Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Zdrowie
  • Leczenie

Hot spot u psa - przyczyny, objawy i leczenie

Opublikowane: 13:59 Przeczytasz w: 6 min

Hot spot u psa to ogniskowe, powierzchowne podrażnienie skóry, powstające w wyniku kontaktu z alergenami, inwazji pasożytów zewnętrznych, przy zapaleniu gruczołów okołoodbytowych lub po kąpieli lub pielęgnacji sierści. Rzadziej przyczyną jest problem behawioralny. Hot spoty najczęściej diagnozowane są w sezonie wiosenno-letnim. Inna nazwa tego schorzenia to ostre sączące zapalenie skóry.

Spis treści

    Jak wygląda hot spot u psa? 

    W początkowej fazie hot spot przyjmuje zwykle formę ogniskowego zaczerwienienia na skórze psa. Towarzyszący mu silny świąd sprawia, że schorzenie szybko się pogłębia. Intensywne drapanie, lizanie i ocieranie się o przedmioty powoduje dodatkowe uszkodzenia stanowiące drogę wejścia dla bakterii. Rany zaczynają się sączyć, sierść ulega przerzedzeniu, pojawia się nieprzyjemny zapach. Konieczne jest szybkie podjęcie leczenia, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia zapalenia skóry. 

    Jakie są przyczyny powstawania hot spotów u psów? 

    Do powstania hot spotu u psa przyczynia się wiele czynników. 

    Często spotykaną przyczyną hot spotu u psów są kąpiele w różnych zbiornikach wodnych. Mokra i zabrudzona sierść podrażnia skórę psa, a wilgoć sprzyja namnażaniu się bakterii. Po każdym pobycie nad jeziorem warto dokładnie wysuszyć i wyczesać sierść psa. Hot spot może pojawić się także po pielęgnacji u groomera lub treningu na bieżni wodnej. 

    Hot spot u psa bywa skutkiem alergii. Problemy skórne pojawiają się w wyniku kontaktu z alergenami pokarmowymi lub środowiskowymi, także śliną pasożytów tj. pcheł. Psy powinny być zawsze zabezpieczone przeciwko pasożytom zewnętrznym, a objawy alergii wymagają diagnostyki i terapii u lekarza weterynarii.

    Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Hot spot u psa pojawia się także na skutek kontaktu z drażniącą substancją np. farbą, środkami czystości czy nawet kosmetykami. Produkty tego rodzaju należy trzymać poza zasięgiem zwierzęcia, a w razie kontaktu jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii i w miarę możliwości usunąć substancję ze skóry psa. 

    Przyczyną hot spotu u psa mogą być zaburzenia behawioralne. Wylizywanie łap pojawia się na skutek stresu lub niezaspokojonych potrzeb. Przynosi psu ulgę, przez co zaczyna się coraz częściej powtarzać. Prowadzi do uszkodzenia mieszków włosowych i skóry - w konsekwencji pojawia się stan zapalny. 

    Wśród ras predysponowanych do powstawania hot spotów wymienia się owczarki niemieckie, buldogi francuskie, mopsy, berneńskie psy pasterskie, golden retrievery i buldogi angielskie. 

    Gdzie najczęściej pojawia się hot-spot u psa? 

    Hot spot u psa może wystąpić niemalże w każdej lokalizacji. Często pojawia się na grzbiecie i karku, w okolicy nasady ogona i na wewnętrznej stronie ud. W początkowej fazie hot spot może zostać przegapiony przez opiekuna psa, zwłaszcza jeśli niewielki rumień maskowany jest przez długą sierść. Uwagę powinien zwrócić uporczywy świąd i intensywne wylizywanie jednego miejsca powodowane przez ogromny dyskomfort. 

    Hot spot u psa – diagnostyka 

    Podstawą diagnostyki hot spotów u psów jest dokładny wywiad z właścicielem, aby rozpoznać przyczynę problemów skórnych i móc im skutecznie zapobiegać w przyszłości. Lekarz weterynarii często wykonuje podstawowe badanie mikroskopowe, aby określić zaawansowanie schorzenia i rozpoznać ewentualne nadkażenie bakteryjne lub grzybicze. 

    Jak wyleczyć hot spot u psa? 

    Leczenie hot spotu u psa może różnić się w zależności od przyczyny jego powstania i stopnia zaawansowania schorzenia, ale pewne zasady postępowania są uniwersalne. 

    Przede wszystkim należy uniemożliwić psu dalsze wylizywanie i drapanie rany. Absolutnie niezbędne jest założenie kołnierza lub opatrunku zabezpieczającego hot spot. Ciągłe drażnienie zmiany skórnej pogarsza jej stan i uniemożliwia prawidłowe gojenie mimo zastosowanego leczenia. 

    Często konieczne jest miejscowe skrócenie gęstej sierści, w której może utrzymywać się wilgoć i zabrudzenia sprzyjające namnażaniu bakterii. Wygolenie ułatwia utrzymanie higieny i aplikację leków. Miejscowo stosuje się dobrane przez lekarza weterynarii preparaty dezynfekcyjne np. na bazie chlorheksydyny. Mają one na celu ograniczenie wzrostu bakterii i grzybów. 

    Zwykle konieczne jest wdrożenie leczenia przeciwświądowego. Najczęściej stosuje się leki sterydowe lub antyhistaminowe, w niektórych przypadkach lekarz weterynarii może przepisać oklacytynib. 

    Niewielki hot spot u psa nie wymaga zastosowania antybiotyków. Jeśli jednak ostre zapalenie skóry pogarsza się, a sącząca się wydzielina przyjmuje charakter ropny mogą one okazać się niezbędne. Zawsze należy je stosować w dawce i okresie zaleconym przez lekarza weterynarii. 

    Hot spot zwykle dobrze reaguje na leczenie i problem ustępuje w ciągu tygodnia.  

    Hot spot pojawia się często u psich alergików. Wiosna to moment wzmożonego narażenia na alergeny środowiskowe tj. pyłki roślin, które mogą nasilać objawy chorobowe. Jeszcze przed sezonem warto udać się do lekarza weterynarii, który zaleci odpowiednie postępowanie w tym trudnym dla psa okresie. 

    Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Jak zapobiegać hot spotom u psów? 

    Hot spoty u psów mają skłonności do częstego nawracania. Można im jednak zapobiegać i znacznie zmniejszyć częstotliwość występowania. 

    Każdy pies powinien być przez cały rok zabezpieczony przeciwko pasożytom zewnętrznym tj. kleszcze czy pchły. Nie tylko ograniczy to powstawanie hot spotów, lecz także zmniejszy ryzyko zachorowania na choroby wektorowe np. groźną babeszjozę. 

    Często hot spot powstaje u psów z długą sierścią. Gęste futro utrzymuje wilgoć, łatwiej się brudzi i filcuje lub tworzy kołtuny. Sprzyja to miejscowym podrażnieniom i może stać się powodem ostrego zapalenia skóry. Konieczna jest regularna pielęgnacja utrzymująca sierść i skórę psa w dobrej kondycji. 

    Na powstawanie hot spotów narażone są także psy, które uwielbiają wodę i w okresie letnim często korzystają z kąpieli w jeziorze lub chłodzą się w mgiełce ze zraszacza ogrodowego. Dokładne wycieranie psa po każdej takiej zabawie znacznie zmniejsza ryzyko podrażnień. 

    Hot spot u psa 

    Ostre sączące zapalenie skóry jest zwykle diagnozowane, gdy na zewnątrz temperatury wyraźnie wzrastają. Ma to związek z większym narażeniem na alergeny środowiskowe, inwazję pasożytów zewnętrznych i korzystanie ze zbiorników wodnych. Aby szybko i skutecznie wyleczyć stan zapalny skóry, należy udać się do lekarza weterynarii i dokładnie przestrzegać zaleceń. 

    Czynniki takie jak alergie, stres i pasożyty mogą przyczynić się do powstawania hot spotów. Ważne jest, aby właściciele psów byli świadomi tych czynników ryzyka i regularnie sprawdzali skórę swojego pupila.

    Dr. Elizabeth M. Ahn (USA) lekarka weterynarii, specjalistka w dermatologii weterynaryjnej
    Bibliografia
    1. K. H. Rhodes, A. H. Werner, Blackwell's Five Minute Veterinary Consult. Small Animal Dermatology, Willey Blackwell, 2018, ISBN 9781119337225 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci