Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Zdrowie
  • Leczenie

Usuwanie zębów mlecznych u psa - ile kosztuje, kiedy i dlaczego?

Opublikowane: 07:21 Przeczytasz w: 7 min

U psów i kotów korzenie zębów mlecznych przeważnie ulegają resorpcji pod wpływem ucisku wywieranego przez zęby stałe, które wyrzynając się, wypychają je poza zębodół. Proces ten rozpoczyna się w 14. tygodniu życia. Przetrwałe zęby mleczne nie ulegają złuszczeniu, kiedy zawiązki zębów stałych znajdują się w niewłaściwym położeniu, co powoduje przesunięcie wektora bezpośrednio działającej siły, która mogłaby wypchnąć je poza jamę ustną. Problem podwójnego uzębienia dotyczy przede wszystkim ras miniaturowych, takich jak yorkshire terrier, chihuahua czy maltańczyk.

Spis treści

    Wymiana zębów powinna zakończyć się w wieku sześciu miesięcy. Oczywiście mogą występować pewne różnice osobnicze. U niektórych osobników może zdarzyć się również opóźnione wyrzynanie zębów mlecznych, co pociąga za sobą późniejszą ich wymianę na stałe, szczególnie w przypadku małych ras. Kolejność wypadania mleczaków jest taka sama jak w przypadku ich wzrostu: najpierw siekacze, potem kły, a następnie przedtrzonowce. 

    Jakie są różnice pomiędzy uzębieniem mlecznym a stałym? 

    Uzębienie mleczne i stałe różni się przede wszystkim liczbą zębów. Wynika to z faktu, że nie każdy ząb stały obecny w jamie ustnej ma swój odpowiednik w uzębieniu mlecznym. Wszystkie zęby oprócz trzonowych mają swoje odpowiedniki. Wyjątkiem u psów jest również pierwszy ząb przedtrzonowy. 

    Zęby różnią się także kształtem i wielkością. Korony zębów mlecznych są mniejsze, prostsze i zaokrąglone (zęby sieczne i przedtrzonowe) lub spiczaste (kły). Korzenie z kolei są dłuższe i cieńsze. Ponadto mleczaki mają bielszy odcień, ponieważ ich szkliwo jest mniej zmineralizowane niż w zębach stałych. 

    Przetrwałe zęby mleczne — jaki jest mechanizm ich powstawania? 

    Wyrzynający się ząb stały, uciskając naczynia krwionośne odżywiające okolicę wierzchołka korzenia przynależnego mu zęba mlecznego powoduje lizę jego korzenia w taki sposób, że po jakimś czasie zostaje z niego tylko korona. W miejscu zęba mlecznego pojawia się stały. Jeżeli zawiązek zęba stałego nie znajduje się idealnie pod korzeniem zęba mlecznego, to ząb stały wyrośnie tuż obok swojego mlecznego odpowiednika lub pod złym kątem. Na zdjęciu RTG będą widoczne oba dobrze rozwinięte korzenie. Taki przetrwały ząb mleczny nie wypadnie sam, bo nie ma mechanizmu, który zmusiłby go do lizy korzenia. 

    Przetrwałe zęby mleczne — kiedy usunąć? 

    Za przetrwałe zęby mleczne uważa się takie, które pozostają w jamie ustnej mimo obecności wyrzynających się obok lub już wyrżniętych zębów stałych. Kiedy powinno się je usuwać? Wtedy, kiedy szkliwo zęba stałego ma kontakt z zębem mlecznym. Brak przestrzeni pomiędzy zębami zakłóca prawidłowy przepływ śliny, co przyspiesza powstawanie bakteryjnej płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. Zabieg powinno się wówczas wykonać jak najszybciej. Ekstrakcję przetrwałych zębów mlecznych lekarz weterynarii przeprowadza w znieczuleniu ogólnym, po badaniu radiologicznym (w celu uwidocznienia korzenia i tkanek wokół). Zabieg wymaga dużej precyzji, aby nie uszkodzić otaczających struktur, w tym zębów stałych. 

    Jeżeli większość zębów uległa wymianie, a nadal obecny jest jeden lub kilka zębów mlecznych przy braku zębów stałych, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który wykona badanie RTG w znieczuleniu. Wyjaśni ono, czy zawiązki zębów stałych w ogóle są i czy nie doszło do ich zatrzymania. Jeżeli nie stwierdzi on obecności zawiązków zębów stałych, nie usuwa się zębów mlecznych, które są w dobrej kondycji. 

    Przetrwałe zęby mleczne — jakie konsekwencje niesie ze sobą ich obecność? 

    Zęby mleczne przetrwałe powinny zostać usunięte, gdyż mogą być przyczyną nieprawidłowego położenia ich stałych następców, czego konsekwencją są wady zgryzu. Każda niewłaściwa lokalizacja zęba może skutkować pojawieniem się urazu i bólu. Ponadto przetrwałe zęby mleczne powodują stoczenie zębów i tym samym sprzyjają pojawieniu się choroby przyzębia na skutek gromadzącego się między dwoma sąsiednimi zębami kamienia nazębnego. 

    Przetrwałe zęby mleczne — jak wygląda zabieg ich usunięcia? 

    Usunięcie mleczaków wymaga dokonania dokładnej oceny jamy ustnej psa przez lekarza weterynarii, wykonania zdjęć RTG, dostępu do specjalistycznego sprzętu i zastosowania odpowiedniej techniki operacyjnej. Doświadczony stomatolog, korzystając z delikatnych i odpowiednio wyprofilowanych narzędzi może usunąć zęby mleczne bez ryzyka uszkodzenia ich stałych następców. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, dlatego musi go poprzedzić przynajmniej 8-godzinna głodówka. Zęby mleczne powinny być usunięte w całości. Pozostawienie fragmentu korzenia może skutkować powstaniem stanów zapalnych lub ropnia, a także jest powodem bólu. Wbrew powszechnie panującej opinii złamane korzenie przetrwałych mleczaków nie ulegają wchłonięciu. Cena zabiegu waha się między 400 a 600 zł w zależności od ilości zębów, a także od wagi psa i rodzaju zastosowanego znieczulenia. 

    Usuwanie wybranych zębów mlecznych w celu wyeliminowania zakleszczania się ich koron lub powstawania uszkodzeń to praktyka znana pod nazwą ortodoncji odbarczającej. Zabiegi tego rodzaju powinny być wykonywane jak najszybciej, najlepiej gdy tylko uda się rozpoznać wadę zgryzu. Ekstrakcja nieprawidłowo ustawionych mlecznych zębów umożliwia swobodne osiągnięcie rozmiaru szczęk zgodnego z potencjałem genetycznym zwierzęcia, a także zapewnia komfort, uwalniając od bólu związanego z wadliwym ułożeniem zębów. 

    Niektórzy hodowcy przycinają korony zębów mlecznych z nadzieją, że spowoduje to ich wczesne wypadnięcie i być może zapobiegnie zaburzeniom ortodontycznym. Przycinanie, określane również jako skracanie koron zębów mlecznych, nie jest zalecane, ponieważ prowadzi do odsłonięcia miazgi zęba, co wywołuje ból i zagraża rozwojowi sąsiednich zębów stałych. 

    Dlaczego higiena jamy ustnej psa jest ważna? 

    Niezwykle istotne jest przyzwyczajanie szczenięcia do codziennej higieny jamy ustnej już od pierwszych miesięcy jego życia. Pielęgnacja zębów psa pomaga opóźnić odkładanie się płytki nazębnej i pozwala zachować zdrowe zęby przez długi czas. W jamie ustnej zwierzęcia znajdują się liczne bakterie, które odpowiadają nie tylko za nieprzyjemny zapach, ale również powstawanie stanów zapalnych dziąseł i przyzębia. Kiedy kamień nazębny u psa jest zaawansowany, jedynym rozwiązaniem jest zabieg sanacji jamy ustnej przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Polega on na oczyszczeniu zębów za pomocą skalera ultradźwiękowego, a następnie wypolerowaniu szkliwa w celu spowolnienia tempa odkładania płytki nazębnej. Zęby czyszczone są od wewnątrz, od zewnątrz oraz poniżej linii dziąsła. 

    Bibliografia
    1. Stomatologia i chirurgia jamy ustnej psów i kotów - Alexander M. Reiter, Jerzy Gawor, Margherita Gracis, s. 9 
    2. "Usuwanie zębów mlecznych u psów i kotów" - Katarzyna Jodkowska, 07/10/2021 
    3. "Podstawy stomatologii weterynaryjnej. Cz. XVII. Zatrzymane zęby mleczne" - Jan Bellows, 14/01/2021 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.