Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Porady żywieniowe

Ile razy dziennie karmić psa? Zasady prawidłowego żywienia psa

Opublikowane: 16:35 Przeczytasz w: 9 min

Ile powinien jeść dorosły pies? W jakich porach karmić psa? I ile powinien jeść dorosły pies Prawidłowe żywienie psów jest kluczem do długiego i zdrowego życia. Pokarm zapewnia organizmowi niezbędną dawkę energii oraz składników odżywczych. Odpowiednie karmienie psa wymaga skomponowania pełnowartościowego pożywienia oraz rozsądnego rozplanowania regularnych posiłków. To, jak często karmić psa, zależy m.in. od wieku, rasy i stanu zdrowia.

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Ile powinien jeść dorosły pies?

    Mianem pełnowartościowego lub pełnoporcjowego określa się pokarm spełniający zapotrzebowanie zwierzęcia na wszystkie składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach. Jego długofalowe podawanie jest bezpieczne i nie prowadzi do niedoborów żywieniowych. Zapotrzebowanie dorosłego psa będzie różnić się od potrzeb szczenięcia. 

    Składniki pokarmowe 

    Do składników pokarmowych należą białko, tłuszcze, włókno surowe, węglowodany i popiół surowy. Różnią się pod względem budowy chemicznej i funkcji pełnionych w organizmie. 

    Tłuszcze i węglowodany stanowią dla psa główne źródło energii, natomiast białko jest podstawowym elementem budulcowym. Popiół surowy to składniki mineralne zawarte w pokarmie takie jak wapń, fosfor, żelazo czy miedź. Natomiast mianem włókna surowego określa się niestrawne polisacharydy, pełniące funkcję błonnika. 

    Informacje o składnikach odżywczych podawane są na etykietach karm dla zwierząt. Warto znać profesjonalną nomenklaturę, aby prawidłowo zinterpretować te dane i zestawić z potrzebami swojego psa. 

    Przekonaj się, czy pies może jeść ziemniaki

    Podstawą zdrowia psa jest dieta dostosowana do jego wieku, wagi, rasy i poziomu aktywności. Pełnoporcjowy pokarm jest najlepszym wyborem, aby zapobiec niedoborom składników odżywczych i wspierać zdrowie psa.

    Dr. Karen Becker (USA) lekarka weterynarii i autorka książek

    Woda dla psa

    Należy pamiętać o nieograniczonym dostępie do świeżej wody, aby zapewnić optymalne nawodnienie organizmu psa. Zapotrzebowanie na wodę wynosi około 50-60 mililitrów/kilogram masy ciała. Część płynów pobierana jest wraz z pokarmem — ilość wypijanej wody będzie różnić się w zależności od stosowanego modelu żywienia. 

    Zapotrzebowanie kaloryczne 

    Każdy organizm potrzebuje energii do podtrzymania funkcji życiowych. Zapotrzebowanie kaloryczne zależy m.in. od masy ciała, stanu zdrowia, aktywności fizycznej i wieku psa. Dzienną dawkę pożywienia należy dostosować do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, aby nie dopuścić do nadmiernego spadku lub wzrostu masy ciała czworonoga. 

    Model żywienia 

    Istnieje kilka prawidłowych modeli żywienia psów, a każdy ma swoje wady i zalety. Dobór optymalnego sposobu zależy od potrzeb i preferencji psa, jak i możliwości właściciela. 

    Karma mokra dla psa

    Właściwa dieta może być oparta o karmę mokrą. Jej zaletą jest stosunkowo niski sposób przetworzenia i wysoka smakowitość. Niestety wyłożona w misce psuje się zdecydowanie szybciej od suchej karmy, więc w niektórych sytuacjach lepiej będzie podzielić dzienną dawkę psa na mniejsze posiłki. 

    Karma sucha 

    Główną zaletą suchej karmy jest łatwość przechowywania oraz podawania. Sucha karma jest najbardziej przetworzonym pokarmem dostępnym dla psów i zwykle dość mało dla nich atrakcyjnym. W przypadku tego modelu warto rozważyć żywienie mieszane i dodatkowe karmić psa także pokarmem mokrym. 

    Domowa karma 

    Wielu opiekunów zastanawia się, czy wprowadzać do diety psa domowe jedzenie lub dietę surową BARF. W takim przypadku szczególnie ważne jest zaangażowanie i chęć zdobywania wiedzy. Przygotowanie zbilansowanej diety w domu jest możliwe, pod warunkiem poświęcenia czasu na rzetelne obliczenie zapotrzebowania zwierzęcia i prawidłowe opracowanie przepisu. Karmienie psa przypadkowo dobranym pokarmem jest niewskazane i może prowadzić do niedoborów pokarmowych.  

     

    Dowiedz się również, co robić, kiedy pies je własne odchody

    Fizjologia układu pokarmowego psa 

    Psy należą do tzw. względnych mięsożerców, co oznacza, że ich układ pokarmowy w toku ewolucji przystosował się do trawienia pokarmów roślinnych. W porównaniu do kotów mają zdecydowanie wyższe poziomy enzymów umożliwiających trawienie węglowodanów. 

    Przewód pokarmowy dorosłego psa jest krótki — długość jelit wynosi 3-4 długości ciała, co jest charakterystyczną cechą mięsożerców

    Zwierzęta te mogą spożywać stosunkowo duże ilości jedzenia w znacznych odstępach czasu. Dziko żyjące psowate potrafią zjeść posiłek stanowiący nawet 20% masy ciała. 

    Pies optymalnie może spożywać dwa lub trzy pokarmy dziennie.

    Ile razy dziennie karmić psa? 

    Psy dorosłe mają możliwość przyjęcia ogromnych ilości pożywienia na raz. Mimo to obfite i rzadkie posiłki nie są dla nich optymalnym rozwiązaniem. Dawkę pokarmową należy rozbić na dwa lub trzy posiłki dziennie, podawane o stałych porach. Zapewnia to optymalne trawienie i przyswajanie składników odżywczych oraz wprowadza zdrową rutynę, budującą u psów poczucie bezpieczeństwa. 

    Duże rasy psów mają anatomiczne predyspozycje do skrętu żołądka. Powinny być karmione częściej, a przed spacerem lub treningiem należy odczekać co najmniej godzinę od posiłku. Ważne jest też zapewnienie spokoju w trakcie jedzenia. W przypadku zaobserwowania zbyt szybkiego spożywania pokarmu warto wprowadzić miski spowalniające lub specjalne maty do zlizywania mokrej karmy. Łapczywe jedzenie zaburza funkcjonowanie żołądka i zwiększa ryzyko jego rozszerzenia i skrętu. 

    Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Potrzeby behawioralne 

    Jedząc, pies zaspokaja nie tylko swoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze, lecz spełnia też potrzeby behawioralne. Pożywienie jest dla zwierząt źródłem przyjemności, a także formą komunikacji między sobą. Wspólne jedzenie buduje i określa relacje między poszczególnymi osobnikami, jednak w niektórych przypadkach może stać się przyczyną konfliktu. 

    W jakich porach karmić psa? 

    Pory karmienia psa mogą zależeć od jego wieku, rasy i indywidualnych potrzeb. Oto ogólne zalecenia:

    • Szczenięta (do 6 miesięcy) – 3-6 razy dziennie, np. rano, w południe, późnym popołudniem i wieczorem.
    • Młode psy (6-12 miesięcy) – 2-3 razy dziennie, np. rano, wczesnym popołudniem i wieczorem.
    • Dorosłe psy (powyżej 1 roku) – 2 razy dziennie, rano i wieczorem.
    • Psy starsze (seniorzy) – 2 razy dziennie, rano i wieczorem, lub według zaleceń weterynarza.

    Dostosowanie pór karmienia do codziennej rutyny i aktywności psa jest kluczowe, aby zapewnić regularność i stabilność w jego diecie.

    Czy pies może jeść raz dziennie?

    Pies może jeść raz dziennie, ale nie jest to zalecane dla większości psów, szczególnie dla szczeniąt i młodych psów, które potrzebują częstszych posiłków. Jedzenie raz dziennie może prowadzić do problemów trawiennych i nadmiernego głodu, dlatego lepiej podzielić dzienną porcję na dwa mniejsze posiłki.

    O której godzinie pies powinien jeść ostatni posiłek?

    Ostatni posiłek dla psa powinien być podany na kilka godzin przed snem, aby miał czas na strawienie jedzenia. Najlepiej karmić psa wczesnym wieczorem, na przykład między 17:00 a 19:00.

    Ile razy dziennie karmić psa w chorobie? 

    Choroba często wymusza zmiany w karmieniu psów. W zależności od schorzenia dieta będzie różnić się zawartością składników odżywczych i kalorycznością. Modyfikacjom ulega też częstotliwość karmienia i wielkość porcji. Zwykle chore psy będą wymagały częstszych, lecz mniejszych posiłków. Żywienie w chorobie zawsze warto skonsultować z zaufanym lekarzem weterynarii i dietetykiem zwierzęcym. 

    Trening psa z użyciem jedzenia 

    Osoby nagradzające pupila jedzeniem mogą zastanawiać się, ile razy dziennie karmić psa, gdy otrzymuje on dużo dodatkowych przysmaków. Rozwiązaniem może być rezygnacja z jednego z posiłków i dopełnienie dziennej dawki pożywienia nagrodami otrzymywanymi w czasie treningu z psem

    Ile razy dziennie karmić szczenię? 

    Okres szczenięcy to czas najbardziej intensywnego wzrostu. Odpowiednie żywienie zapewnia prawidłowy rozwój tkanek i jest najlepszą inwestycją w zdrowie psa. 

    Szczenięta karmi się zwykle częściej niż dorosłe psy. W ich przypadku podawanie trzech posiłków dziennie jest niewystarczające. Młody pies może dostawać jedzenie podzielone nawet na 5-6 porcji. Podobnie jak w przypadku dorosłych zwierząt dieta musi być zbilansowana, a posiłki podawane o określonych porach. 

    Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Liczbę posiłków szczenięcia należy stopniowo zmniejszać do docelowych dwóch lub trzech porcji, gdy pies osiąga dojrzałość.

    Jak karmić psa? 

    Kwestia, ile razy dziennie karmić psa, zależy od wielu czynników - głównie wieku i stanu zdrowia, lecz także preferencji zwierzęcia i trybu życia właścicieli. Z troski o zdrowie swojego pupila należy zadbać o zbilansowaną dietę, podawanie posiłków o stałych porach i komfort w trakcie jedzenia. Warto pamiętać, że dorosły pies ma inne potrzeby niż szybko rosnące szczenię. 

    Bibliografia
    1. Guidi D., Żywienie i dietetyka psów i kotów. Przewodnik dla lekarza weterynarii, Wrocław, Edra Urban & Partner, 2021 
    2. Ceregrzyn M., Lechowski R., Barszczewska B., Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Wrocław, Edra Urban & Partner, 2019 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci