Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Porady żywieniowe

Kasza dla psa — czy kasza może zaszkodzić psu?

Opublikowane: 14:09 Przeczytasz w: 7 min

Choć samodzielne żywienie pupila to niełatwe zadanie, niektórzy opiekunowie decydują się na taki sposób karmienia. Kasza w wielu odmianach jest popularnym składnikiem ludzkiej diety, ale czy pies może jeść kaszę ? Jakie jej rodzaje można mu podać?

Spis treści

    Czym jest kasza?

    Kasze to nasiona zbóż lub tzw., zbóż rzekomych pozbawione łuski. Mogą być one rozdrobnione i pełnoziarniste. Należy jednak pamiętać, iż najwięcej witamin, białka oraz makro- i mikroelementów znajduje się pod łuską ziaren, dlatego też kasze pełnoziarniste zawierają więcej elementów odżywczych niż kasze rozdrobnione. Najbardziej popularne kasze to te wytwarzane:

    • z jęczmienia np. pęczak, kasza perłowa, czy wiejska,
    • z prosa – kasza jaglana,
    • z pszenicy – kasza manna,
    • z kukurydzy – kasza kukurydziana,
    • z pszenicy durum, kuskus, bulgur,
    • z owsa – kasza owsiana pęczak i łamana,
    • z gryki — kasza gryczana,
    • z amarantusa (szarłat wyniosły) - kasza amarantus.

    W kaszach znajduje się wiele węglowodanów i wysokowartościowego białka. Inne obecne w nich elementy odżywcze to tłuszcze, błonnik, witaminy i minerały. Warto wiedzieć, że ryż jest także kaszą, ale o bardzo niskiej zawartości białka.

    Kasza dla psa — czy to dobry pomysł?

    Psy to zwierzęta względnie mięsożerne, Oznacza to, że oprócz mięsa mogą one spożywać także produkty roślinne dostarczające węglowodanów i trawią składniki pokarmowe pochodzące od roślin. Te ostatnie nie są jednak dla czworonogów niezbędne, choć dostarczają łatwo przyswajalnej energii i dzięki zawartości włókna pokarmowego pomagają w trawieniu. Pomimo iż psy nie mają zapotrzebowania na węglowodany i doskonale radzą sobie bez nich, kasze nie są dla nich szkodliwe. Nie ma więc przeszkód, by niewielka ich porcja znalazła się w psiej diecie, jednak nie powinny one stanowić jej podstawy, ponieważ zbyt duże ich ilości mogą zaszkodzić czworonogom, doprowadzając je do nadwagi i otyłości.

    Węglowodany są za to istotne psów, które cierpią na cukrzycę albo nowotwór oraz niektóre inne choroby wymagające podawania karmy niskobiałkowej lub niskotłuszczowej.

    Kasza może stanowić dobry dodatek do diety dla psa, jeśli zostanie dobrze wybrana i przygotowana, jednakże szczególną ostrożność należy zachować w przypadku czworonogów z alergią na zboża i problemami trawiennymi. Należy pamiętać bowiem, że kasza jest ciężkostrawna i może powodować wzdęcia, gdyż bywa trudniej trawiona niż makaron, płatki owsiane czy ryż. Jeśli chcemy podawać psu kasze, wybierajmy te drobne. Grube, takie jak kasza pęczak, mają mniejszą strawność, mogą być przyczyną biegunek i prowadzić do niedoborów pokarmowych.

    Ile gram kaszy można podać psu?

    Czy kasza podawana psu w odpowiednich ilościach może być stosowana jako wypełniacz? Ile można więc jej podawać i jaka kasza najlepiej się do tego nadaje? Te pytania nurtować mogą wielu właścicieli psów.

    Otóż ani owies, ani gryka nie są to rośliny trujące dla psa, podobnie jest z pszenicą, choć tej ostatniej wiele czworonogów może nie tolerować. Nie ustalono także minimalnej ani maksymalnej zawartości węglowodanów w diecie psów. Ich ilość jest zależna od aktywności psa, od tego, czy dużo się rusza, uprawia sporty kynologiczne, a także od jego wieku i proporcji pozostałych składników w pokarmie.

     

     

    Źródło: 123rf.com

    Jakiej kaszy nie podawać psu, a jaka jest dla niego odpowiednia?

    Czy kasza jaglana sprawdzi się dla czworonoga?

    Czy czworonogi mogą jeść kaszę jaglaną? Otóż bez obaw może być ona podawana psom, nawet tym, które nie tolerują glutenu. Zawiera ona niewiele skrobi i jest przez psiaki dobrze trawiona. Jeśli zostanie właściwie przetworzona rozdrobniona, ugotowana, dobrze nawodniona może nawet poprawić pracę ich jelit. Jej dodatek jest też doskonałym źródłem witamin z grupy B a także miedzi i żelaza.

