Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Karma

Czy pies może jeść chleb? Czy jest to dla niego zdrowe?

Opublikowane: 22:16 Przeczytasz w: 5 min

Chleb często gości na polskich stołach jako podstawa do śniadania lub dodatek do zup. Skoro pieczywo jest źródłem składników mineralnych oraz witamin, szczególnie z grupy B, niacyny, folianów czy kwasu pantotenowego, to czy jest to także odpowiedni przysmak dla psa? Czy karmienie psa chlebem to dobry pomysł? Czy chleb jest dla psa ciężkostrawny? A może lepiej wybrać chleb tostowy lub suchy? Zanim ulegniesz prośbom swojego pupila proszącego o kawałek chleba, przeczytaj poniższe rady.

Spis treści

    Chleb dla psa — dlaczego twój pupil nie powinien go jeść? 

    Zjedzenie chleba przez psa raz na jakiś czas nie powinno mu zaszkodzić, o ile nie jest alergikiem. Jednak regularnie karmienie psa chlebem może się skończyć źle, zwłaszcza, jeśli znajdują się w nim na przykład rodzynki, cebula, czosnek lub czekolada. Bardzo niebezpieczny, a wręcz toksyczny dla psa jest ksylitol. Jeżeli używasz tego składnika w swojej kuchni przyrządzając domowe wypieki, to należy szczególnie uważać. Składnik ten wywołuje u psa nagły wyrzut insuliny przez trzustkę, co powoduje bóle brzucha oraz prowadzi do ciężkiej hipoglikemii. 

    Czy pies może jeść suchy chleb? Alternatywa w diecie twojego pupila 

    Jeżeli twój pies domowe wypieki, to suchy chleb z pewnością jest lepszym rozwiązaniem niż świeże pieczywo. Podawanie pupilowi sucharków może posłużyć jako zamiennik kości lub gryzaków stomatologicznych. Takie przysmaki pies chętnie będzie zajadał. Najlepiej do tego wykorzystać ciemne, pełnoziarniste pieczywo. Należy jednak pamiętać, że nawet taki rodzaj chleba nie powinien znajdować się w codziennej diecie pupila, a jedynie być okazjonalnym dodatkiem. 

    Surowe ciasto chlebowe dla psa jest surowo zabronione! 

    O ile upieczony i ususzony chleb nasz czworonożny przyjaciel jest w stanie przyjąć, tak surowe ciasto zawierające drożdże niesie dla zwierzaka śmiertelne zagrożenie. Zjedzone ciasto potrafi dalej rosnąć w żołądku. W konsekwencji układ trawienny całkowicie się rozstraja. Ponadto do krwioobiegu dostaje się toksyczny etanol mogący wywołać atak padaczki, śpiączkę lub upośledzenie układu nerwowego. Należy pamiętać, że białe pieczywo zawiera w sobie sól, która nie jest najlepszą opcją dla naszego pupila. Człowiek jest w stanie pozbyć się soli w procesie pocenia, natomiast pies ją magazynuje, co działa na niego toksycznie. Dodatkowo, pieczywo jest miękkie, przez co może być przyczyną zadławienia psa. Posiada również wysoki indeks glikemiczny, a zatem regularnie spożywany niesie ryzyko zachorowania psa na cukrzycę i wzrost wagi.  

    Czy pies może jeść białe pieczywo? 

    Białe pieczywo, np. chleb tostowy jest niewskazany zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Nadmiar jego spożycia zwiększa ryzyko otyłości. Chleb biały, rogaliki czy drożdżówki powinny być ograniczane w diecie zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Posiadają wiele kalorii, a minimalne ilości witamin i składników mineralnych. Ponadto pieczywo ze sklepu zazwyczaj posiada dużą ilość konserwantów, które nie wpływają korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Smarowanie pieczywa masłem, to również zły pomysł. Jest to produkt mleczny, z którym układ trawienny psa sobie nie radzi. Dzieje się tak dlatego, że pies po kilku tygodniach od narodzin traci enzym laktazy odpowiedzialny za trawienie laktozy. Zjedzenie kanapki z masłem może wywołać u psa biegunkę i wymioty, dlatego należy mu tego kategorycznie zabraniać.  

    Czy chleb jest dla psa ciężkostrawny? 

    Tak, pieczywo jest dla psa ciężkostrawne, dlatego będzie przez długi czas obciążało żołądek czworonoga. W wypiekach znajduje się duża ilość trudnych do trawienia węglowodanów. Na szczęście zdrowy pies powinien sobie z nimi poradzić. Inaczej dzieje się w przypadku, gdy pies jest alergikiem. I o ile sam chleb nie jest zagrożeniem dla psa, tak wszelkiego rodzaju dodatki mogą przynieść bardzo przykre konsekwencje. Składniki, takie jak: rodzynki, winogrona czy orzechy makadamia mogą powodować podrażnienia i zapalenie trzustki. Poza tym, że pieczywo może prowadzić do problemów z układem pokarmowym, to również nie zawiera żadnej wartości, oprócz sporej ilości pustych kalorii i znikomej dawki błonnika. Jeżeli chcemy, aby w diecie psa znalazł się błonnik, najlepiej sięgnąć po inne jego źródło. Dobrym zamiennikiem będą warzywa, które zawierają potężną dawkę witamin i składników mineralnych.  

    Czy pies może jeść chleb? A co, jeśli pies zjadł pieczywo? 

    Opiekunowie czworonogów różnie reagują na fakt, że ich pupil skosztował właśnie pieczywo. Jeżeli pies nie jest alergikiem, to nie należy panikować. Małe ilości chleba czy bułek nie zaszkodzą psu, pod warunkiem, że są świeże. Natomiast, pieczywo pokryte pleśnią może spowodować u naszego czworonożnego przyjaciela zatrucie pokarmowe. Jeżeli pojawią się objawy zatrucia, ale są one krótkotrwałe i lekkie, to wystarczy podać zwierzęciu dużo wody i ograniczyć jedzenie, aby nie przeciążyć żołądka. Jeżeli jednak u pupila wystąpiły wymioty oraz biegunka nieustępujące przez jedną dobę, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci