Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Czy psa należy myć specjalnym szamponem?

Opublikowane: 09.10.202310:09 Przeczytasz w: 8 min

Mycie psa specjalnym szamponem to nie wymysł ani chwyt marketingowy a konieczność. Używanie kosmetyków przeznaczonych dla ludzi może skończyć się na dłuższą metę źle dla jego skóry. Wielu opiekunów psów zastanawia się, czym i jak często myć swojego pupila, jak dobrać szampon do długości, koloru i typu sierści. Tak prosta czynność staje się nagle skomplikowana, bo zastanawiamy się, czy potrzebujemy specjalnego szamponu dla szczeniaka, dla psa długowłosego a co w przypadku problemów skórnych? Wszystkie te wątpliwości rozwiewamy w poniższym artykule.

Spis treści

    żródło: 123rf.pl

    Jak często należy myć psa?

    Wielu opiekunów psów zastanawia się, jak często muszą myć swojego pupila, czy zbyt rzadkie lub częste mycie mu nie zaszkodzi. Możemy naszym czworonogom sprawiać kąpiel co 2 tygodnie, a nawet co 6-10 miesięcy.

    Częstotliwość mycia psa zależy od wielu czynników:

    • miejsca zamieszkania (w środku, czy na zewnątrz)
    • rodzaju sierści
    • pory roku
    • stanu zdrowia

    Szampon dobieramy do typu sierści. Psy o gęstym włosie i podszerstku myjemy zwykle rzadziej, gdyż samo mycie i suszenie wymaga poświęcenia nawet kilku godzin. Gdy mamy rasy o bardzo zbitej, gęstej sierści jak np. pudle, bobtaile, labradoodle, nie mówiąc już o rasach takich jak pumi czy puli mających dready, to czesanie, mycie i suszenie zajmuje często pół dnia. Rasy szorstkowłose również są bardziej skomplikowane w pielęgnacji. Psów krótkowłosych nie musimy myć często i dobierać dla nich specjalnego szamponu. Wystarczy zwykły szampon dla psów i mycie nawet raz na 3-6 miesięcy.

    Psy o jedwabistej, gładkiej sierści jak shi tzu, yorkshire terriery myjemy zwykle częściej, bo łatwiej zbierają one bród z ziemi. Dodatkowo są małe, a ich mycie nie zajmuje tyle czasu. Zwykle też nie mieszkają na stałe na zewnątrz, tylko śpią z opiekunami w łóżku, więc muszą być czyste.

    Zimą częstotliwość mycia psa powinna być zmniejszona, ze względu na temperaturę. Jesienią za to mamy do czynienia z błotem i deszczem, zatem będziemy psa częściej myli szamponem.

    Psy mające alergie czy choroby skórne muszą być myte nawet codziennie specjalistycznymi szamponami, które nadają się do codziennego stosowania i są przepisane przez lekarza weterynarii. Jednak codzienne mycie zdrowych czworonogów jest niewskazane- może to prowadzić do wysuszenia warstwy ochronnej skóry zwierzęcia. Zbyt rzadkie mycie z kolei może powodować, że tłusta sierść łapie więcej brudu, drobnoustrojów i bakterii, poza tym jest nieprzyjemna w dotyku.

    Polecane szampony dla psów od Over zoo

    Linia szamponów dla psów od Over zoo to produkty delikatnie oczyszczające okrywę włosową, jak i skórę. Dzięki obecności protein wełny kaszmirskiej, mają właściwości regenerujące i nawilżające. Dodatkowo ich stosowanie ułatwia rozczesywanie włosów oraz zapobiega elektryzowaniu się sierści. Szampony są wolne od SLS/SLES, barwników i soli, a jego pH jest przyjazne dla skóry zwierząt.

    W bogatej ofercie znajduje się m.in.:

    Pamiętaj, że pielęgnacja psa wymaga odpowiedniego doboru szamponu, a szeroki wybór dostępnych produktów pozwoli znaleźć idealny preparat dostosowany do potrzeb Twojego pupila. Możesz wybrać wydajny szampon w formie koncentratu lub wypróbować jednorazowe saszetki, jeśli chcesz najpierw przetestować reakcję swojego psa. Dla każdej rasy i problemu ze skórą znajdziesz odpowiednią opcję w sklepie over-zoo.pl.

     

    zdjęcie Over zoo

    zdjęcie Over zoo

    Czy psa należy myć specjalnym szamponem?

    Nie powinno się myć psa szamponem przeznaczonym dla ludzi, dlatego że pH naszej skóry różni się od psiego. Często do ludzkich szamponów dodawane są substancje, które mogą u psa wywołać alergię, czy podrażnienie. Wszystko to może zaburzyć stan równowagi skóry, doprowadzić do świądu, przesuszenia, podrażnienia a w efekcie do infekcji wtórnych wywołanych np. drapaniem.

    Jeśli akurat nie mamy pod ręką dobrego szamponu dla psów, a nasz pupil wytarza się w czymś nieprzyjemnym, to oczywiście umycie go raz ludzkim szamponem czy szarym mydłem nie zrobi mu krzywdy. Jednak na dłuższą metę należy myć psa specjalistycznym szamponem przeznaczonym dla zwierząt i dobranym do rodzaju sierści.

    Jaki szampon jest najlepszy dla szczeniąt?

    Przyzwyczajanie szczeniaka do kąpieli od pierwszych dni w domu, to ważny element jego treningu. Dzięki stopniowemu i pozytywnemu oswajaniu go z prysznicem i szamponem dla psów, w przyszłości nasz pupil nie będzie się wyrywał i panikował. Szczeniak nie jest jeszcze przyzwyczajony do różnych warunków, a jego skóra jest wrażliwe. Dlatego warto wybrać specjalny szampon dla szczeniąt, który będzie dostosowany do ich delikatnej skóry. Rasa i rodzaj sierści nie ma tu dużego znaczenia, gdyż szczeniak i tak zmieni włos w przyszłości. Jaki jest najlepszy szampon dla szczeniąt? Na szczególną uwagę zasługuje naturalny szampon dla szczeniąt Over Zoo, który ma aż 96% naturalnych składników. Jest delikatny dla skóry malucha i nie zawiera SLS/SLES, soli ani barwników.

    żródło: 123rf.pl

    Jaki szampon dla psów długowłosych wybrać?

    Psy długowłose są trudne w pielęgnacji, a ich czesanie, mycie i suszenie jest czasochłonne. Dlatego też warto dobrać do takiej sierści specjalny szampon dla psów, który nie będzie wysuszał włosa, ułatwi rozczesywanie, a do tego nawilży i odżywi. Mimo że szampony dla psów długowłosych mają za zadanie oczyszczenie sierści i skóry z brudu, tłuszczu i zanieczyszczeń, to nie powinny być zbyt agresywne dla włosa. Dlatego warto wybrać dobry szampony bez silnych detergentów jak SLS, które mocno wysuszają.

    Myjąc psa długowłosego, trzeba bardzo mocno zmoczyć psa wodą, tak by doszła do skóry, a sam szampon najpierw zmieszać z wodą, by lepiej się rozprowadził. Dla sierści samoyeda polecane są szampony zarówno dla psów białych, jak i długowłosych, których można używać na zmianę.

    Wart uwagi jest dobry szampon OverZoo z proteinami wełny kaszmirskiej, który wygładza długi włos. Nie zawiera SLS, wysuszającej soli ani sztucznych barwników a jego pH odpowiednie jest dla skóry psa. W ofercie wielu sklepów znajdziesz również inne sprawdzone szampony m.in. marki Over zoo, które przeznaczone są dla konkretnych rodzajów sierści.

    Szampon dla psów o białej i jasnej sierści

    Psy o białej sierści wymagają szczególnych preparatów do pielęgnacji, gdyż często pojawiają się przebarwieniach w kolorze żółtym. Szampon dla west highland white terriera czy szampon dla maltańczyka musi być zatem przeznaczony do białej sierści. Ma on intensyfikować biały kolor i zapobiegać zażółceniom. Warto pamiętać, że wymagania pielęgnacyjne ma również struktura sierści, nie tylko jej kolor. Najlepiej zatem dobierać produkty takie jak szampon dla psów do długiej sierści bądź szorstkiej. Można używać tych szamponów wymiennie albo umyć psa dwa razy.

    Naturalne szampony OverZoo przeznaczone do białego włosa sprawdzą się nie tylko pod względem pielęgnacji koloru, ale i rodzaju sierści. Mają w składzie substancje odżywcze takie jak proteiny kaszmiru, które doskonale zadziałają na psy białe i długowłose jak samoyed, maltańczyk, biszon, shi tzu czy szorstkowłosy west highland white terrier.

    Czym myć psa z problemami skórnymi i alergiami?

    Psy z problemami skórnymi i alergiami należy myć specjalistycznymi szamponami leczniczymi zaleconymi przez lekarza weterynarii. Nie wolno stosować u psa alergika preparatów myjących dla ludzi lub zwykłego mydła, gdyż grozi to zaostrzeniem objawów, zwiększeniem świądu i dodatkowymi podrażnieniami. Szampony dla psów z problemami skórnymi i alergiami muszą być łagodne, nie mieć w składzie silnych detergentów, silikonów ani sztucznych barwników czy soli. Dodatkowo posiadać muszą substancje lecznicze. Szampon dla psa z alergiami trzymamy na skórze nawet 15 minut i stosujemy go codziennie do ustąpienia objawów. Musi być on dobrany do konkretnego problemu dermatologicznego.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 5,0 | liczba ocen: 1
    0/400
    20.10.2023

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.