REKLAMA

Bokser

Bokser to rasa psa o charakterystycznym i imponującym wyglądzie. Posiada krzepkie, muskularne ciało i silną, kompaktową budowę. Jego głowa jest charakterystyczna, z mocną kufą i wyrazistym, płaskim pyskiem. Uszy są średniej wielkości i składają się, a oczy są okrągłe i pełne wyrazu. Jego sierść jest krótka i gładka, a popularne umaszczenia to brązowe, złociste, pręgowane lub czarne z białymi plamami.

Charakter boksera to zazwyczaj energiczny, odważny i oddany. Są inteligentne, co ułatwia ich szkolenie, jednak wymagają konsekwencji i dobrze zdefiniowanych granic. Są bardzo lojalni wobec swoich właścicieli i często tworzą silne więzi z rodziną. Są też przyjacielscy i dobrzy w kontakcie z innymi psami oraz z dziećmi. Bokser jest aktywny i lubi być aktywnie zaangażowany w różne aktywności fizyczne, co sprawia, że są znakomitymi towarzyszami dla osób aktywnych i zrównoważonych. Ponadto, mogą doskonale sprawdzić się w roli psa stróżującego ze względu na swoją czujność i gotowość do obrony swojej rodziny.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 20-30 kg
Długość życia Długość życia: 9-12 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

rozwiń schowaj

Jako nieposiadające podszerstka, boksery nie linieją, za to zimą mogą marznąć. Dlatego przy ujemnych temperaturach może przydać im się kurtka. 

 

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

 

Boksery to psy o gładkiej, bardzo krótkiej i przylegającej sierści bez podszerstka. Nie są zatem wymagające w pielęgnacji ani nie przynoszą na sierści piachu. Występują w umaszczeniach żółtych i jego różnych odcieniach oraz barwie pręgowanej z niewielką domieszką bieli podnoszącej estetykę umaszczenia. 

 

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Często

rozwiń schowaj

Boksery nie są nadmiernie szczekliwe, ale jako psy łatwo pobudzające się i wyrażające swój entuzjazm, mogą szczeknąć w czasie wybuchów radości. Na pewno ostrzegą, gdy wokół posesji czy przy drzwiach wejściowych pojawi się intruz. Są to psy pewne siebie i odporne psychicznie, zatem szczekanie nie służy im do dystansowania źródła strachu.  

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

 

Boksery to psy niezwykle aktywne. Swoją energią i radością zarażają dosłownie wszystkich domowników. Młody bokser to prawdziwy wulkan energii, który może wystrzelić buziakami w podskokach, tańczeniem kółek, bieganiem i chwytaniem wszystkiego w zęby. Nie są to psy, które nadają się tylko na kanapę, bo szybko zdemolują zarówno ją, jak i resztę domu. Muszą mieć codzienny wysiłek fizyczny np. długie spacery, czy szkolenie. Chętnie będą towarzyszyć opiekunowi w podróżach, wędrówkach po lesie i innych aktywnościach.

 

Podatność na układanie: Dobra

rozwiń schowaj

Psy te nie mają może intelektu owczarka, ale również są psami bardzo mądrymi. Mają dużo entuzjazmu do pracy, a pozytywnymi wzmocnieniami np. smakołykami czy zabawą, uzyskamy pożądane zachowania. Nie powinno się prowadzić ich z użyciem przemocy i awersji, mimo że to psy potencjalnie stróżujące i obronne, potrzebują mądrego, zrównoważonego przewodnika i nagród. 

Predyspozycje użytkowe: Frisbee

rozwiń schowaj

Doskonale sprawdzą się w sportach obronnych jak IPO, czy posłuszeństwo sportowe. Będą też chętnie podążały za swoim przewodnikiem w innych sportach kynologicznych np. frisbee czy agility. 

 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

rozwiń schowaj

Psy tej rasy nie zawsze są bardzo pozytywnie nastawione do obcych psów, szczególnie konflikty mogą mieć z osobnikami tej samej płci, których nie znają. Dlatego ważna jest odpowiednia socjalizacja, nie można ich też izolować od kontaktów z psami, bo staną się agresywne. Bokser może mieszkać w domu z innymi zwierzętami, szczególnie gdy wprowadzany jest jako szczeniak, a do stada swoich pobratymców będzie miał dobry stosunek. 

Stosunek do dzieci: Troskliwy

rozwiń schowaj

 

Boksery to psy niezwykle towarzyskie i rodzinne. Są oddane swoim ludziom i świetnie dogadują się z dziećmi. Co prawda ich niepohamowany entuzjazm w połączeniu z wielkością i siłą może być niebezpieczny dla bardzo małych pociech. Są jednak cierpliwe i wesołe, nie jest łatwo je przestraszyć i nie są wrażliwe na dźwięki. Nie znoszą jednak gdy przewodnik jest zły i niezadowolony. Dlatego muszą być prowadzone przez osobę stabilną i konsekwentną. Do obcych są naturalne, a gdy już ich poznają, tryskają entuzjazmem, chociaż intruza nie wpuszczą na posesję.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: tak

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.