    Czy kasza gryczana jest dobra dla psa?

    Kasza gryczana również nie posiada glutenu ani zbyt dużej ilości skrobi. Zawiera za to fosfor, mangan, żelazo, magnez oraz roślinne włókno i białko. Wspomaga pracę jelit i procesy trawienne. Czy psy mogą jeść kaszę gryczaną? Okazuje się, że tak. Kaszę tą mogą jeść również czworonogi z nietolerancją glutenu i jest ona nawet wskazana dla psów z cukrzycą, gdyż spowalnia wchłanianie glukozy do krwi.

    Czy kasza jęczmienna jest dobra dla psa?

    Czy psy mogą jeść kaszę jęczmienną? Niestety kasza jęczmienna nie jest wskazana w diecie psa. Ma ona bowiem duże zdolności do wiązania wody i pęcznieje, powodując, że składniki pokarmowe są gorzej trawione przez czworonogi. Może więc spowodować wytwarzanie u nich nadmiaru gazów i doprowadzić do zatrucia u psa, skrętu żołądka lub jego ostrego rozszerzenia.

    Czy kasza owsiana nadaje się dla psów?

    Kasza owsiana to niezwykle cenne źródło witamin i minerałów, białka oraz błonnika. Zawiera też witaminę E i B. a także fosfor, miedź, żelazo, wapń i magnez. Jest lekkostrawna i nie zawiera glutenu, dlatego też świetnie działa na psi układ krążenia, trawienny, i jest polecana alergikom oraz psom z wrażliwymi żołądkami.

    Czy kaszę amarantus można podać psu?

    Kasza amarantus może być podawana psu i często bywa składnikiem karm bezzbożowych. Stanowi ona cenne źródło łatwo przyswajalnego białka oraz żelaza. Nasiona tej rośliny dostarczają też fosforu, potasu i magnezu, oraz wapnia.

    Czy psy mogą jeść kaszę mannę, bulgur lub kuskus?

    Kasze te mogą być podawane zwierzakom, pod warunkiem, że nie są one uczulone na gluten.

    Co powinno być podstawą psiej diety?

    Podstawą diety psa powinno być mięso, które jest cennym źródłem najlepiej przyswajanego przez czworonogi białka. Na drugim miejscu w piramidzie psich potrzeb są tłuszcze, a dopiero na trzecim węglowodany. Z tego powodu kasze powinny być podawane psom w małych ilościach a psy z problemami trawiennymi i psi seniorzy zwykle lepiej tolerują ryż. Podobnie jest ze szczeniętami, których układ pokarmowy jest jeszcze bardzo wrażliwy. Dla nich lepiej wybrać ryż lub ewentualnie kaszę owsianą.

    Jak ugotować kaszę dla psa?

    Kasza dla psa powinna być podawana w postaci rozgotowanej papki, jest wtedy łatwiej strawna. Taka konsystencja jest bowiem najbezpieczniejsza dla czworonogów. Powinna być też gotowana bez żadnych przypraw, a jako dodatek można wkroić do niej warzywa takie jak marchewka, pietruszka, seler czy burak lub podać ją z ugotowaną rybą, czy mięsem.
    Karmiąc psa kaszą, trzeba go obserwować. W razie pojawienia się biegunek, bólu brzucha czy też zaobserwowania matowienia, kruszenia czy wypadania sierści, należy zaprzestać podawania kaszy i koniecznie odwiedzić weterynarza. Może okazać się bowiem, że nasz pies cierpi na alergię albo nietolerancję pokarmową. Wówczas trzeba przeprowadzić badanie takie jak badanie krwi u psa oraz inne niezbędne testy.

    Podsumowanie — kasza dla psa

    Jak widać, kasza może stanowić składnik psiej diety pod warunkiem, że wybierzemy jej odpowiednią odmianę i właściwie ją przygotujemy.
    Kasza gryczana, jaglana, amarantus i owsiana to pokarm, który można podawać czworonogom najlepiej w formie rozgotowanej papki. Jednak nigdy nie należy ich podawać zbyt często, a kaszy jęczmiennej zdecydowanie trzeba unikać. Jednakże najlepszym i najkorzystniej zbilansowanym pokarmem jest specjalistyczna karma dla psa.

    Bibliografia
    1. Jacek Wilczak O żywieniu Twojego psa praktycznie, Dog and Sport 2022

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.