim właścicielom i często tworzą silne więzi emocjonalne. To psy towarzyskie, które uwielbiają spędzać czas w towarzystwie ludzi i bawić się z nimi.
Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, Maltańczycy są aktywni i chętnie uczestniczą w różnych aktywnościach. Lubią spacery na świeżym powietrzu, choć ich długa sierść wymaga regularnej pielęgnacji i czesania. Są także inteligentne i mogą być łatwo szkolone.
Maltańczyki są cenione przez wiele osób za swoją urodę, przyjazny charakter i elegancję. To rasa, która jest doskonałym towarzyszem dla rodzin, par i osób samotnych, które cenią sobie miłość i wdzięk psa.
Cechy fizyczne
Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)
Maltańczyk wymaga złożonej, często czasochłonnej pielęgnacji. To odpowiedni pies wyłącznie dla tych osób, dla których czesanie psa jest dobrym sposobem na relaks. Sierść maltańczyka należy wyczesywać codziennie, wykorzystując specjalną odżywkę. W przeciwnym razie powstawać będą kołtuny, które trudno będzie rozplątać. Co istotne, pies ten nie linieje i nie gubi sierści. Trzeba jednak być przygotowanym na częste kąpiele, szczególnie po jesiennych i zimowych spacerach.
Gatunek włosa: Długa
Cechą charakterystyczną maltańczyka jest śnieżnobiałe umaszczenie i bardzo długi, gęsty, jedwabisty włos, który jest stosunkowo ciężki. Przy odpowiedniej pielęgnacji opada on w spektakularny sposób, przypominając piękną pelerynę.
Osobowość
Szczekliwość: Rzadko
Z reguły maltańczyk nie jest hałaśliwy. Wbrew wielu opiniom, pies ten nie szczeka zbyt często. Jedyną sytuacją, w której może wystąpić nadmierna szczekliwość i wycie, jest długa nieobecność człowieka w domu. Maltańczyk nie radzi sobie z samotnością, dlatego już w okresie szczenięcym należy stopniowo przyzwyczajać go, że w zostawaniu samemu w domu nie ma niczego złego – wręcz przeciwnie, to dobra okazja do spokojnej drzemki.
Aktywność: Wystarczy regularny spacer
Maltańczyk lubi ruch, a długie spacery to dla niego ogromna frajda. Pies ten chętnie zaangażuje się w każdą aktywność, podczas której będzie mógł towarzyszyć ukochanemu człowiekowi. Choć maltańczyk jest niewielki, potrzebuje dużej aktywności – należy mieć to na uwadze. W przeciwnym wypadku może wykazywać tendencję do niszczenia, a trzeba wiedzieć, że pieski tej rasy są zaskakująco kreatywne.
Podatność na układanie: Bardzo wysoka
Jest to bardzo bystry i inteligentny pies, który błyskawicznie uczy się nowych sztuczek. Jest on entuzjastycznie nastawiony do szkoleń ze swoim opiekunem, jednak należy korzystać wyłącznie z metod pozytywnych. Maltańczyk jest bowiem bardzo wrażliwy, a krzyk czy niesprawiedliwe traktowanie na zawsze zaburzy jego zaufanie do opiekuna.
Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny
Maltańczyki to przede wszystkim wspaniałe psy do towarzystwa, z uwagi na ich zrównoważony, wesoły charakter i piękny wygląd. Odpowiednio ułożony maltańczyk może być wspaniałym kompanem dla człowieka – tym bardziej, że psa tego można zabrać ze sobą w niemal każde miejsce, z uwagi na jego niewielkie rozmiary.
Uspołecznienie
Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny
Pies ten na ogół świetnie dogaduje się z innymi zwierzętami, zarówno z psami, jak i kotami. Chętnie bawi się z psami swoich rozmiarów, choć czasem może być natarczywy. W okresie szczenięcym warto zadbać o to, aby mały maltańczyk nauczył się psich manier. Dzięki temu będzie w stanie nawiązywać zdrowe relacje z innymi psami – również z tymi, z którymi będzie mieszkał pod jednym dachem.
Stosunek do dzieci: Troskliwy
Maltańczyk jest skorym do zabawy psem, który bez trudu dogada się i zaprzyjaźni ze starszym dzieckiem. Jeśli chodzi o najmłodsze dzieci, mogą one nie być w stanie zapanować nad swoimi zachowaniami i ruchami na tyle, aby bawić się z tym bardzo kruchym pieskiem. Nie jest to więc odpowiedni towarzysz dla najmniejszych dzieci.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.