Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Porady żywieniowe

Czy pies może jeść winogrona? Zdecydowanie nie!

Opublikowane: 18:08 Przeczytasz w: 4 min

Czy można podawać psu winogrona i rodzynki? W żadnym wypadku nie jest zdrowa przekąska dla twojego pupila. Już niewielka ilość winogron może wpłynąć destrukcyjnie na funkcjonowanie organizmu czworonoga. Sprawdź, jakie są objawy zatrucia tymi owocami i co mogą powodować.

Spis treści

    Czy pies może jeść winogrona?

    Owoce w diecie psa powinny stanowić nie więcej niż 10% dziennego spożycia. Nawet pies wegetarianin potrzebuje więcej warzyw, ziół i innych składników niż owoców. Należy wiedzieć, które owoce są dla psa korzystne a jakich absolutnie nie wolno mu podawać. Na pytanie: czy pies może jeść jabłka? trzeba odpowiedzieć twierdząco, o ile oczywiście ilość tego produktu nie będzie dominowała w psim jadłospisie. Innymi bezpiecznymi dla czworonoga owocami są m.in. gruszki, maliny, banany, arbuzy, truskawki i borówki.

    Czy zatem szczekający pupil może jeść winogrona? Pod żadnym pozorem nie należy pozwalać zwierzęciu jeść winogron, ponieważ są dla niego śmiertelnie niebezpieczne. Po zjedzeniu winogron przez psa może dojść do objawów zatrucia pokarmowego z wymiotami, biegunką, osłabieniem i skąpomoczem, a nawet do ostrej niewydolności nerek, która może zakończyć się zgonem pupila.

    Winogrona dla psa — jaka ilość jest szkodliwa?

    Objawy zatrucia winogronami mogą być widoczne w niektórych przypadkach po zjedzeniu nawet 1, czy kilku owoców. Niepokojące symptomy oraz związane z tym konsekwencje nie zależą od ilości spożytych winogron. Mogą one dotyczyć psa dorosłego, ale szczególnie groźne mogą być w przypadku psów starszych, schorowanych, ciężarnych suk oraz szczeniąt. Jeśli tylko zauważysz zniknięcie choćby kilku owoców albo jesteś świadkiem zjedzenia rodzynek bądź winogron przez twojego psa, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. W przypadku winogron nie można zwlekać — najlepiej jak najszybciej udać się ze zwierzęciem do lecznicy, ponieważ zignorowanie tej poważnej sytuacji może zakończyć się nawet śmiercią psa.

     

    Źródło: 123rf.com

    Pies zjadł winogrona — zatrucie winogronami — co może powodować?

    Od spożycia winogron przez zwierzaka do pierwszych objawów zatrucia może minąć godzina, kilka, albo nawet kilkanaście godzin. Jakie są objawy zatrucia winogronem? To najczęstsze symptomy:

    • wymioty,
    • biegunka,
    • ból brzucha,
    • brak apetytu,
    • osłabienie,
    • skąpomocz łącznie z zatrzymaniem moczu,
    • nieskoordynowane ruchy.

    W żadnym wypadku nie powinno się "ratować" psa na własną rękę, a bezzwłocznie pojechać do przychodni weterynaryjnej. Dlatego, że pies po spożyciu winogron lub rodzynek:

    • może cierpieć na problemy jelitowo-żołądkowe,
    • może mieć uszkodzone nerki,
    • w ostateczności — może umrzeć.

    Podczas wizyty u weterynarza lekarz dokładnie zbada, osłucha zwierzę, najpewniej przeprowadzi płukanie żołądka. Niekiedy wystarczy wywołać wymioty, by pozbyć się toksyn z psiego ustroju. Lekarz weterynarii poda węgiel aktywny, a w miarę potrzeby — leki moczopędne. Na tym etapie zaleca się płynoterapię.

    Jak uniknąć zjadania winogron przez psa?

    Dla twojego czworonoga niebezpieczne może być nawet jedno winogrono. Należy pamiętać, że wywołać zatrucie mogą też rodzynki (czyli winogrono w postaci suszonej). Zdecydowanie zatem te owoce nie są zdrową przekąską. Jak nie dopuścić do tego, by pupil zjadł winogrona, co może zakończyć się uszkodzeniem nerek? Przede wszystkim należy trzymać te owoce poza zasięgiem psa. Niektóre czworonogi zrobią wszystko, by spróbować pokarmu swojego właściciela, dlatego trzeba okazać się sprytniejszym i chować oraz zabezpieczać wszelkie niebezpieczne dla pupila produkty.

    Warto także uczulić domowników na ten problem. Powinno się wyjaśnić im, że nie wiadomo dokładnie jaka substancja zawarta w winogronach truje psy, dlatego nie wolno ich podsuwać zwierzęciu w żadnej postaci, czy odmianie (z pestkami, bez pestek, ze skórką czy bez, zielone, czy ciemne itp.).

    Winogrona w diecie psa — podsumowanie

    Czy pies powinien jeść winogrona? Zdecydowanie nie! Konsekwencje zjedzenia winogron albo rodzynków przez twojego czworonoga mogą być bardzo poważne: od ciężkiego zatrucia organizmu, przez niewydolność nerek u psa, po zgon. Pierwsze objawy zatrucia to wymioty, biegunka i ból brzucha. W przypadku zatrucia winogronami lub rodzynkami najważniejszy jest czas, dlatego należy bezzwłocznie udać się do lekarza weterynarii, by m.in. wykonać płukanie żołądka. By chronić ukochane zwierzę przed takimi sytuacjami, należy przechowywać te owoce poza zasięgiem pupila.

    Bibliografia
    1. Jacek Wilczak, O żywieniu Twojego psa praktycznie, Dog & Sport, 2022. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, Psie smaki. O zbilansowanej diecie psa, Wydawnictwo Otwarte, 2023.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.