Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Zdrowie
  • Leczenie

Najlepsze leki przeciwbólowe dla psa. Czy wszystkie są bezpieczne?

Opublikowane: 22:57 Przeczytasz w: 6 min

Ból ostry jest zjawiskiem fizjologicznym dotyczącym zarówno ludzi, jak i zwierząt. Funkcja tego nieprzyjemnego odczucia to poinformowanie nas o procesie chorobowym toczącym się w organizmie lub o uszkodzeniu tkanek. Ból przewlekły traktujemy już jako jednostkę chorobową, którą należy odpowiednio leczyć po to, aby informacja o dolegliwości nie zapisała się na stałe w układzie nerwowym. Najważniejszym sposobem walki z tym problemem jest stosowanie leków przeciwbólowych, ale czy wszystkie są bezpieczne dla naszego pupila?

Spis treści

    Co powoduje ból u naszych podopiecznych? 

    Bardzo częstym powodem wizyt w gabinetach weterynaryjnych są niespecyficzne objawy, takie jak posmutnienie, utrata apetytu, zwiększenie liczby oddechów, niechęć do wychodzenia na spacery, kulawizna, postękiwanie przy dotykaniu w okolicy brzucha. Czy wiesz, że mogą to być objawy bólu? Jakie inne choroby mogą powodować cierpienie twojego psa? Wszelkie urazy kończyn czy kręgosłupa, stany zapalne mięśni, pęcherza moczowego, trzustki czy choroby zwyrodnieniowe stawów również wymagają podawania psu leków uśmierzających ból.   

    Czy istnieje lek, który mogę podać swojemu psu na własną rękę? 

    Jeżeli twój pies odczuwa silny ból, a wizyta u lekarza weterynarii jest w danym momencie niemożliwa do zrealizowania, możesz podać psu metamizol, czyli popularną Pyralginę. Jest to lek przeznaczony do stosowaniu u ludzi, jednak w sytuacji awaryjnej, gdy pies cierpi, zaordynowanie Pyralginy powinno przynieść ulgę twojemu zwierzakowi. Metamizol ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe i przeciwgorączkowe, jednak przy dłuższym stosowaniu może brać udział w uszkodzeniach szpiku kostnego. 

    Hanna Kwiatkowska lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Musisz wiedzieć, że popularny środek przeciwbólowy taki jak ibuprofen jest szczególnie niebezpieczny dla psa - może powodować niewydolność nerek, wrzody żołądka czy uszkodzenie wątroby. Innymi lekami, których bezwzględnie nie powinniśmy podawać psom są diklofenak, naproksen czy nimesulid. Pamiętajmy, że leczenie na własną rękę jest opcją kryzysową i należy jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lecznicy.  

    A zatem, które leki przeciwbólowe dla psa będą dobrym wyborem? 

    Aby zaordynować leki uśmierzające ból, lekarz weterynarii przeprowadzi wywiad z opiekunem, zbada pacjenta oraz zleci badania laboratoryjne krwi, moczu, RTG stawów czy USG jamy brzusznej, w zależności od problemu, który trapi zwierzaka. Na podstawie wyników i ogólnego stanu zdrowia psa, lekarz dobierze leki, które przyniosą jak najlepszy efekt przy danym schorzeniu, jednocześnie minimalizując efekty niepożądane terapii. 

    NLPZ — niesteroidowe leki przeciwzapalne 

    Lekarze weterynarii chętnie przepisują NLPZ, ponieważ są to leki pierwszego wyboru doskonale działające przy wielu schorzeniach dotyczących zwierząt. Charakteryzują się one działaniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Bezpieczne leki z tej grupy to np. Animeloxan, Cimalgex, Previcox, Ficoxil. Substancje zawarte w tych preparatach wykazują mniej efektów ubocznych związanych z przewodem pokarmowym. Stosuje się je w przypadkach leczenia bólu pooperacyjnego, chorób układu kostno-stawowego, układu moczowego oraz przy stanach zapalnych związanych z infekcjami.  

    Przy zażywaniu leków z tej grupy istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza weterynarii w zakresie dawkowania oraz czasu trwania terapii, ponieważ nierozsądne stosowanie NLPZ-ów prowadzi do licznych działań niepożądanych, takich jak: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, bóle brzucha, uszkodzenie nerek oraz zmiany w składzie biochemicznym krwi np. podniesienie enzymów wątrobowych. 

    Hanna Kwiatkowska lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Opioidy — bezpieczniejsza opcja? 

    Opioidy to narkotyczne leki przeciwbólowe, mające szerokie zastosowanie w medycynie weterynaryjnej. Ich działanie polega na blokowaniu receptorów bólowych w układzie nerwowym, dzięki czemu nieprzyjemny bodziec, nawet silny, nie jest odczuwany przez zwierzę. Opioidy mają właściwości hamujące odruch kaszlu oraz spowalniają ruchy perystaltyczne, co również wykorzystywane jest w terapii. Musimy jednak pamiętać, że leki te nie działają przeciwzapalnie. Narkotyczne środki stosowane są najczęściej przy zwalczaniu bólu pooperacyjnego oraz w przypadku zwierząt, które odczuwają dyskomfort w chorobach onkologicznych np. przy nowotworach kości. Wiele efektów wynikających z działania opioidów prowadzi jednak do skutków ubocznych takich jak wymioty, zaparcia, upośledzenie czynności układu oddechowego czy nawet fizyczne uzależnienie, dlatego ta grupa leków stosowana jest jedynie z zalecenia lekarza weterynarii. Podając psu narkotyczne leki, powinniśmy również liczyć się z zaburzeniami układu krążenia.  

    Naturalne suplementy jako dodatkowe wsparcie 

    Szereg wyżej wymienionych leków świetnie działa u psów, które odczuwają ból, ale czy wiecie, że można je stosować w terapii łączonej wraz ze środkami pochodzącymi z przyrody? 

    Coraz popularniejsza staje się suplementacja substancjami izolowanymi z konopi, czyli olejkami CBD. Ze względu na duży wybór preparatów o różnym składzie i stężeniu, warto zapytać lekarza weterynarii, który produkt i w jakiej dawce będzie odpowiedni dla twojego pupila.   

    Suplementy, które możesz podać swojemu pupilowi przy chorobach zwyrodnieniowych stawów, zawierają często MSM, kurkumę, czarci pazur czy złocień maruna. Zioła te również wywierają efekt przeciwzapalny oraz uśmierzają ból stawów. 

    Nowa nadzieja w walce z bólem — zapytaj lekarza weterynarii. 

    Librela jest dość innowacyjnym lekiem zawierającym przeciwciała monoklonalne blokujące receptory bólowe w stawach. Zastrzyk ten należy podawać raz w miesiącu, ma on świetne działanie przeciwbólowe, przy jednoczesnym braku efektów ubocznych. Jedyną wadą Libreli jest dość spora cena przy zastosowaniu u psów dużych ras.  

    Podsumowując, czy istnieją bezpieczne leki przeciwbólowe? 

    Niesteroidowe leki przeciwzapalne, opioidy, kannabinoidy - w medycynie weterynaryjnej dostępny jest cały wachlarz środków uśmierzających ból naszych zwierzaków. Będąc jednak świadomym, że niektóre leki przeciwbólowe wywołują szereg efektów niepożądanych, opiekun psa wraz z lekarzem weterynarii mają za zadanie podjąć decyzję o jak najlepszej i najskuteczniejszej terapii bólu, ponieważ to komfort życia psa powinien być zawsze na pierwszym miejscu. 

    Bibliografia
    1. Michał Jank, Przyczyny i leczenie przewlekłego bólu i psów, Magazyn weterynaryjny, 05/2019 
    2. Robin Downing, Zwalczanie bólu i zapalenia- coś więcej niż NLPZ, Weterynaria po dyplomie, 04/2019 
    3. Johnston S.A.: Osteoarthritis. Joint anatomy, physiology, and pathobiology. Veterinary Clinics of North America: Small Animal Practice, 1997 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci