Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Zdrowie
  • Profilaktyka

Co zrobić, gdy pies zje czekoladę?

Opublikowane: 15:14 Przeczytasz w: 6 min

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, z jakimi konsekwencjami wiąże się dokarmianie pupili resztkami ze stołu. Takie przysmaki stanowią dla zwierząt dodatkowe źródło kalorii, obciążają układ pokarmowy i wywołują niestrawność. W niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do stanu zagrożenia życia. W sytuacji gdy pies zjadł czekoladę, konieczne jest szybkie i prawidłowe udzielenie pomocy.

Spis treści

    Metyloksantyny 

    Zagrożenie dla psów stanowią zawarte w czekoladzie metyloksantyny - głównie teobromina i kofeina. Substancje te znajdują się także w kawie, herbacie czy yerba mate. U zwierząt wywołują zaburzenia krążenia krwi i funkcjonowania układu nerwowego oraz problemy z poruszaniem się.

    Co się stanie jeśli pies zje czekoladę?

    Kofeina wchłania się już 30-60 minut po spożyciu, natomiast teobromina pojawia się we krwi w ciągu dwóch godzin od zjedzenia. Obie metyloksantyny metabolizowane są w wątrobie. Z łatwością przechodzą przez błony komórkowe. Mogą przenikać przez łożysko i przedostawać się do mleka - warto o tym pamiętać, gdy zatruciu ulega ciężarna lub karmiąca suczka. 

    Kofeina i teobromina powodują nadmierne pobudzenie układu nerwowego, przyspieszenie pracy serca i wzrost wydzielania moczu. Stymulują wydzielanie katecholamin, głównie noradrenaliny. Wpływają także na stężenie wapnia w komórkach mięśniowych, co prowadzi do wzrostu ich pobudliwości i częstości skurczów.   

    Teobromina w czekoladzie jest poważnym zagrożeniem dla psów. Nawet małe ilości mogą powodować objawy zatrucia, a większe dawki mogą prowadzić do arytmii serca, drgawek, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

    Dr. John Tegzes amerykański toksykolog weterynaryjny

    Objawy zatrucia 

    Do najczęstszych objawów zatrucia należą:

    • biegunka,
    • wymioty,
    • większe pragnienie,
    • przyspieszenie pracy serca i wzrost ciśnienia krwi,
    • gorączka,
    • częstsze oddawanie dużych ilości moczu,
    • nerwowość,
    • pobudzenie, 
    • sztywność mięśni,
    • niezborność ruchowa,
    • drgawki,
    • zaburzenia świadomości.  

    Postępowanie 

    Prawidłowa reakcja opiekuna jest kluczowa dla uratowania zdrowia, a nawet życia psa. Zjedzenia czekolady nie wolno bagatelizować i zawsze należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii

    Pies siedzący na kolanach pani jedzącej czekoladowy tort

    Co? Ile? Kiedy? 

    Efekty toksyczne zależne są od przyjętej dawki oraz czasu, jaki upłynął od jej spożycia. Przed wizytą u lekarza warto ustalić, jaki produkt zjadł pies, w jakiej ilości i kiedy to nastąpiło.  

    Łagodne objawy występują przy spożyciu 20 mg/kg m.c. teobrominy. Przy dawce 40-50 mg/kg m.c. pojawia się silne pobudzenie i nieprawidłowa praca serca, a przyjęcie 60 mg/kg m.c. skutkuje drgawkami i zaburzeniami świadomości. Przypadki śmiertelne stwierdza się już po przekroczeniu 100 mg/kg m.c.  

    Poniższa tabelka prezentuje przybliżoną zawartość teobrominy w popularnych produktach czekoladowych.  

    Produkt 

    Zawartość teobrominy/100 g 

    Mleczna czekolada 

    50-200 mg 

    Czekolada deserowa (55% kakao) 

    500-850 mg 

    Czekolada gorzka (>70% kakao) 

    550-1200 mg 

    Przykładowo u dziesięciokilowego psa 200 mg teobrominy wywoła łagodne objawy kliniczne. Jest to dawka obecna w około 100 gramach czekolady mlecznej i 20 g czekolady gorzkiej. Zagrożenie życia pojawi się przy przekroczeniu 1000 mg teobrominy - zawartej w 500 g czekolady mlecznej i 100 g czekolady gorzkiej.  

