Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Porady żywieniowe

Czy pies może jeść ananasa? Wyjaśniamy!

Opublikowane: 18:41 Przeczytasz w: 3 min

pokarmowy, który poprawia perystaltykę jelit. Czy pies może jeść ananasa? Jak podawać ananasa swojemu pupilowi?

Spis treści

    Ananas dla psa — czy to dobry pomysł?

    Świeży ananas jest nie tylko bezpieczny dla psa, ale i zdrowy. Należy jednak podawać psu ananasa w umiarkowanych ilościach, np. jako smakołyk podczas szkolenia. Można zawsze podać małe kawałki  ananasa za każde dobrze wykonane polecenie.

    Surowy ananas zawiera szereg witamin, z których najwięcej występuje z grupy B oraz witamina C. Wśród składników mineralnych warto wymienić potas, cynk, magnez i żelazo. Błonnik wspomaga układ pokarmowy, stymulując pracę jelit. Przygotowując jedzenie dla psa w domu należy jednak stosować ostrożne wprowadzanie zmian w diecie psa, dodając ananasa, ponieważ może on wywołać zaburzenia trawienia u psów o wrażliwym przewodzie pokarmowym.

    Dojrzały ananas może być cennym składnikiem psiej diety, ale jedynie w stanie świeżym. Unikaj podawania ananasa z puszki, w słodkiej zalewie. Świeże ananasy zawierają sporo naturalnego cukru, a owoce w puszce są źródłem dodatkowego cukru; nadmiar cukrów jest szkodliwy dla psa, może spowodować nadwagę, obciąża trzustkę i zaburza metabolizm.

    Pies może jeść ananasa, ale wyłącznie miąższ. Surowy owoc należy starannie obrać z kolczastej skóry, odrzuca się też twardy rdzeń ze środka. Mogą one wywołać problemy żołądkowe. Wprowadzenie ananasa do diety psa musi się odbywać stopniowo; trzeba obserwować, jak pies reaguje. Podaje się ananasa w umiarkowanych ilościach.

    Czy pies może jeść ananasa? Wyjaśniamy! Źródło: 123rf.com

    Czy pies może ananasa?

    Pies może jeść ananasa, jeżeli jest zdrowy. Nie powinny jeść ananasa psy z cukrzycą, z chorą wątrobą i z nadwagą; dla takich zwierząt przeznaczone są gotowe karmy weterynaryjne, odpowiednie przy danym schorzeniu. Przed rozpoczęciem podawania ananasa warto wykonać u psa badania, czy nie ma przeszkód, aby mógł go jeść.

    Jak przygotować ananasa dla psa?

    Ananas musi być świeży i dojrzały. Tylko wtedy jest cennym składnikiem pożywienia i doskonałym źródłem witamin oraz minerałów. Przygotowuje się go bezpośrednio przed podaniem, gdyż przechowywanie obranego sprawia, że witamina C ulega degradacji.

    Ananasa obiera się z grubej skóry, wydrąża, usuwając rdzeń, który następnie wraz ze skórą należy wyrzucić i zabezpieczyć przed psem. Miąższ dzieli się na kawałki, wielkością odpowiadające psu, aby jeden kawałek był na jeden kęs. Zaczyna się od podawania ananasa po jednym kawałku, stopniowo zwiększając liczbę kęsów, ale najwyżej do kilku. Po pierwszym konieczne jest obserwowanie, czy nie wystąpiły reakcje alergiczne u psa. W tym wypadku należy natychmiast zrezygnować z podawania ananasa.

    Obranego ananasa przechowuje się w lodówce najwyżej dwa dni. Przed podaniem psu wyjmuje się go z lodówki odpowiednio wcześniej, aby nabrał temperatury pokojowej.

    Bibliografia
    1. Debora Guidi. Żywienie i dietetyka psów i kotów. Przewodnik dla lekarza weterynarii. Redakcja wyd. polskiego Jacek Szulc. Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2021

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.