    Czy pies może przeżyć zatrucie czekoladą bez leczenia?

    Niestety nie istnieje skuteczna odtrutka na teobrominę. Leczenie skupia się na wsparciu i podtrzymywaniu funkcji życiowych, zmniejszeniu wchłaniania metyloksantyn oraz łagodzeniu objawów klinicznych.  

    Wywoływanie wymiotów 

    Usunięcie czekolady z żołądka może wydawać się najlepszym sposobem uniknięcia zatrucia. Wywołanie wymiotów ma jednak ścisłe ograniczenia czasowe - najlepiej przeprowadzić je w ciągu dwóch godzin od spożycia czekolady.  

    Po około sześciu godzinach lub w momencie pojawienia się poważnych objawów klinicznych takie działanie nie przyniesie już odpowiedniego rezultatu. Może nawet pogorszyć stan pacjenta, np. gdy dojdzie do zakrztuszenia. 

    Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Bezpiecznymi i najczęściej używanymi substancjami są apomorfina oraz ropinirol. Ze względu na duże ryzyko podrażnień przewodu pokarmowego wywoływanie wymiotów wodą utlenioną nie jest zalecane.  

    Płukanie żołądka 

    Płukanie żołądka jest innym sposobem usunięcia toksyny, stosowanym gdy wywołanie wymiotów nie przynosi rezultatów. W tym przypadku również obowiązują ograniczenia czasowe. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. 

    Węgiel aktywny 

    Węgiel aktywny wiąże teobrominę, ograniczając jej wchłanianie z przewodu pokarmowego. Jego kilkukrotne podanie może z powodzeniem zmniejszyć ryzyko poważnego zatrucia. Przeciwwskazaniami do zastosowania węgla aktywnego są odwodnienie, zaburzenia gospodarki elektrolitowej, drgawki i inne zaburzenia neurologiczne.  

    Płynoterapia 

    Dożylna płynoterapia ma na celu wyrównanie utraty płynów i zaburzeń elektrolitowych, związanych z wymiotami czy biegunką. Pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu ukrwienia narządów wewnętrznych (zwłaszcza nerek) oraz przyspiesza usuwanie toksyny z organizmu. 

    Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Leczenie objawowe 

    Przyspieszona akcja serca może prowadzić do pojawienia się arytmii. W takich przypadkach stosuje się najczęściej propranolol lub inne leki z grupy beta-blokerów. Gdy arytmia jest pochodzenia komorowego, konieczne może być zastosowanie lidokainy w powolnym wlewie dożylnym.  

    Do opanowania drgawek najczęściej wykorzystuje się diazepam lub midazolam. Jeśli pacjent nie reaguje na leki, wprowadza się go w znieczulenie ogólne. 

    Monitoring 

    Pies po zatruciu czekoladą wymaga stałego nadzoru ze względu na ryzyko nasilenia objawów. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza i w razie potrzeby zgodzić się na przedłużenie hospitalizacji.  

    Działanie w przypadku zatrucia 

    W sytuacji zatrucia psa czekoladą, podstawą jest zachowanie spokoju przez opiekuna. Warto ustalić, jaką dawkę toksyny przyjęło zwierzę i ile czasu upłynęło od jej spożycia. Zawsze należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który profesjonalnie oceni stan psa i wybierze najlepsze możliwości terapii.  

    Zapobieganie 

    Aby zminimalizować ryzyko zatrucia czekoladą, warto maksymalnie ograniczyć psu dostęp do wszelkich słodkich przekąsek. Wskazane jest nauczenie pupila jedzenia w wyznaczonych miejscach, aby uniknąć żebrania przy stole. W tym przypadku kluczowa jest konsekwencja - pies nie może dostawać resztek z talerza od żadnego z domowników. Pomocna bywa nauka komendy “zostaw” i wymiany znalezionych przez pupila “pyszności” na zdrowe przysmaki lub ulubioną zabawkę.  

    Źródło: Feepik

    Bibliografia
    1. Peterson M.E. Small animal toxicology, Elsevier Health Sciences, 2012, ISBN 1455707171
    2. Weingart C., Hartmann A., Kohn B., Chocolate ingestion in dogs: 156 cases (2015-2019), Journal of Small Animal Practice, 2021
    3. Arnaud J.M., Pharmacokinetics and metabolism of natural methylxanthines in animal and man, Handbook of experimental pharmacology, 200, 33-911, 2011

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci